Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося засідання круглого столу з нагоди Дня арабської мови та культури

У ЗНУ відбулося засідання круглого столу з нагоди Дня арабської мови та культури

У ЗНУ відбулося засідання круглого столу з нагоди Дня арабської мови та культури
20.12.2021 14:50 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин ZNU Zaporizhzhia National University історичний факультет День арабської мови і культури міжнародна діяльність круглий стіл

Сімнадцятого грудня з нагоди Міжнародного дня арабської мови у Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) провели засідання круглого столу за участю викладачів історичного факультету, студентів спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» та гостей – представників арабської і татарської діаспор у Запорізькій області.

Активну участь в організації цього засідання взяли представники кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, а також голова Асоціації національних меншин Запорізької області Науфаль Хамдані, заступник голови татарської діаспори в м. Запоріжжя Алі Ямбулатов, член правління арабської діаспори в Запорізькій області Аднан Ашкар. Серед учасників засідання круглого столу були заступник декана історичного факультету з міжнародних відносин, доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Станіслав Черкасов, а також інші представники цієї кафедри: доцент Михайло Єльніков, завідувачка кафедри Ольга Маклюк, професор Олександр Давлєтов, доцентка Оксана Казакова та інші викладачі.

Нагадаємо, що Міжнародний день арабської мови (UN Arabic Language Day) відзначається щорічно 18 грудня. За словами завідувачки кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Ольги Маклюк, засідання круглого стіл приурочене не тільки до Міжнародного дня арабської мови, але й до підписанню Меморандуму про співпрацю між ЗНУ та Асоціацією меншин Запорізької області з метою налагодження міжнародного співробітництва та культурного обміну, а також організації проходження практики студентів на базі різних громадських організацій Запорізької області. При цьому основне завдання цього заходу – познайомити студентів спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» з арабською культурою.

Перед учасниками виступив Науфаль Хамдані. Він розповів про діяльність Асоціації національних меншин Запорізької області, яка працює під патронатом Департаменту культури та інформаційної політики ЗОДА та до якої входять представники різних національностей – араби, поляки, євреї, греки, грузини, болгари, татари, вірмени, караїми та інші. Загалом Запорізька область об’єднує представників 132 національностей. Також він детально пояснив на прикладах особливості спорідненості слів арабської мови та слов’янських мов, фактори культурного впливу арабської мови на інші мови, серед яких економічна сфера і торгівля. Присутні на заході отримали безцінну інформацію про запозичені з арабської мови слова, дізналися про історію їхніх змін в європейських, згодом – в українській мові. Як зауважив пан Хамдані, в українській лінгвістиці існують слова – арабізми, що прийшли до нас зі східних країн і стали вживаними. Більшість із цих слів не тільки відомі кожному, а й сприймаються сьогодні як цілком рідні, автентичні, наприклад: магазин, алкоголь, майдан, кава, алгебра, цукор та інші). Науфаль Хамдані побажав студентам бути відкритими, аби знати культуру різних народів, що дуже важливо в сучасному глобалізованому світі.

Про вплив арабської мови на інші світові мови й народи, про історію розповсюдження арабської мови та її багатство, про розвиток каліграфії, про різницю в діалектах, про культуру арабських народів розповіли учасникам заходу Алі Ямбулатов та Аднан Ашкар. Зокрема, вони відзначили, що арабська мова – це мова світової релігії, яка об’єднує тих, хто сповідує іслам. При цьому арабська мова користується популярністю далеко за межами Близького Сходу та викладається в багатьох університетах по всьому світу, в тому числі і в Україні. Було відзначено, що арабська мова є мовою міжнародного спілкування (за офіційними даними, арабська мова – державна в 22 країнах, є однією з 6 офіційних мов ООН і займає 5 місце у світі за кількістю носіїв), вона – унікальна за граматикою, стилістикою письма, особливостями вимови і широко розповсюджена у світі. Цією мовою володіє близько 1,5 млрд мешканців планети.

Із доповіддю «Арабська культура в контексті сучасних глобальних процесів» виступив на засіданні Станіслав Черкасов. Учасників заходу зацікавила презентація про досягнення арабської науки, які були запозичені європейцями в мусульман (винаходи в галузі мореплавства, географії, астрономії, медицини, філософії, винахід компасу, алгебраїчних символів, картографії, географічні відкриття та інше). Також учасникам зустрічі розповіли про арабізми, особливості арабської лінгвістики, її вплив на іспанську, французьку та українську мови, про особливості абетки і правопису.

Михайло Єльніков, який представляє східний напрямок досліджень, відзначив важливість вивчення арабської мови і культури, адже в останній час близькосхідний регіон привертає до себе все більшу увагу за різними причинами. Він презентував доповідь про значення арабської мови в історії Запорізького краю та розповів про походження арабської писемності з фінікійського письма, про археологічні знахідки на території Запорізького регіону, що свідчать про вплив арабської культури. Серед них: срібні дірхеми часів Аббасидів (750- 1258) в с. Новобогданівка Василівського району Запорізької області; бронзова аптекарська ступка часів Золотої Орди (середина XIII-середина XV ст.), бронзовий браслет з арабськими написами, велика кількість бронзових дзеркал, які знайдені на Мамай-горі, у с. Балки; магічна чаша (городище Орду ал Муаззам). Крім того, арабська мова використовувалась на чеканках монет, на керамічних знаряддях, арабські літери використовували в якості орнаментів. Загалом у Запорізькому краї елементи арабського письма зустрічають, починаючи з Арабського (Аббаситського) халіфату і закінчуючи Кримським ханством. Також науковець розповів про використання арабського письма і мови в картографії, в малюнках часів Османської імперії, в документах XIX-початку XX ст. тощо.

Під час заходу студентів зацікавили не тільки доповіді, але q можливість вивчати арабську мову. Зокрема, вони запитували про необхідну кількість часу для її опанування та центри, де її можна вивчати. На заході гості подарували представникам історичного факультету фахову літературу, присвячену арабській культурі.

 

Схожі новини