Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті ЗНУ провели ювілейні «ІV Новицькі читання»

На історичному факультеті ЗНУ провели ювілейні «ІV Новицькі читання»

19.10.2012 13:04 Все Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет конференція

19 жовтня на історичному факультеті ЗНУ відбулась Всеукраїнська наукова конференція «ІV Новицькі читання». Організаторами заходу виступили Запорізьке наукове товариство ім. Я.П. Новицького, Запорізький національний університет, Інститут усної історії ЗНУ, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського Національної академії наук України, Східний інститут українознавства ім. Ковальських і ВАТ «Мотор-Січ».

Привітавши учасників конференції, декан історичного факультету, доцент Віктор Ткаченко зазначив, що цьогорічні читання, попри те, що вони встигли стати традиційними, незвичайні. Вони – позачергові, бо, зазвичай, відбуваються через два роки, і водночас – ювілейні: Запорізькому науковому товариство ім. Я.П. Новицького, створеному на базі історичного факультету ЗНУ в 1997 році, виповнюється 15 років.
Також Віктор Григорович поздоровив із Днем народження учасника конференції, співмодератора засідання круглого столу, присвяченого історичним питанням, пов’язаним із життям Запорізького регіону в роки Другої світової війни, Олексія Штейнле.
Голова правління Запорізького наукового товариства ім. Я.Новицького Сергій Білівненко розповів про здобутки Товариства за останній час. Зокрема, про видання 10-го, 11-го й 12-го томів «Усної історії України», чергових випусків «Джерел історії Півдня України», плідну співпрацю з Інститутом народної історії, відзначену на вчорашній Міжнародній конференції, що проходила на базі історичного факультету ЗНУ, та багато іншого. Також він зауважив, що про популярність Товариства свідчить той факт, що серед його членів є не лише науковці нашого міста, а й представники наукових кіл Києва, Одеси, Чернігова, Львова. Сергій Миколайович згадав й Анатолія Бойка – першого голову Наукового товариства, якого, на жаль, не стало на піку наукової діяльності, і зазначив, що ці читання присвячуються і пам’яті цього видатного науковця.
Доктор історичних наук, професор Бердянського державного педагогічного університету Вікторія Константінова презентувала аудиторії археографічне видання Бердянського осередку Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького «Селяни і місто: феномен сприйняття урбанізаційних процесів у селянській традиції (матеріали історико-археографічних експедицій Північним Приазов’ям)» та розповіла про основні методи роботи і досягнення цього осередку.
Доктор історичних наук, професор Федір Турченко темою своєї доповіді, що пролунала під час пленарного засідання, обрав невизначені питання, пов’язані із Запорізьким регіоном під час Другої світової війни. Зокрема, він зазначив, що багато опублікованих матеріалів на цю тему висловлюють лише одну з можливих точок зору й утверджують лише єдину історіографічну лінію. Федір Григорович у своєму виступі звернув увагу не лише на трагічні події початку війни і за часів окупації, але й розвіяв деякі історичні міфи, пов’язані з тим періодом. Зокрема, він зазначив, що співробітники історичного факультету ЗНУ минулого року, до сумнозвісної річниці - 70-річчя початку Великої Вітчизняної війни, почали публікацію низки статей з цієї тематики.
Роботу конференції традиційно присвятили історії Степової України XVІII – ХХ століть, а також внеску видатних істориків у дослідження краю, новітнім пошукам у галузі історіографії, джерелознавства та археографії історії України. Саме цій тематиці присвятили роботу двох секційних засідань.
Особливістю цьогорічного заходу стало те, що на вшанування 69-ї річниці визволення Запорізького краю від німецько-фашистських загарбників організатори «Новицьких читань» включили до програми проведення круглого столу на тему «Запорізький регіон у роки Другої світової війни».

Таміла Тарасенко