Відділ виховної роботи

Запорізького національного університету

Виховна робота

Виховання студентів у вищій школі є невід’ємною складовою частиною системи освіти. Потреба у створенні спеціального підрозділу, який би в цілому займався організацією і реалізацією виховної роботи існувала і в Запорізькому державному університеті. Тому, в березні 1993 року був утворений відділ виховної роботи. Начальником відділу став доцент, кандидат історичних наук С.Ф. Орлянський. З цього моменту почалося планування виховної роботи зі студентами, був заснований інститут кураторів груп та курсів, почали відзначатися Дні університету і факультетів та інші потрібні, змістовні виховні заходи. Була введена практика проведення щотижневих нарад заступників деканів з виховної роботи, на яких розглядалися злободенні проблеми виховання студентів у сучасних умовах. Нелегко проходило становлення виховного відділу. Співробітники змінювалися майже щорічно. Тільки у 1998 році робота відділу стала стабільною.

Становлення української державності, інтеграція в європейське та світове співтовариство відкрили нові пріоритети і нові підходи до здійснення виховної діяльності зі студентською молоддю. Тому з 1 січня 2004 року згідно з рішенням Вченої ради Запорізького державного університету (протокол №3 від 25.11.2003 р.) відділ виховної роботи набув нового статусу і був перейменований у відділ гуманітарної освіти та виховання. А в 2009 році було прийнято рішення щодо об'єднання відділу виховної роботи та студентського культурного центру в єдину структуру - Центр виховної та культурно-масової роботи. До нової структури було введено нову посаду психолога, функціональні обов'язки якого полягають у роботі зі студентами пільгових категорій та розв'язання складних психологічних питань студентського середовища. В 2011 році була проведена реорганізація та ці структури знов стали окремими підрозділами - відділ виховної роботи та центр культурно-масової роботи. Згодом до відділу виховної роботи була введена нова посада фахівця, який працює зі студентами пільгових категорій, що мешкають у гуртожитках університету.

Відділ виховної роботи є науково-методичним і організаційним центром виховної роботи в Запорізькому національному університеті. Зміст діяльності відділу зумовлюється всією складністю виховання, необхідністю постійного моніторингу його стану як процесу стосовно і всього колективу, і окремої особистості; постійної науково-методичної роботи з суб’єктами виховання, консультаційної індивідуальної роботи, розробки планів соціально-педагогічного розвитку університетського колективу і його складових.

Виховна робота вимагає від її співробітників приведення в дію як нових форм впливу на студента, так і активізації старих найбільш ефективних форм навчально-виховного процесу, відпрацювання нових методик та стилю виховання.

Відділом ведеться планування виховної роботи на рік. В кінці навчального року підводяться підсумки роботи з відповідними висновками щодо подальшої організації системи виховної роботи в університеті на наступний рік. Функціонують інститут заступників деканів факультетів/інституту та інститут кураторів (на 1 та 2 курсах – куратори академічних груп, на 3 - 5 – куратори курсів).

Однією зі сторін роботи відділу є робота зі студентами, які мешкають у гуртожитках ЗНУ. Відділ тісно співпрацює зі студентською радою гуртожитків, скеровує і контролює її роботу. Організація дозвілля студентів передбачає не лише проведення заходів розважального характеру, але й трудове та спортивне виховання молоді. Проте головною метою заходів даного напрямку є реалізація внутрішнього потенціалу та виховання фізично здорової молоді (інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?» на тему: «Історія університету: минуле та сучасність», «Вечір гітаристів», змагання з футболу та волейболу, «Веселі старти» між командами трьох гуртожитків, святкування дня народження гуртожитку № 3), започатковані щомісячні випуски стінних газет «Равлікс»та «Сорока», святкові стінні газети та тематичні газети до дня боротьби зі СНІДом та тютюнопалінням. У жовтні 2005 року вийшов з друку перший номер газети студентської ради гуртожитків «Дев’ятий поверх».

З перших днів повномасштабної війни Запорізький національний університет приймає осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України. Це внутрішньо переміщені особи із Донецької, Херсонської, Запорізької та інших областей. З березня 2022 р. у гуртожитках університету у різні періоди проживало майже 3500 осіб. На постійній основі мешкає майже 400 осіб, які були вимушені покинути свої домівки через рашистську агресію.

