Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Факультет журналістики в межах освітньої програми співпрацює з празькими медіа

Факультет журналістики в межах освітньої програми співпрацює з празькими медіа

Доцентка кафедри журналістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Юлія Любченко повернулась із Праги, де в межах проєкту «Підвищення якості підготовки молодих журналістів в Україні» завершився курс «Журналістика в умовах воєнного часу». Це навчання тривало впродовж останніх двох місяців і передбачало низку онлайн-тренінгів для викладачів і викладачок журналістських дисциплін із різних регіонів України. У освітній подорожі змогли взяти участь 12 учасниць проєкту із Запоріжжя, Маріуполя, Харкова, Тернополя, Івано-Франківська та Києва.

«Цей проєкт розпочався кілька років тому, коли вкрай актуальною була тема дезінформації та фейків, тому ми розуміли важливість роботи з першоджерелами. Із цієї теми бракувало інформації як у Чехії, так і в Україні. Тому ми почали займатися фактчекінгом і працювати зі студентами. Згодом ми зрозуміли, що кращих результатів можна досягнути, залучивши до навчання викладачів факультетів журналістики. Зараз інформаційна війна триває. І коли завершаться воєнні дії, то ще більше буде пропаганди й дезінформації, тому робота з протидії цим явищам буде дуже актуальна. Цього року ми акцент зробили на інструментах пошуку інформації у воєнний час, тому воркшопи стосувались OSINT-розслідувань, пошуку даних про російських військових, дата-журналістики тощо», – про мету навчання розповіла координаторка міжнародних освітніх проєктів Асоціації з міжнародних питань (Чеська республіка) Зденка Вагнерова. Тренерами проєкту цьогоріч стали провідні українські розслідувачі: редакторка сайту «Наші гроші. Львів» Наталія Онисько, головний редактор Texty.org.ua Роман Кульчинський та аналітики Юлія Дукач і Денис Губашов.
Протягом 5 днів освітньої подорожі учасниці відвідували воркшопи, редакції провідних медіа «Радіо “Свобода”», газет «Denik N» і «Господарські новини», суспільного мовника «Чеське телебачення», спілкувались з експертами-медійниками. Змістовною стала зустріч з експертом аналітичного центру «Європейські цінності» Давідом Стуліком, який розповів про чеські ініціативи, спрямовані на підтримку українців у Чеській республіці. Серед них – моніторинг ворожих телеграм-каналів для вивчення наративів російської риторики, створення ресурсів, що інформаційно допомагають українцям, координаційного штабу, відкриття україномовних медіа тощо. Про журналістську роботу під час війни говорили з медіаексперткою, членкинею Комісії з журналістської етики Тетяною Лебедєвою: «Сьогодні інформація – це зброя, бо, захоплюючи території, ворог спочатку вмикає глушилки, захоплює ТРК, а вже потім пускає танки. Наше завдання сьогодні – це фіксація воєнних злочинів. Нам важливо нічого не забути, проаналізувати й зробити висновки для майбутніх поколінь українців». У цьому контексті важливим залишається якість журналістських матеріалів, що визначається рівнем дотримання професійних стандартів, розуміння яких під час війни дещо трансформується.
Своїми враженнями про подорож поділилась учасниця проєкту, доцентка кафедри журналістики ЗНУ Юлія Любченко: «Ця програма вкрай важлива для нас, адже це нові знання від наших тренерів. Журналістиці під час війни треба вчитися, бо ми не мали такого досвіду. Тому це дуже важливо, що ми зможемо студентам дати нові, актуальні знання. Звісно, це неймовірні враження. Ми були в провідних якісних медіа Чехії, ми зустрічались із журналістами, говорили з експертами. Це надало розуміння того, як працюють редакції, як висвітлюється війна в Україні, на скільки це важливо для чехів. Особисто мене найбільше вразили масштаби чеських редакцій та організація робочого простору. Технічна оснащеність, open space, зони для відпочинку, – все організовано для комфортної роботи медійників. А ще, я відкрила для себе чехів як народ, котрий повсякчас демонструє свою підтримку українцям. Зараз для нас це дуже цінно. Щемливо до сліз». Викладачі кафедри журналістики ЗНУ та студенти вже не перший рік є учасниками освітніх проєктів від Асоціації з міжнародних питань (Чеська республіка). У межах цієї співпраці представники кафедри беруть участь у тренінгах. Вони самі проводять семінари, студенти змагаються у професійних конкурсах журналістських робіт тощо.

Кафедра журналістики

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: