Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом факультету соціальної педагогіки та психології Ольгою Пономаренко

Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом факультету соціальної педагогіки та психології Ольгою Пономаренко

Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом факультету соціальної педагогіки та психології Ольгою Пономаренко
15.07.2022 13:09 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Факультети Соціальної педагогіки та психології ZNU Zaporizhzhia National University факультет соціальної педагогіки та психології центр культури відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування проєкт Чому ЗНУ

У рамках реалізації профорієнтаційного проєкту «Чому ЗНУ?» (ZNU, Zaporizhzhia National University) читачі можуть ознайомитися з інтерв’ю з деканами всіх факультетів та директоркою інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю. Потебні. Сьогодні пропонуємо вашій увазі розмову з деканом факультету соціальної педагогіки та психології Ольгою Пономаренко, у якій йтиметься про особливості навчання на факультеті та про те, що викладачі пишаються кожним його випускником.

Дарина Куліченко: - Ольго Вікторівно, поділіться, будь ласка, із глядачами своєю історією. Як саме Ваше життя пов’язане із ЗНУ?
Ольга Пономаренко: - Усе моє життя пов’язане з педагогікою. По-перше, моя мама працювала в дитячому садку вихователькою, моя сестра закінчила педагогічний коледж, обравши спеціальність «дошкільна освіта». І я мріяла навчатися в педагогічному виші. Перший свій фах я здобула на історичному факультеті. Я передаю вітання його викладачам, своїм колегам і студентам. Історія – це навіки моя любов. Але потім я пов’язала життя із соціальною педагогікою та психологією, саме в цій галузі захистила дисертацію. Учитися й здобути педагогічну професію, працювати з дітьми та молоддю – це для мене найважливіша мрія.
Д.К.: - Розкажіть, будь ласка, більше про факультет соціальної педагогіки та психології. У чому його особливість?
О.П.: - Важлива особливість факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету – це різноманіття його освітніх програм. Зараз їх на факультеті дев’ять. До речі, в цьому році ми відсвяткували тридцятиріччя з дня заснування нашого факультету. Свій шлях він колись починав із двох освітніх програм, як ми сьогодні говоримо, а раніше це були спеціальності – «Психологія» та «Соціальна педагогіка». До них доєдналася 25 років тому «Акторська майстерність» – невеличкий, але яскравий ексклюзив не лише для ЗНУ, але й взагалі для Запорізької області. Пізніше здобувачі освіти розпочали навчання на факультеті за такими освітніми програмами, як «Графічний дизайн», «Педагогіка вищої школи», «Дошкільна освіта» та «Початкова освіта». Наймолодша освітня програма – це «Логопедія». Зараз на денній і заочній формі навчання на факультеті здобувають освіту майже 2000 студентів. Ми розвиваємось, налагоджуємо міжнародні зв’язки, задіяні в грантових програмах. Учитися в нас цікаво та весело.
Міжнародні зв’язки ми налагоджували ще з 1990-х рр. Перший міжнародний контакт, який ми до сьогодні активно підтримуємо, – це співробітництво зі Школою соціальної роботи (Магдебург, Німеччина). На сьогодні ми співпрацюємо з німецькими колегами за всіма освітніми програмами. Зокрема, триває академічний обмін: німецькі студенти приїжджають до нас, запорізькі студенти їдуть до Німеччини, аби опановувати їхні техніки та методики навчання. Така співпраця триває більш ніж 20 років. Йдеться про галузь супроводу дітей з особливими потребами, обдарованих дітей, людей похилого віку. Дуже цікава в нас програма співпраці з Академією мистецтв у Ризі (Латвія). Кафедра дизайну вже 5 років співпрацює з цим закладом вищої освіти. Наші студенти один семестр навчаються в Ризі, останні семестри бакалаврату – в Запоріжжі й отримують диплом подвійного зразка: європейський і вітчизняний документи про вищу освіту. Також у нас триває активна співпраця із закладами вищої освіти України, зокрема, із провідними вишами з Києва, Одеси, Луцька, Дніпра. На факультеті існують програми внутрішнього обміну. Наші студенти, на жаль, через пандемію, а потім – через воєнний стан, два останні роки навчаються онлайн, однак вони таким чином присутні на заняттях не лише викладачів ЗНУ, а й інших університетів. Відповідно, здобувачі освіти з інших вишів відвідують у режимі онлайн-заняття наших науково-педагогічних працівників.
Д. К.: - Ким зможе працювати випускник після того, як отримав диплом факультету соціальної педагогіки та психології?
