Наукова бібліотека ЗНУ отримала від губернатора Запорізької області каталог-довідник «Об'єкти культурної спадщини Запорізької області»
15 серпня з нагоди Дня археолога у Національному заповіднику «Хортиця» відбулася презентація каталогу-довідника «Об'єкти культурної спадщини Запорізької області». За запрошенням департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації у заході взяла участь заступник директора Наукової бібліотеки Запорізького національного університету Ніна Чала. Губернатор Запорізької області Олександр Пеклушенко особисто передав унікальне видання до Наукової бібліотеки ЗНУ.
Каталог-довідник став спільним проектом Науково-дослідного Інституту пам’яткоохоронних досліджень (м. Київ) та Запорізького обласного центру охорони культурної спадщини. Один із рецензентів видання – кандидат історичних наук, доцент Запорізького національного університету Михайло Єльников.
Довідково-інформаційне видання включає описання 3 871 об’єкта культурної спадщини. В їх числі: пам’ятки національного та місцевого значення Запорізької області, занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України; пам’ятки та об’єкти культурної спадщини, які перебувають на державному обліку відповідно до законодавства Української РСР, а також об’єкти, виявлені останніми роками у результаті проведення науково-дослідних та пошукових робіт, в тому числі і науковцями ЗНУ.
У довіднику надані короткі відомості про нерухомі пам’ятки археології, історії, архітектури, монументального мистецтва Запорізького краю. 6,5 тис. археологічних об’єктів - це кургани, курганні могильники, поселення. Хронологічно вони охоплюють період з верхнього палеоліту (стоянка «Міра» поблизу с. Канівське Запорізького району) до сучасності. Понад 800 об’єктів – це пам’ятки історії, пов’язані з періодом Великої Вітчизняної війни: братські та одиночні поховання радянських воїнів, жертв фашизму, меморіальні кладовища та комплекси, визначні місця та споруди, військова техніка.
Об’єкти культурної спадщини згруповано у каталозі-довіднику за адміністративно-територіальним поділом, із зазначенням їх місця розташування: 4 міста (Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь, Токмак) та 20 районів Запорізької області. Тепер кожен може дізнатись які пам’ятки є на території рідного села, міста, вулиці. Так, по вулиці Жуковського (колишня Ярмаркова) ми кожного дня проходимо повз 10 пам’яток культурної спадщини, найвизначніші з них – будинок чоловічої гімназії (сьогодні - корпус Запорізького національного університету), могила останнього кошового атамана Задунайської Січі Йосипа Гладкого.
Метою створення такого каталогу є поширення знань та популяризація культурної спадщини рідного краю, відображення її різноманітності, донесення до читача необхідності її збереження та вивчення.
Каталог-довідник вийшов друком у київському видавництві «Фенікс», у 2012 році, обсягом 478 сторінок, ілюстрований фотоматеріалами.
Наукова бібліотека ЗНУ запрошує ознайомитись з унікальним виданням усіх, хто цікавиться історією та культурою Запорізького краю, шанувальників туризму та просто охочих дізнатися більше про наш край.
Ніна Чала,
заступник директора Наукової бібліотеки ЗНУ