Славетні запоріжці
| А | Б | В | Г | Ґ | Д | Е | Є | Ж | З | І | К | Л | М | Н | О | П | Р | С | Т | У | Ф | Х | Ц | Ч | Ш | Щ | Ю | Я |

РАТ Георгій Георгійович

Славетні запоріжці / Всi персоналії / РАТ Георгій Георгійович

(19(31).01.1865, колонія Гофнунгсталь Одеського повіту Херсонської губ. (нині територія Арцизького р-ну Одеської обл. – 1931) – пастор євангельсько-лютеранської церкви м. Олександрівськ (Запоріжжя). Закінчив центральне училище в колонії Грослібенсталь поблизу Одеси, Саратську класичну гімназію, м. Сарата на Одещині, богословський факультет Дерптського ун-ту. 1892 – висвячений у духовний сан, помічник пастора, м. Москва. 1892–1894 – помічник пастора, м. Київ. 1894–1905 – пастор в колонії Нейштутгарт Бердянського повіту Таврійської губ. 1907 – заснував і очолив (до 1927) самостійну лютеранську парафію у м. Олександрівськ, яка об’єднала міське та навколишнє сільське лютеранське населення (до 7 тис. осіб). Започаткував дитячий садок та парафіяльну школу; викладав у ній Закон Божий та німецьку мову. Був законовчителем у чоловічій і жіночій гімназіях м. Олександрівська. Відстоював право німецькомовного населення на здійснення богослужінь рідною мовою. Обслуговував Старошвецьку парафію Херсонської губ., пастора якої 1914 було виселено до Самарської губ. Більше десяти років домагався відкриття у м. Олександрівськ психіатричної лікарні. 1913 – обіймав посаду директора повітового відділення Спілки попечительної про в’язниці. Відповідальний за видання німецькомовної газети м. Олександрівськ «B?rger Zeitung». 1917 – голова Олександрівського комітету «Союзу російських громадян німецької національності і менонітів». Учасник перших з’їздів Союзу в Одесі (серпень 1917) та Москві (вересень 1917). Очолюваний ним комітет Союзу підтримав проголошення Української Народної Республіки, взяв активну участь у підготовці виборів до Всеросійських та Українських установчих зборів. 1925 – Р. письмово звертався до юридичного відділу урядової газети «Известия», висловлюючись проти закриття шкіл, що діяли при молитовних будинках. 1927–1931 – виконував обов’язки пастора і пробста в колонії Йосифівка (Йосифсталь) Карло-Марксівського р-ну на Дніпропетровщині. 1931 – репресований.

О.М. Ігнатуша