О.П.: - Якщо він навчався на освітній програмі «Психологія», то він – психолог, якщо на «Соціальній педагогіці», то – соціальний педагог, якщо на «Акторській майстерності», то він буде актором драматичного театру чи кіно. А також, відповідно, це – логопед, учитель молодших класів чи педагог закладу дошкільної освіти, графічний дизайнер. У нас ще є цікава магістерська програма – «Педагогіка вищої школи», і тут ми випускаємо майбутніх викладачів, які вже мають диплом бакалавра чи магістра за обраною спеціальністю, а ми даємо їм педагогічну освіту додатково. Після цього вони можуть себе реалізувати, викладаючи в закладах вищої освіти, закладах передвищої та фахової освіти.
Д.К.: - Де, зазвичай, студенти Вашого факультету проходять практику?
О.П.: - Наприклад, психологи в нас під час практики працюють на таких підприємствах, як «Запоріжсталь». Кожен цех великих підприємств, до речі, має свого практичного психолога, який працює з його колективом. Соціальні педагоги проходять стажування в закладах соціального супроводу, при цьому вони взаємодіють із різними верствами населення. Логопеди на сьогодні, мабуть, – найбільш затребувана професія, бо, за статистикою, у віковій групі від 4 років і старше в кожної третьої дитини є логопедичні проблеми та вади. Вони проходять практику на базі загальноосвітніх і дошкільних закладів, у приватних навчальних комплексах. Актори, відповідно, працюють на сценах базових академічних театрів нашого міста. Ті, хто навчається за ОП «Дошкільна освіта», проходять практику в дитсадках, ті, хто обрав ОП «Початкова освіта» – на базі загальноосвітніх шкіл. Зокрема, вони набувають фахових компетенцій у приватних закладах освіти, із якими ми активно співпрацюємо, наприклад, у навчальному комплексі «Ейдос».
Д.К.: - Розкажіть, будь ласка, детальніше про діяльність студентського самоврядування на факультеті.
О.П.: - Звичайно, я як керівниця факультету активно співпрацюю зі студрадою, яка в нас дуже творча. Її представники активно долучаються до проведення всіх свят, прикрашають корпус, вони розробили профорієнтаційний буклет факультету, який ми розповсюдили в усіх загальноосвітніх закладах середньої освіти міста. Це – їхній внесок у нашу профорієнтаційну роботу. Вони дуже активні в соціальних мережах. Взагалі, можу сказати, що двері в кабінет декана факультету завжди відкриті не лише для колег, а й для студентів, із якими в нас дієве співробітництво. У всі часи студентське самоврядування – то цікаво. Колись і я була студенткою-активісткою, мені також не було байдуже, що відбувається у виші, де я навчалась, тому я добре розумію й їхні запити, і ті часи, у яких вони живуть і формуються як молодіжні лідери.
Д.К.: - Скажіть, будь ласка, чи підтримуєте Ви зв'язок із випускниками? Можливо, є якісь цікаві історії випускників, якими б Ви хотіли поділитися?
О.П.: - На факультеті існує Асоціація випускників. Вони розкидані по всьому світу, й ми ними дуже пишаємось. Так, Олена Сватьєва працює в норвезькому державному університеті. Вона закінчила ОП «Соціальна педагогіка», реалізувалася в цій професії, а зараз викладає. Наші колишні студенти живуть й активно працюють у Північній Америці та в Південній Америці. Наприклад, Марина Гунько, випускниця ОП «Театральне мистецтво,» у 2016 році стала «Міс Нью-Йорк». Ну, як нею можна не пишатися? У Франції в діаспорі випускники працюють практичними психологами. Так само багато наших колишніх студентів на сьогодні перебувають у Чехії та Польщі – у країнах, близьких до нас територіально й ментально, де визнається здобутий в Україні фах. Хочу згадати про акторку Вікторію Булітко – це теж випускниця нашої кафедри акторського мистецтва. Та, найголовніше, ми пишаємось усіма нашими студентами, які на сьогодні працюють в освітніх закладах, на акторських сценах, в закладах соціального супроводу. Кожен із них для нас – це та зірочка, що засяяла на небосхилі й висвітлює наш викладацький шлях. Найбільше задоволення й водночас упевненість у тому, що ми робимо все правильно, – це те, що за часів мого перебування на посаді декана не було такого, щоб хтось із випускників прийшов і сказав, що йому не знадобився здобутий фах. Навіть якщо людина не працює за отриманою професією, набуті знання допомагають їй у житті.
Д.К.: - Розкажіть, будь ласка, як абітурієнти та їхні батьки можуть із Вами зв’язатися, щоб отримати відповіді на свої запитання?
О.П: - Дуже просто. Варто завітати за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 118, к. 212. Будь ласка, ми завжди раді бачити вступників у будь-який робочий день і відповісти на всі їхні запитання. Також можна зателефонувати за номером: (0612) 228-75-45 чи дізнатися багато цікавої та корисної інформації на сторінці факультету на сайті Запорізького національного університету за лінком:
https://www.znu.edu.ua/ukr/university/departments/spp

Переглянути інтерв’ю з деканом факультету соціальної педагогіки та психології можна за лінком:
https://www.youtube.com/watch?v=VbPUVZcBg6s

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини