Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті ЗНУ відбулась презентація трьох томів видання «Усна історія Степової України»

18.10.2012 14:10 Все Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет Конференція

18 жовтня на базі історичного факультету Запорізького національного університету відбулась Всеукраїнська наукова конференція «Запорозька Січ і українське козацтво», присвячена 360-річчю заснування Чортомлицької Запорозької Січі та вшануванню пам’яті кошового отамана Івана Сірка.

Організаторами конференції виступили Запорізький національний університет, Український інститут національної пам’яті, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.М. Грушевського НАН України, Запорізьке наукове товариство ім. Я. Новицького, Національний заповідник «Хортиця» та ВАТ «Мотор-Січ».
Привітати учасників конференції завітали заступник міського голови Запоріжжя з питань виконавчих органів влади Юрій Каптюх, депутат міської ради м. Запоріжжя Євген Карташов, перший заступник директора Українського інституту національної пам’яті Володимир Кривошея, начальник управління зв’язків з громадськістю ВАТ «Мотор-Січ» Володимир Котов, генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, голова правління ЗНТН Сергій Білівненко. Право відкрити конференцію було надано заступнику голови правління ЗНТН, голові обласного товариства охорони пам’яток історії та культури, кандидату історичних наук Валерію Козирєву.
З привітальним словом до учасників конференції звернувся професор, доктор історичних наук, Заслужений працівник освіти України, ректор ЗНУ Микола Фролов. Він зазначив, що тема козацтва нерозривно пов’язана з історією нашого краю, тому і надалі ректорат нашого вишу буде підтримувати дослідження історії запорізького козацтва. Крім того, Микола Олександрович разом із Євгеном Карташовим та Юрієм Каптюхом презентували 10-ий, 11-ий та 12-ий томи серійного видання «Усна історія Степової України». Євген Григорович зазначив, що створення таких видань – це велика справа, тому він подякував науковцям нашого вишу, а особливо - історичного факультету, за виконану роботу. У свою чергу, Юрій Каптюх запропонував об'єднати зусилля міської ради, Запорізького національного університету, Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького та депутатів області для написання та видання книги про історію міста Запоріжжя.
Перший заступник директора Українського інституту національної пам’яті Володимир Кривошея зачитав привітання учасникам конференції від Міністра оборони України Дмитра Саламатіна, в якому зазначалося, що вивчення історії українського козацтва Запорізької Січі можливо приведе до єднання усього українського суспільства. Крім того, Володимир Володимирович вручив грамоту Запорізькому науковому товариству ім. Я. Новицького від Українського інституту національної пам’яті.
Начальник управління зв’язків з громадськістю ВАТ «Мотор-Січ» Володимир Котов, у свою чергу, зачитав привітання від голови правління ВАТ «Мотор-Січ» В’ячеслава Богуслаєва.
Під час пленарного засідання свої доповіді представили доктор історичних наук, перший заступник директора Українського інституту національної пам’яті Володимир Кривошея, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу дослідження теоретичних та прикладних проблем національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті Алла Киридон та доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу дослідження теоретичних та прикладних проблем національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті Сергій Лепявко.
Також учасникам конференції представили два нових видання - «Фронтові листи» і видання «П.Д. Мартинович. Українські записи».
Після урочистої частини розпочалось робоче засідання, під час якого свої доповіді представили учасники конференції з усієї України. Була розглянуті наступні питання: історія запорізького козацтва, історія городового (реєстрового) козацтва, місце та роль Івана Сірка в історії українського козацтва, а також історія Чортомлинської Запорозької Січі (заснування, історичний розвиток та руйнування).
Усі доповіді, представлені під час роботи конференції, будуть надруковані в науковому віснику «Гілея».

Олена Ярошенко