Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка економічного факультету, випускниця 2021 року освітнього ступеня бакалавр спеціальності 051 «Економіка» освітньої програми «Управління персоналом та економіка праці», тренерка з навчання й адаптації персоналу Владлена Сєрова

«Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка економічного факультету, випускниця 2021 року освітнього ступеня бакалавр спеціальності 051 «Економіка» освітньої програми «Управління персоналом та економіка праці», тренерка з навчання й адаптації персоналу Владлена Сєрова

«Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка економічного факультету, випускниця 2021 року освітнього ступеня бакалавр спеціальності 051 «Економіка» освітньої програми «Управління персоналом та економіка праці», тренерка з навчання й адаптації персоналу Владлена Сєрова
22.12.2021 16:33 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ Факультети Економічний ZNU Zaporizhzhia National University економічний факультет відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування пресслужба ЗНУ проєкт Історії успіхів випускників ЗНУ

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває реалізація профорієнтаційного проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». У його рамках пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з вихованкою економічного факультету, випускницею 2021 року освітнього ступеня бакалавр спеціальності 051 «Економіка» освітньої програми «Управління персоналом та економіка праці», тренеркою з навчання й адаптації персоналу Владленою Сєровою.

- Добрий день, шановна пані Владлена! Розкажіть, будь ласка, як склалося Ваше життя після закінчення бакалаврату.

- Добрий день! На сьогодні я – управлінець, який майже закінчив навчання на кафедрі управління персоналом і маркетингу в ЗНУ. Півроку тому я закінчила навчання як студентка-бакалавр і почала з цікавістю далі досліджувати це життя. Після успішного складання держіспиту одразу ж подала документи до магістратури й почала шукати роботу. Зараз я працюю у фірмі на посаді за отриманою спеціальністю й називається вона – «тренер із навчання і адаптації персоналу». Проблемою спочатку була зосередженість керівництва лише на цілях підприємства. У них не було сильного бажання змін, але згодом фахівці бачили, що результат із невідомої причини погіршується. У такій ситуації потрібні були справжні зміни. Тому із часом – навчання проводилось тиждень, замість 3 зазначених днів – показники результату щодня перевірялись і за необхідності – проводились коучинги задля виявлення причин недостатньої ефективності й визначення цілей для працівника. Це все показує те, що молоді працівники дійсно можуть зробити великий внесок, визначити інструменти впливу на різні ситуації. Кожен може спробувати себе в різних галузях. Найголовніше, вірити в себе й робити багато спроб для того, щоб змінити своє життя.

- Чому свого часу Ви обрали навчання саме в Запорізькому національному університеті?

- Коли я навчалась ще в коледжі за іншою спеціальністю, мені запропонували участь у конференції. Зацікавила тема продуктивності праці, тому відправили роботу до секції «Управління персоналом». При написанні публікації я, ще без особливих навичок, запропонувала на прикладі одного підприємства «сирі» ідеї, але змагалась проти гідних суперників, які надавали підприємству вже запущені в дію ідеї покращення ефективності роботи працівників. Тоді я й зацікавилась цим напрямком і, дізнавшись, що ЗНУ має таку спеціальність на факультеті економіки, – не вагалася. Тут дійсно можна зрозуміти суть роботи й брати участь у різних конкурсах і конференціях, які допоможуть реалізувати різні ідеї та отримати нові навички у власну скарбничку.

- Що Вам найбільше подобалось у навчанні?

- Насамперед, можливість виявити себе, спробувати власні сили на різноманітних «чемпіонатах», а також – актуальність і сучасність в подачі інформації. Крім того, участь у таких заходах стала причиною запрошення на роботу від зацікавлених підприємств.

- Поділіться, будь ласка, найкращим Вашим спогадом зі студентського життя.

- Спогадів, справді, багато, але найбільше мені запам’яталися різноманітні кейси із викладачами нашої кафедри. Завдяки цьому розвинулась власна уява, з’явилось багато нових ідей, а також удосконалились навички консультування.

- Якими були Ваші перші кроки після закінчення бакалаврату?

- Дійсно, це – невідомість, яка поглинає і постає питання – що ж робити далі. Я спробувала себе у виробничій галузі, яка не була пов’язана із моєю спеціальністю, але з часом мала змогу піти на підвищення до тренера з навчання й адаптації. Тому я думаю, що кожен має дослухатись до внутрішніх бажань і пробувати доти, поки не зупинишся на потрібному варіанті, де зможе цілком розкрити себе.

- Чи виникали у Вас труднощі із працевлаштуванням?

- Працевлаштування у наш час, найчастіше, – довгий і нелегкий шлях. Варіантів роботи у відділі кадрів, а також управління персоналом – було кілька після участі у конкурсах. Та для того, щоб знайти роботу, – треба зрозуміти, що насправді тобі потрібно й тоді йти до цієї мети. Якщо тобі не вистачає досвіду роботи – попрацюй на посаді дещо нижчій, а потім – перейди на ту, яка тобі подобається. Якщо не вистачає знань з англійської – навчайся. Для виконання твоїх бажань – немає перешкод, просто треба діяти.

- Які «плюси» та «мінуси» в роботі управлінця, на Вашу думку?

- Насправді, дуже багато «плюсів», бо зараз чимало молодих підприємств, які тільки починають діяльність, й там є повна свобода в «польоті» ідей, а значить – залучення нового та цікавого. Також управлінці мають навички із інших спеціальностей, тому з легкістю можуть «трансформуватись» за необхідністю. «Мінус», як у цій, так і в багатьох інших, – після закінчення університету й з недостатнім досвідом роботи – людина не може претендувати на бажані посади.

- Які риси вдачі, на Вашу думку, притаманні успішному управлінцю?

- Креативність, зосередженість на різних напрямках, бо хто знає, де може бути потрібна допомога гарного фахівця, а також – компетентність у власній спеціальності.

- І наприкінці розмови, дайте, будь ласка, поради нашим абітурієнтам.

- На початку, хочу сказати, що кожен має обирати власну спеціальність самостійно й незалежно від думки оточення. Так, ваші рідні можуть коригувати вашу думку, але потрібно пам’ятати, що з цією спеціальністю жити точно не батькам, а саме вам. Так, потім можна перенавчатись й отримати те, що по душі, але чи є сенс у тому, щоб перекроювати своє життя, тому обирайте САМІ! Також хотілось би зазначити, що ваші думки, посиденьки в телефоні впливають на вас, тому обирайте, яку інформацію всотувати в себе. І насамкінець, пробуйте, робіть кроки до щасливого життя. Не все одразу, але уявіть результат і йдіть до нього.

 

 

 

Схожі новини