Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Всеукраїнський форум об’єднав під час війни науковців і митців

Всеукраїнський форум об’єднав під час війни науковців і митців

22.06.2022 17:01 Все Головні новини Факультети Іноземної філології ZNU Zaporizhzhia National University факультет іноземної філології наукова діяльність мистецька діяльність форум війна

На сьогодні в Україні триває важливий масштабний захід – науково-мистецький форум «Музи не мовчать!» в онлайн-режимі. Один із його співорганізаторів – Запорізький національний університет (ZNU, Zaporizhzhia National University).

Двадцятого червня, під час урочистого відкриття заходу, його модераторка, професорка ЗНУ, керівниця Українського Шекспірівського центру Наталія Торкут привітала учасників. Вона пояснила задум організаторів щодо назви Форуму: це – перефразований відомий вислів Цицерона: «Коли говорить зброя, музи мовчать». Спікерка наголосила, що українські митці й науковці зібралися разом, щоб під час військової агресії російської федерації, спрямованої на знищення української ідентичності, чітко проартикулювати свою позицію: «Музи не мовчать». Вона також зазначила, що ініціатор форуму – Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України. Також серед його організаторів, крім ЗНУ, – Львівський національний університет імені Івана Франка, Навчально-науковий Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кафедра українських студій Університету Оттави та Товариство зв’язків з українцями за межами України «Україна-Світ».
Вона надала слово для привітання відомому вченому, голові оргкомітету, директору Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, д. філол. н., професору, академіку НАН України Миколі Жулинському. Він привітав присутніх і наголосив, що цей форум – своєрідна маніфестація духовного супротиву українського народу російській агресії. Своєю чергою, перший проректор ЗНУ, професор Олександр Бондар, вітаючи присутніх, наголосив, що, безумовно, воїни рятують Україну, однак не варто забувати про важливість економічного, культурного, освітянського фронтів, представники яких докладають усіх зусиль задля наближення перемоги. Також до присутніх із привітаннями звернулися проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Качмар і заступниця директора з науково-педагогічної роботи Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олена Романенко. Вони зазначили, що для їхніх закладів вищої освіти – велика честь долучитися до цього масштабного проєкту, наголосили на актуальності тематики форуму й побажали плідної роботи його учасникам.
Організатори форуму запросили учасників переглянути фотопроєкт-реквієм «Я повернусь у слові...», присвячений митцям України, які загинули під час повномасштабного військового вторгнення російських агресорів. Більшість із них боронили Україну в лавах Збройних сил. Проєкт презентували професорка ЗНУ Наталія Торкут і професорка Чорноморського національного університету імені Петра Могили Тетяна Шестопалова. Під час наукової частини пролунала доповідь д. філол. н., професорки, член.-кор. Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Тамари Гундорової «Сергій Жадан і покоління Незалежності». Під час мистецької частини присутні переглянули запис інтерв’ю Сергія Жадана журналістці газети «День» Ользі Квасниці, відеокліпи гурту «Жадан і собаки». Також пролунала поезія Сергія Жадана, Катерини Калитко, Галини Крук, Оксани Луцишиної. Українською мовою твори митців прочитав актор Львівського академічного театру імені Лесі Українки Василь Сидорко, власні переклади шведською мовою представила публіці Сусанна Вітт, англійською мовою у перекладах Вірляни Ткач і власному вірші продекламувала Ванда Фіпс.
 Важко переоцінити значення форуму для сьогодення української держави, зокрема для визначення її ідентичності через культуру. Адже в його рамках передбачено аналітичне обговорення новітніх тенденцій літературного процесу та культурно-мистецької ситуації в Україні після початку повномасштабного вторгнення російської федерації. Також щодня відбувається репрезентація літературних, музичних, візуальних творів, інтернетлору і драматургічних текстів, створених протягом цього часу. Кожен робочий день форуму, який триває з 20 по 25 червня, складається із двох частин: наукової, яка включає дослідницьку доповідь і подальшу дискусію, та мистецької, в рамках якої відбувається знайомство з творчими здобутками сучасних українських митців та онлайн-спілкування з ними. Дослідниці та дослідники висвітлюють індивідуальні творчі пошуки сучасних письменників, музикантів, художників, режисерів та акторів театру. Об’єктом їхньої уваги стали новітні літературні тексти, театральні постановки, перформанси, аудіовізуальні твори, твори живопису й графіки та музичні проєкти. Дослідницький погляд сфокусований також на інтермедіальних формах масової культури, таких, як інтернетлор і пісенний репертуар часів російсько-української війни. Щодня відбуваються виступи митців і мисткинь, твори яких стали маніфестацією духовного спротиву українців російській військовій агресії і впливовим чинником формування потужного наративу нашої Перемоги.

Більше інформації, зокрема розклад подій форуму – на офіційному сайті Інституту літератури НАН України: