Славетні запоріжці
| А | Б | В | Г | Ґ | Д | Е | Є | Ж | З | І | К | Л | М | Н | О | П | Р | С | Т | У | Ф | Х | Ц | Ч | Ш | Щ | Ю | Я |

ГНЄДІН Дмитро Титович

Славетні запоріжці / Всi персоналії / ГНЄДІН Дмитро Титович

(1818 – 1885, с. Олександрівка Олександрівського повіту, нині Запорізької обл.) – засновник Олександрівського повітового ремісницького училища, осавул, нащадок запорізького старшини Антіна Гниди. Закінчив Катеринославську гімназію. Деякий час перебував на військовій службі. Після відставки поселився у своєму маєтку – с. Олександрівка Олександрівського повіту. Ще до реформи 1861 відкрив у своєму маєтку школу для селянських дітей. Під час селянської реформи виконував обов’язки мирового посередника. Обраний гласним до земських зборів, був залучений М.О.Корфом до справи народної освіти. З 1872 очолив училищну раду Олександрійського повіту. 1874 залишив цю посаду і почав здійснювати свою мрію – відкрити ремісницьке училище. Оскільки коштів на це було недостатньо, Г. заклав у банку свій маєток і вніс 35000 карбованців на будівництво училища. Упродовж другої половини 70-х років розроблялися навчальні програми та статут училища. Коштів на все не вистачало. Тоді Г. звернувся до земства з проханням, перебрати училище після його відкриття під своє повне керівництво. Земство спочатку погодилося, а потім відмовилося. 1883 училище таки було відкрито. Метою цього училища стала підготовка для Запорізького краю кваліфікованих ковалів, теслярів, і слюсарів, а також майстрів з виробництва сільськогосподарського інвентарю. На жаль, Г. не дожив до першого випуску. Після його смерті училищем опікувалася його дружина – О.І.Гнєдіна.

Літ.: Бойко А., Турченко Ф. Історія рідного краю (Запорізька обл.): ХVIII – початок ХХ ст. / За ред проф. Ф.Турченка: Підручник для 9 класу середньої загальноосвітньої школи. – Запоріжжя, 2005. – С.82-83.