Історії успіхів випускників ЗНУ: вихованка факультету соціальної педагогіки та психології Катерина Родіна

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває важливий профорієнтаційний проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Сьогодні в його рамках пропонуємо вашій увазі розповідь про навчання в закладі вищої освіти та шлях до професійного становлення вихованки факультету соціальної педагогіки та психології – кандидатки психологічних наук, сертифікованої психотерапевтині за методом кататимно-імагінативної психотерапії, супервізорки, викладачки, навчаючої психотерапевтки Інституту розвитку психодрами та глибинної психології, членкині Міжнародного товариства кататимно-імагинативної психотерапії, Української спілки психотерапевтів, головної редакторки журналу «Символдрама» Катерини Родіної.
Ось що розповідає пані Катерина:
- Роздивляючись старі фотографії з університетського життя, я спостерігаю цікаву трансформацію: від випускниці школи, трошки наївної та сповненої нереалістичних планів, до фахівчині з дипломом магістра психології. Ці пʼять років у Запорізькому національному університеті стали моїм міцним фундаментом у професійному становленні.
Що є критерієм успіху в цьому процесі?
1. Вміння навчатися: на відміну від школи, у дорослому житті ніхто не контролює продуктивність освоєння програми й тільки від нас залежить, що саме ми візьмемо для свого професійного розвитку. Оцінки, звичайно, є певним показником, але насправді допомагає лише жива зацікавленість у предметі та відчуття, що знання, які ми засвоюємо на семінарах, стануть у пригоді в житті. Окремо хочу відзначити унікальну можливість упродовж навчання на факультеті СПП зануритися у певні напрямки психотерапії, які нам викладали, і ми мали змогу відчути та спробувати «на собі» той чи той психотерапевтичний вплив та визначитись із власною спеціалізацією. Це дозволило дуже рано розпочати професійний шлях та не боятися працювати з людьми. Наприклад, я під час навчання встигла отримати свій перший досвід справжньої роботи: після третього курсу була вожатою в дитячому таборі, після четвертого курсу – працювала в школі та навіть розпочала приватну практику, проводячи психотерапевтичні консультації.
2. Відчуття себе на своєму місці або свідомий вибір професійного шляху. Тут може бути складніше, бо важко в 17-18 років точно знати своє покликання. Я, до речі, дуже рано зрозуміла, що хочу стати психологинею, і це, звичайно, допомагало скерувати свої сили. Але мої батьки-інженери спочатку не розуміли, що це за професія така специфічна і що саме я буду робити в житті? Так, це був кінець 90-х і рівень обізнаності людей про психологію й психотерапію був досить невеликий. Але я вдячна, що мені дозволили йти за покликами власної душі та повірили в прагнення допомагати людям. Уже майже 20 років я впевнено рухаюсь у професії психотерапевта та відчуваю, що обрала саме те, в чому можу влучно реалізовувати свій потенціал. Але, озираючись назад, я тільки підтверджу відоме висловлювання, що будь-який успіх складається на 95% з наполегливої праці, а інші чинники — природній талант і здібності — тільки 5%. Ще є такий фактор, як удача, сприятливі обставини … хоча, обставини теж не трапляються випадково. І все ж таки, ніколи не пізно змінити вектор розвитку: зараз я бачу багато людей, які починають освоювати нову професію, вже маючи за плечима 2-3 інші освіти, і це теж – добре. Бо краще знайти своє покликання пізніше, ніж ніколи.
3. Талановиті викладачі/викладачки, які вміють зацікавити своїм прикладом і насправді передати актуальні знання. Тут мені завжди щастило: спочатку в школі, а потім в університеті поруч були люди, які своїм досвідом надихали до подальшого розвитку та викликали прагнення до освоєння професіональної майстерності. Моєю справжньою провідницею у світ наукової психології та психотерапії стала Наталія Шевченко, яка була першою викладачкою та познайомила мене з теорією та практикою глибинної психології. Я вдячна також всім фахівцям/фахівчиням кафедри практичної психології, які працювали під час мого навчання та в кожний предмет вкладали часточку своєї душі. Особливо пригадую лекції та семінари з психодіагностики, сповнені щирим інтересом до предмету, які читала нам Наталія Губа. Тепло згадую мою улюблену соціальну психологію, яку вела Лариса Спіцина, сімейну психологію, яку викладала наша дбайлива кураторка Анжеліка Поплавська. Кожного й кожну пам’ятаю, усім щиро вдячна!
Зараз я сама працюю як викладачка та супервізорка в Українському інституті розвитку символдрами та глибинної психології, співзасновницею якого я стала у 2014 році. Уже більше 500 студентів/студенток пройшли навчання на семінарах, які я проводжу в центрі практичної психології «Mirtus», зараз здебільшого онлайн, але до 2020 року навчання проходило в Києві та в багатьох інших містах. Паралельно постійно маю у приватній практиці 15-20 годин роботи з клієнтами на тиждень. Бажаю студентству не відмовлятися від викликів, пов’язаних із навчанням в університеті, пробувати різні спеціалізації, тестувати себе в різних напрямках наукової психології, бо наша професія – це, перш за все, особистісний розвиток і вміння навчатися все життя.
Факультет соціальної педагогіки та психології
Для довідки
У Запорізькому національному університеті за ініціативи відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування від 2020 року реалізують творчий проєкт «Історії успіху випускників ЗНУ». Утілюють його в життя факультети, інженерний навчально-науковий інститут ЗНУ ім. Ю.М. Потебні. Активно долучається до роботи й факультет журналістики, пресслужба вишу. Вони створюють матеріали про успішну професійну кар’єру наших випускників/випускниць. Факультети університету та інженерний інститут допомагають налагодити зв'язок із випускниками/випускницями факультетів різних років. Долучитися до цієї ініціативи можуть усі охочі випускники/випускниці Запорізького національного університету та інженерного інституту ЗНУ (колишня Запорізька державна інженерна академія та Запорізький індустріальний інститут), котрі бажають поділитись із майбутніми молодими фахівцями/фахівчинями таємницями професійного становлення, допомогти їм працевлаштуватись, на власному прикладі продемонструвати, як реалізувати себе в професії, тощо. Для цього треба надіслати матеріали чи контакти відповідної особи на пошту:
Слідкувати за проєктом «Історії успіху випускників ЗНУ» можна за лінком:
Сьогодні архів проєкту – це вже більш ніж 300 історій успіхів талановитих випускників/випускниць Запорізького національного університету!
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU