Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом біологічного факультету Людмилою Омельянчик

Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом біологічного факультету Людмилою Омельянчик

Проєкт «Чому ЗНУ?»: інтерв’ю з деканом біологічного факультету Людмилою Омельянчик
22.07.2022 16:29 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Факультети Біологічний ZNU Zaporizhzhia National University біологічний факультет центр культури відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування проєкт Чому ЗНУ

У рамках реалізації профорієнтаційного проєкту «Чому ЗНУ?» (ZNU, Zaporizhzhia National University) читачі можуть ознайомитися з інтерв’ю з деканами всіх факультетів і з директоркою інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю.М. Потебні. Сьогодні пропонуємо вашій увазі розмову з деканом біологічного факультету Людмилою Омельянчик. В інтерв’ю йдеться про особливості навчання на факультеті та про те, що викладачі пишаються кожним його випускником.

Дарина Куліченко: - Людмило Олександрівно, поділіться, будь ласка, із глядачами власною історією успіху. Як Ваше життя пов’язане із ЗНУ?
Людмила Омельянчик: - У Запорізькому національному університеті я працюю з 1985 року. За цей час обіймала різні посади, починаючи зі старшої лаборантки, асистентки, потім – старшої викладачки, доцентки. У 1992 році захистила докторську дисертацію, у 1995 – стала професоркою, організувала кафедру біохімії та імунології. Деякий час була заступницею декана біологічного факультету, а посаду декана обіймаю з 1994 року. Однак була певна перерва, під час якої я працювала проректоркою з наукової роботи вишу. Із 2004 року знов обіймаю посаду декана. У 2007 році я здобула звання академіка Національної академії наук вищої освіти. Отже, той, хто ставить перед собою мету, обов’язково її досягає! Це демонструє моя біографія. Я завжди це говорю своїм студентам й абітурієнтам.
Д.К.: - Чудова історія. Відчувається, що Ви любите свою роботу. Розкажіть, будь ласка, більше про факультет та його особливості?
Л.О.: - Біологічний факультет розпочинає свою історію в 1987 році. Цього року ми святкуватимемо його 35-річчя. Він займає окремий навчальний корпус № 3, тут – чудові затишні аудиторії й лабораторії. Завдяки адміністрації ЗНУ, у нас провели гарний ремонт. Навчальні приміщення та лабораторії наразі забезпечені мультимедійним обладнанням, яке викладачі успішно використовують під час лекцій і практичних занять. Студенти, своєю чергою, можуть презентувати тут наукові доробки. Також маємо чудову актову залу, це – аудиторія № 307. Ми дбайливо ставимося до цього приміщення, адже воно має історичну цінність. У біологічному корпусі колись розташовувалася жіноча гімназія, і в цій залі гімназистки разом із кадетами кружляли в бальних танцях. Сьогодні ця аудиторія використовується для проведення засідань круглих столів, захисту магістерських робіт, для різних заходів. А ще ми щороку святкуємо тут день народження факультету.
На початку, коли тільки створили факультет, тут працювали лише десять викладачів-ентузіастів, які все робили для його розбудови. Зараз у нас продовжують працювати ті, хто стояв у його витоків: це – завідувач кафедри загальної та прикладної екології і зоології, професор Олександр Рильський, я прийшла сюди працювати вже в 1989 році, завідувач кафедри біології лісу, мисливствознавства та іхтіології, професор Валерій Домніч – у 1990 році. Також багато наших викладачів – це наші колишні студенти, які успішно навчалися, потім захистили кандидатські дисертації, деякі з них уже захистили докторські дисертації, як-от завідувачка кафедри фізіології, імунології та біохімії з курсом цивільного захисту та медицини Оксана Кущ, а також Володимир Сарабєєв. Він тепер - професор кафедри біології лісу, мисливствознавства та іхтіології, а захищав докторську дисертацію у Франції, в Університеті Сорбонна англійською мовою, а ми всі його тоді підтримували. Ці колишні випускники тепер успішно працюють на факультеті, навчають студентів, спілкуються із ними, несуть в аудиторію не тільки свої знання, але й частинку свого серця. Тому наші студенти завжди виховані, толерантні, креативні, і ми пишаємось ними, де б вони не працювали.
