Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Доцентки ФІФ завершили стажування з семіотики культури за проєктом «MultiEd» у Тартуському університеті (Естонія)

Упродовж 5-15 липня 2022 року доцентки кафедри англійської філології та лінгводидактики Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) Марина Залужна й Олена Лужаниця пройшли курс стажування «Юрій Лотман і семіотика культури: сучасні застосування» в Тартуському університеті (Естонія). Ця поїздка відбулася в межах реалізації міжнародного проєкту «Erasmus+ КА2» «Розвиток потенціалу підготовки вчителів іноземної мови як шлях до впровадження багатомовної освіти та європейської інтеграції України / MultiEd». Організація поїздки відбулася з ініціативи та в супроводі проєктних менеджерів Тартуського університету – Олександри Головко й Крістіана Клаукса.

Під час навчання учасники з університетів Запоріжжя, Полтави, Черкас, Івано-Франківська, Тернополя й Бахмута відвідували лекції та семінари викладачів кафедри семіотики Тартуського університету, на яких обговорювали актуальні питання сучасної науки: ідеї семіотики культури Юрія Лотмана, культурну пам'ять, системи моделювання та самомоделювання, семіотику простору й міста, семіотику перекладу, трансмедіальність у культурі, цифрову семіосферу та екосеміотику. Застосувати набуті знання на практиці учасники курсу змогли під час розробки міні-проєктів, метою яких було проведення польових досліджень і представлення власного бачення міста як тексту, а також моделі інтегрування нового культурного об’єкту в семіосферу культури-реципієнта. Розглянуті кейси свідчать про турботливе ставлення й естонців, й українців до власної культурної спадщини, намагання гармонійно поєднати її із сучасними новаціями та налаштувати ефективний діалог з іншими культурами.
Практична частина стажування полягала в підготовці методичного посібника до курсу «Мова, культура, суспільство» з використанням методики предметно-мовного інтегрованого навчання (CLIL) на основі силабусу, розробленого в межах проєкту Erasmus+ KA2 «MultiEd». Засідання робочої групи передбачали обговорення структури видання та його змістового наповнення. Посібник буде корисним як методичний супровід зазначеної дисципліни, а також стане в пригоді широкому колу викладачів лінгвістичної антропології, лінгвокультурології та соціолінгвістики. Приємною несподіванкою для учасників стажування стала можливість познайомитись із сином Ю. Лотмана, який відвідав одне із занять, висловив свою підтримку українським викладачам і віру в перемогу українського народу. Та найяскравішим враженням від поїздки в її учасників стало те, наскільки потужну та всеосяжну підтримку нашої країни з боку естонського народу вони відчували впродовж усього перебування в Естонії!
Марина Залужна й Олена Лужаниця висловили щиру вдячність усім організаторам стажування. Вони вважають, що набуті знання в перспективі можуть застосовуватись для вдосконалення курсу «Мова. Культура. Суспільство», оновлення інших навчальних дисциплін і підходів до їхнього викладання, а також сприятимуть поглибленню співпраці між вишами-партнерами. Задля представлення досвіду, набутого під час візиту до Естонії, та поширення результатів проєкту «MultiEd» учасниці стажування планують проведення методичних семінарів у рамках підвищення кваліфікації вчителів міста й області, міжкафедральних семінарів для викладачів ЗНУ, підготовку наукових публікацій і доповідей на конференціях.

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: