З жовтня у містах України традиційно проходить презентація фільмів – переможців фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA-2011. Мандрівний фестиваль Docudays UA-2011 до нашого міста приїздить уже втретє. Показ фестивальних фільмів відбувається у кінотеатрах, вищих навчальних закладах, школах, молодіжних клубах та бібліотеках. Після перегляду фільмів відбуваються зустрічі з правозахисниками, діячами культури та митцями, проходять тематичні дискусії та обговорення в молодіжних аудиторіях.
30 жовтня у рамках цьогорічного фестивалю в Обласному центрі молоді відбулася конференція на тему «Права людини» та відбувся показ документальних фільмів. На зустріч були запрошені студенти юридичного факультету та Економіко-правничого коледжу ЗНУ.
А вже 1 листопада за підтримки громадської організації «Жіночий кризисний центр «Гармонія»» показ фестивальних робіт відбувся на базі Економіко-правничого коледжу ЗНУ. У цей день студенти другого курсу спеціальностей «Правознавство», «Організація виробництва» та «Розробка програмного забезпечення» переглянули документальний фільм «Смердючий корабель» (США). У ньому йшлося про вивіз токсичних відходів нафтовою торговою компанією «Трафігура» зі Сполучених штатів до маленької бідної африканської країни. Танкер швейцарської торгової компанії вилив вантаж токсичних відходів у центрі найбільшого міста Кот-д'Івуару. Життя людей цієї країни потрапило в небезпеку, адже це одне з наймасштабніших екологічних лих останнього десятиліття, яке прирівнювалося до Чорнобильської катастрофи. Протягом кількох днів щонайменше 15 людей померли, 23 були госпіталізовані, а ще 40 000 звернулися по медичну допомогу. Пресу про цю ситуацію не проінформували. Компанія «Трафігура» виплатила грошову допомогу, однак люди не отримали ніякої компенсації. Враховуючи, що постраждала країна була бідною, її керівництво підкупили, а уряд пішов у відставку. На сьогодні таку ситуацію можна вважати небезпечною тенденцією, що може привести взагалі до всесвітньої катастрофи.
Одразу після перегляду було проведене обговорення документального фільму, під час якого студенти зробили декілька важливих висновків. Оскільки сьогодні світом керують гроші, то, звичайно ж, найбільш вразливими стають бідні країни. Варто сказати, що Україна також не відноситься до багатих країн. Тож український народ повинен зайняти активну позицію у екологічному захисті свого рідного краю.
Найбільш активними в обговоренні були студенти спеціальності «Правознавство». Свої коментарі надали також студенти 4 курсу та викладачі юридичного факультету ЗНУ.
Треба сказати, що цього року найкращі документальні фільми на тему прав людини у рамках Мандрівного фестивалю переглянуть мешканці понад 120 міст і містечок України. До програми фестивалю увійшли фільми-переможці Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини, а також фільми-призери найвідоміших міжнародних фестивалів документального кіно. Цю програму присвячено 20-річчю ратифікації Україною Конвенції ООН про права людини. А ініціатива кінофестивалю здійснюється у співпраці з представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Олена Ярошенко