Д.К.: - Зрозуміло, що у Вас дуже потужна матеріальна навчально-технічна база та чудові науково-педагогічні працівники. Розкажіть, будь ласка, які спеціальності може обрати абітурієнт, вступаючи на біологічний факультет?
Л.О.: - Відразу після створення факультету тут навчали лише за однією спеціальністю – «Біологія». А сьогодні ми лише на освітньому рівні «бакалавр» маємо 7 освітніх програм: у рамках спеціальності 014.05 «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» діє освітня програма «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)»; у рамках спеціальності 091 «Біологія» – такі освітні програми, як «Біологія», «Генетика», «Фізіологія, імунологія та біохімія»; на спеціальності 101 «Екологія» – «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування»; на спеціальності 102 «Хімія» – ОП «Хімія»; на спеціальності 205 «Лісове господарство» – ОП «Мисливське господарство та рослинні ресурси». Такі ж спеціальності маємо й на освітньому рівні «магістр». Окрім цього, ми готуємо докторів філософії PhD за освітніми програмами «Біологія» й «Екологія». Той, хто любить природу, любить життя, хоче дбати про наші майбутні покоління, аби вони були здоровими тощо, може знайти на нашому факультеті потрібну йому спеціальність. Ми тісно співпрацюємо з нашою студентською радою, і завжди надаємо підтримку як абітурієнтам, так і першокурсникам, яким потрібно адаптуватися в першому семестрі до навчання в закладі вищої освіти. Їх знайомлять із розкладом занять, супроводжують до наукової бібліотеки, а куратори активно підключається до цієї роботи. Тому новачкам немає чого боятися, адже ми завжди поруч.
Д.К.:- Які цікаві проєкти втілює в життя студентська рада на біологічному факультеті та як майбутні студенти можуть реалізувати себе?
Л.О.:- Студенти нашого факультету – дуже активні й креативні, вони тісно співпрацюють із викладачами і деканатом. Вони завжди присутні на засіданнях Вченої ради ЗНУ, зборах трудового колективу, деканату. Наші здобувачі освіти беруть участь у вирішенні важливих питань, вони завжди в курсі всіх подій на факультеті. Так, нещодавно ми реалізували, за підтримки ректора ЗНУ Миколи Фролова, важливий для нашого регіону проєкт «ДНК», який переміг у міському конкурсі. У біології ДНК – це дезоксирибонуклеїнова кислота. За допомогою цього генетичного коду передається спадкова інформація. Зміст запропонованого нами проєкту – схожий, а його назва розшифровується як «Дуби – нащадки козацтва». Як відомо, на Верхній Хортиці росте великий Запорозький дуб. За легендою, під цим дубом козаки писали листа турецькому султанові. На жаль, він почав всихати. Чимало зусиль докладали, аби його реанімувати, але живою в нього залишилася тільки одна гілка. Ми разом зі студентами збирали насіння з тієї гілки й висаджували на своїх ділянках. Велику допомогу в цьому надавав професор Олександр Рильський. Потім частину цих молодих дубків ми висадили біля нашого біологічного корпусу, а частину подарували запорізьким школам. І хоча старий велетень вже вмирає, він й надалі проростатиме у своїх маленьких нащадках, які ми висадили. Є й інші проєкти, які ми реалізували. Так, наші студенти люблять допомагати тваринам: збирають для них їжу, взимку передають теплі речі для безпритульних собак, стали кураторами для міського притулку «Дай лапу, друже!», де доглядають за тваринами, допомагають прибирати, годувати їх. Ще був один студентський проєкт з очищення набережної міста від сміття, який називався «Врятуємо Дніпро разом!». Можна перераховувати ще чимало інших корисних проєктів, у яких ми реалізовуємо свої знання разом із нашою студентською командою. Ми дуже вдячні нашій студентській раді, яка дуже дружна, а факультет загалом – це єдина сім’я.
