Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / До ЗНУ завітали відомі російські поети та науковці

До ЗНУ завітали відомі російські поети та науковці

17.01.2013 11:24 Все Факультети Філологічний Університет філологічний факультет круглий стіл

16 січня в Запорізькому національному університеті відбулося засідання круглого столу, присвячене проблемам сучасної поезії в Росії, за участі відомих російських науковців та поетів.

Викладачі та студенти нашого університету, представники літературного клубу «99» і Запорізького обласного літературного об’єднання, а також всі охочі змогли більше дізнатися про сучасний стан російської поезії, новітні наукові методи, якими користуються лінгвісти при аналізі сучасних поетичних текстів, а також послухати поезії у виконанні гостей нашого вишу.
На початку заходу російський поет, літературознавець, видавець і літературний критик Дмитро Кузьмін представив присутнім своїх товаришів: доктора філологічних наук, керівника Центру лінгвістичних досліджень світової поезії, професора кафедри російської мови Московського педагогічного університету, поета Наталію Азарову, поета й літературного критика Кирила Корчагіна та інженера лабораторії комп’ютерної філології Башкирського державного університету, кандидата філологічних наук Бориса Орєхова.
Першу частину зустрічі її учасники присвятили розгляду співвідношенню сучасної поезії та лінгвістики в Росії. Зокрема Наталія Азарова розповіла про завдання, які постали перед нещодавно створеним Центром лінгвістичних досліджень світової поезії. Наталя Михайлівна зазначила, що на сьогодні російські лінгвісти, здебільшого, вибирають для аналізу не сучасну поезію, а творчість поетів Срібної доби чи, принаймні, першої половини ХХ сторіччя. Тож створення Центру, серед іншого, має на меті ознайомити науковців із сучасною поетичною підсистемою російської мови. А в подальшому - підвищити рівень лінгвістичної рефлексії в самих поетів та сприяти створенню загальної теорії вірша, незалежно від мови.
Кирило Корчагін і Борис Орєхов детальніше розповіли про сучасні методи, якими користуються лінгвісти, зокрема, про так зване «корпусне дослідження поезії». Завдяки спеціальній комп’ютерній програмі серед величезного масиву поетичних російськомовних текстів (більше 4 мільйонів слів) проводитиметься відбір за певними семантичними чи лінгвістичними ознаками. У найближчих планах науковців – створення корпусу україномовної поезії та поезії на башкирській мові.
Також гості університету поділилися задумом створення підручника для старших класів шкіл із поглибленим вивченням гуманітарних дисциплін та перших курсів вишів, побудованого на принципово нових підходах до вивчення поезії. Ідеї виникнення такого наукового посібника сприяв підручник для американських шкіл, присвячений вивченню поезії, до складу якого входила хрестоматія, де поруч із класичними текстами наводилися вірші сучасних поетів. Однак, автори майбутнього російського підручника запевняють, що вони обрали принципово інший підхід, розповівши у ньому про сучасні методи дослідження поезії, місце поезії в літературному процесі, співвідношення «поезія-політика» й «поет та суспільство», міжмовні взаємодії в сучасній поезії тощо. Виступи гостей круглого столу викликали активне обговорення зазначених проблем.
Під час другої частини зустрічі Наталія Азарова, Кирило Корчагін і Дмитро Кузьмін познайомили аудиторію зі своїми власними віршами та поетичними перекладами. На завершення зустрічі гості ЗНУ пообіцяли завітати сюди знову, зокрема, із презентацією нового підручника, присвяченого поезії. Декан філологічного факультету Тамара Хом’як подякувала поетам за чудові виступи, висловила сподівання на нові зустрічі, а також вручила їм ювілейні книги Запорізького національного університету.

Таміла Тарасенко

Схожі новини