Проведення майстер-класів із писанкарства вже встигло перетворитися на гарну традицію для філологічного факультету Запорізького національного університету. Цього року вже вчетверте напередодні Великоднього тижня всі охочі збираються в Світлиці філологічного факультету, аби власноруч створити справжню українську писанку-оберіг.
Відкриваючи цьогорічний майстер-клас, декан філологічного факультету Тамара Хом’як зазначила, що кафедра українознавства на чолі з її завідувачем Ольгою Стадніченко свого часу зробили дуже гарну справу, започаткувавши такі мистецькі студії. За роки їх діяльності створити своїми руками писанку, закодувавши побажання щасливої долі у прадавніх символах, змогли не лише студенти і викладачі нашого університету, а й представники багатьох громадських організацій нашого міста, люди, які дізналися про майстер-класи випадково, але вирішили взяти в них участь.
Ольга Стадніченко доповнила, що серед учасників майстер-класів «Сяйво писанкарства» є ті, хто приходять сюди не перший рік. «Створення писанки - це не лише можливість очистити душу перед Великоднем, концентрація думок на позитивних побажаннях собі і близьким призводить до того, що мрії здійснюються, адже писанка - це символ життя і могутній оберіг», - зазначила Ольга Олександрівна.
Асистент кафедри українознавства, народна майстриня Олена Яценко у своїй лекції, яку вона провела перед творчим майстер-класом, розповіла про символіку основних елементів орнаменту й головних кольорів, які традиційно використовують у писанкарстві. Крім того, вона згадала про цікаві традиції, пов’язані зі створенням писанок. Так, зокрема Олена Олексіївна розповіла про те, що раніше господиня могла розписувати перед Великоднем до 100 яєць, які роздарювалися родичам і знайомим, залишаючи лише одну писанку, що мала служити оберегом дому на весь наступний рік. Такі обереги ні в якому випадку не можна було викидати. У деяких хатах на Західній Україні на горищах знаходили і по двісті писанок, завдяки чому можна було встановити вік будівлі.
- На жаль, у нас, на Східній Україні, традиція розмальовувати писанки була втрачена десь на два покоління, але завдяки таким майстер-класам ми сподіваємося відродити її знову. Традиція розмальовувати яйця існувала у давнину по всьому світу, але лише в Україні вона перетворилася на декоративне мистецтво, - зазначила Олена Яценко.
Як і в попередні роки майстер-класом зацікавилися і журналісти місцевих ЗМІ, які поставили представникам філологічного факультету багато запитань, пов’язаних із Великодніми традиціями та мистецтвом писанкарства.
Серед постійних учасників таких майстер-класів – відомий запорізький співак і композитор Анатолій Сердюк. Завітав він на захід і цього разу, виконавши для присутніх кілька своїх композицій, у тому числі – і свою знамениту «Хортицю».
Нагадаємо, що майстер-класи триватимуть у нашому університеті протягом тижня (із 22 по 26 квітня). Усі охочі можуть завітати до Світлиці, що знаходиться на четвертому поверсі ІІ навчального корпусу ЗНУ. Початок роботи мистецьких студій - щодня о 13 годині.
Таміла Тарасенко