За цей час налагоджена співпраця з благодійними організаціями: «Благодійний фонд» ЮНІВЕРС-ЗАПОРІЖЖЯ», «Благодійний фонд «Молодь майбутнього», БО БФ «Посмішка ЮА», «БФ «Карітас Запоріжжя», Всесвітньою продовольчою програмою ООН, «БФ «СВІТ. УКРАЇНА. ПОЛОГИ», ГО «Проліска», БО «БФ «Право на захист», БО «Українська освітня платформа», які допомагають забезпечити мешканців харчуванням, речами, засобами гігієни, побутовою хімією, фінансують проведення ремонтних робіт в гуртожитках та обладнання необхідними меблями. Співпраця відбувається не тільки з питань матеріального забезпечення. За нашим зверненням фахівці фондів, громадських організацій та поліції проводять дитячі розважально-розвиваючі програми з дітьми переміщених осіб, які мешкають в гуртожитках університету, та інформаційні заходи щодо життєдіяльності у воєнний час. В червні 2022 року за ініціативою ЗНУ та за підтримки БО БФ «Посмішка ЮА», «БФ «Карітас Запоріжжя» була відкрита дитяча кімната та кімната для роботи соціальних працівників та психологів в гуртожитку № 6, а у липні ‒ гуртожитку № 2. Було відкрито комп’ютерні класи в гуртожитках з безкоштовним інтернетом, в яких можуть навчатися та працювати внутрішньо переміщені особи. Налагоджена співпраця із незалежною міжнародною медичною гуманітарною організацією «Лікарі без кордонів» та «Лікарі ЮНІСЕФ», мобільні бригади яких щомісяця до вересня 2023 року приїжджали в гуртожитки, надавали медичні та психологічні консультації, безкоштовно надавали ліки та проводили медичні обстеження.

У співпраці із благодійними фондами у 2023 р. відкрито Пункти незламності у гуртожитках № 2 та № 6. Оформлено всі необхідні документи, підключено генератори, забезпечено запасом палива та ємностями для води. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01 вересня 2023 р. № 930 «Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб» було підготовлено всі відповідні документи для відкриття в гуртожитках університету місць тимчасового проживання. З 01 жовтня 2023 р. в університеті функціонує п’ять МТП, які включені до переліку місць тимчасового проживання у Запорізькій області згідно розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації, начальника обласної військової адміністрації від 06.11.2023 р. № 646. Внутрішньо переміщені особи мешкають у них повністю безоплатно.

На 01 березня 2024 р. у Запорізькому національному університеті навчається 1546 студентів пільгових категорій, з яких 218 мешкає у гуртожитках студмістечка. Ці здобувачі освіти перебувають під постійним піклуванням фахівців відділу виховної роботи та деканатів. Фахівець відділу надає консультації щодо збору пакету документів та здійснює оформлення документів для призначення соціальної стипендії. За останні два роки кількість студентів пільгових категорій зросла майже в два рази, в основному це студенти таких категорій, як ВПО та діти учасників бойових дій.

В університеті забезпечується повсякденна психологічна допомога, емоційна підтримка та збереження психічного здоров’я здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, включаючи аспірантів, викладачів та співробітників закладу, тимчасово переміщених осіб. Практичний психолог відділу виховної роботи разом із психологами благодійних фондів надає відповідну фахову підтримку та допомогу. Регулярно проводяться заняття з дітьми. Враховуючі розташування студентського містечка, для зручності роботи, консультації проводяться в різних корпусах (гуртожитках) університету, де облаштовані кабінети для роботи психолога. Значна увага приділяється індивідуальній роботі зі студентами. Непоодинокими є випадки, коли студенти опиняються у складних життєвих обставинах, деякі потребують невідкладної психологічної допомоги, яку їм надає практичний психолог університету.

З метою удосконалення та підвищення організації виховного процесу у Запорізькому національному університеті відділом виховної роботи, не зважаючи на воєнний час, планується збільшення кількості виховних заходів, упровадження нових форм і методів роботи зі студентами та викладачами, відкриття психологічної служби.