Д.К.:- Скажіть, будь ласка, а де Ваші студенти можуть закріпити набуті знання на практиці?
Л.О.: - У нас багато баз практик: ми підписали 34 угоди з різними підприємствами й організаціями, тут наші студенти можуть закріпити свої теоретичні знання та здобути практичні навички, а ще – знаходять своє перше робоче місце. Це – різні хімічні, біохімічні, імунологічні лабораторії, а також школи, ліцеї, гімназії, або виробничі підприємства, зокрема ПАТ «Запоріжсталь», «Запоріжзеленгосп» і мисливські господарства. Серед іншого, ми маємо власну біостанцію ЗНУ на острові Хортиця, де студенти збирають природний матеріал й обробляють його. До речі, 95% випускників-бакалаврів продовжують навчання в магістратурі біологічного факультету. Водночас вони можуть поєднувати здобуття освіти з роботою або стажуванням. Ми їм у цьому сприяємо: оформлюємо індивідуальні графіки навчання, учасники грантів можуть виїжджати на стажування за кордон в інші університети, а потім набуті там знання їм перезараховуємо в залікових книжках. Тому наші студенти із задоволенням вивчають іноземні мови, адже у них є мотивація, а потім застосовують ці знання в своїй професії.
Д.К.: - Де працюють випускники біологічного факультету та чи підтримує факультет із ними зв’язок?
Л.О.: - Звичайно, ми підтримуємо тісні зв’язки з нашими випускниками. І я дякую нашим вихованцям, адже вони завжди відгукуються на наші прохання. Так, нещодавно ми проходили акредитацію спеціальності «Лісове господарство» і на зв’язок з експертною комісією вийшли наші випускники з Канади, Австралії, США, які успішно там працюють. Це стало підтвердженням нашої можливості готувати висококваліфікованих фахівців. Ми пишаємося випускниками й говоримо, що «Нашого цвіту – по всьому світу!». А вони цікаво та з вдячністю розповідають про факультет, про викладачів, про ті знання, які вони тут отримали та які зараз використовують у своїй роботі. А ще, варто вказати, що випускники біологічного факультету працюють у різних галузях. Вони забезпечують функціонування як освітньої галузі, працюючи в школах, коледжах, ЗВО, так і в господарствах і на підприємствах, у лабораторіях тощо. Наприклад, Олександр Деревинський керує колективом КСП «Запоріжзеленгоспу», обіймаючи посаду директора, Гліб Золотарьов – начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради. Ще багато можна перераховувати відомих імен випускників біофаку, які обіймають керівні посади й успішно працюють.
Д.К.: - Гадаю, після цієї розповіді чимало вступників зацікавилися можливістю потрапити до Вас на навчання. Як вони можуть дізнатися більше про факультет, отримати відповіді на важливі запитання?
Л.О.: - Біологічний факультет має сторінки в соцмережах Instagram, Telegram і Facebook. Окрім іншого, абітурієнти та їхні батьки безпосередньо відвідують факультет. Ми їм показуємо аудиторії, лабораторії, знайомимо з навчальними планами, проводимо екскурсії до Зоологічного музею, який нещодавно відремонтували й розмістили там унікальна експозицію. Біологічний факультет ЗНУ розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 62, навчальний корпус №3, ауд. 312. До фахівців факультету можна звернутися за телефоном: (061) 228-37-87. Багато інформації розміщено на офіційному сайті ЗНУ, тут можна побачити усі свіжі новини в стрічці та заходи. Запрошуємо всіх охочих відвідати нас. Біологічний факультет – найкращий! Вступайте до нас і ніколи не пошкодуєте про це.

Більше цікавої та корисної інформації – на сторінці біологічного факультету на сайті Запорізького національного університету за лінком:
https://www.znu.edu.ua/ukr/university/departments/biology

Переглянути інтерв’ю з деканом біологічного факультету можна за лінком:
https://www.youtube.com/watch?v=1MSi_eOnx-0&list=PL-tYqt5WXMgSo0axkXk9k84XkuZgIK6MF&index=5

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 


Схожі новини