Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Семінар триває: просвітницька тематика лекцій

Семінар триває: просвітницька тематика лекцій

31.05.2011 09:06 Європейський Союз Європарламент Європейська Рада Фонд Конрада Аденауера

За підсумками вікторини, яка була проведена в рамках семінару «Політика ЄС в інформаційному просторі України», не всі учасники виявили високий рівень обізнаності щодо структури ЄС, етапів формування та сучасних функцій складових інститутів Європейського союзу. Тому лекції, дискусії, тренінги, що проводили експерти, стали у нагоді не тільки студентам-журналістам, а й представникам запорізьких мас-медіа.

Наведемо деякі факти:
- сучасний Європейський Союз складається з 27 країн-членів;
- дванадцять зірок на прапорі символізують «Досконалість і повноту» спільноти ЄС (не кількість країн-засновників);
- гаслом виступає «Єдність у розмаїтті»;
- гімн ЄС – «Ода радості»;
- початком об’єднання Європи стала декларація Роберта Шумана (9 травня 1950 р.);
- Рада Європи не входить до інституцій ЄС (до її складу входять 43 країни, серед яких Україна. Деякі заходи РЄ відкриті для країн, які не мають тут членства);
- для країн-кандидатів на вступ до ЄС висуваються Копенгагенські критерії.
У червні 1993 р. Європейська Рада ( прим. не Рада Європи) на своєму засіданні в Копенгаґені визнала право кожної європейської країни, яка визнає положення статті 6 пункт 1 Угоди про утворення Європейського Союзу, вступати до Європейського Союзу після виконання ними низки вимог за трьома критеріями:
• політичним: стабільність установ, які гарантують демократію, верховенство права, дотримання прав людини та захист прав меншин;
• економічним: дійова ринкова економіка;
• «членського»: зобов'язання, що випливають із факту вступу до ЄС, зокрема визнання його політичних, економічних та монетарних цілей.
Так звані «копенгаґенські критерії» або критерії вступу були підтверджені в грудні 1995 р. на Мадридському засіданні Європейської Ради, яка підкреслила, крім того, значення перебудови адміністративних структур країни-заявника і створення умов поступової гармонійної інтеграції в ЄС. Втім ЄС лишає за собою право визначати момент, коли він буде готовий прийняти нових членів
Під час переговорів про приєднання з країнами-кандидатами, відбувається регулярний моніторинг дотримання Копенгагенських критеріїв. На основі даних моніторингу, ухвалюються рішення про приєднання, час приєднання країни та дії, які необхідно перед тим здійснити.
Відповідно до економічних критеріїв, в широкому сенсі, вимога наявності ринкової економіки та здатність виробників витримати конкуренцію в рамках Союзу, говорить про доволі далекі перспективи України приєднатися до ЄС.
Останнім критерієм, який не належить до Копенгаґенських, є вимога, аби всі майбутні члени узгоджували своє законодавство з Європейськии актами, також відомими як acquis communautaire (доробок спільноти). Зважаючи на наявність великих протиріч у власній законодавчій системі нашої країни, поки що рано вести мову про відповідність європейському законодавству.
Проте, як зазначив президент Академії Української преси професор Валерій Іванов, країни Євросоюзу досить зацікавлені у робочий силі, яку створюють українські мігранти в ЄС. Зокрема Німеччина ратує за безвізовий режим для українців.
До речі, і європейські експерти, які недавно відвідали ЗНУ з проектом «Європа у валізі», висловили зацікавленість Україною як самостійною енергетичною державою, так і її транзитними можливостями. Повідомлення провідних українських мас-медіа про створення 24 травня в Європарламенті Клубу друзів України, до складу якого увійшли 20 членів Європарламенту і 32 народних депутати від України, а також візити до України європейських експертів та керівників європейських інституцій, свідчать про неабияку двосторонню зацікавленість одне в одному. Добре мати поряд не тільки доброзичливого сусіда, а й хорошого друга. Тож лобіювання інтересів України в Європарламенті, про що зазначив у своєму інтерв’ю президент Європейської асоціації українців Олексій Толкачов (ІА УНІАН), дозволить нам проводити більше проукраїнських заходів у Брюсселі та розповісти про потенціал України.
Асистент Фонду Конрада Аденауера Анна Рожнятовська докладно розповіла присутнім про структурні підрозділи ЄС, зупинившись на чотирьох з семи основних: Європейській Раді, Європейському парламенті, Раді Міністрів та Європейській Комісії, а також opt-out option (право виходу країн з ЄС). Також з представниками запорізьких мас-медіа обговорювалися питання європейських та українських стандартів діяльності медіа, взаємодії влади та ЗМІ, Йоганнесбурзьких принципів, дифамації та інші нагальні питання функціонування сучасних медіа структур.

Олена Хлистун