Цього року Україна відзначає 22 річницю Незалежності. У Запорізькому національному університеті цій події присвятили низку книжкових виставок, створених співробітниками Наукової бібліотеки ЗНУ (ІІ навчальний корпус). На експозиціях представлені документальні матеріали, художні та публіцистичні твори, що відтворюють широку панораму подій, пов'язаних із творенням нашої незалежної держави.
У читальному залі філологічної літератури (к. 139) розміщена книжкова виставка «День, що змінив історію, – 24 серпня 1991 року Україна отримала незалежність». Тут зібрані видання, що представляють основні віхи історії української незалежності: від «Декларації про державний суверенітет України» (1990 р.) до «Акту про незалежність України» (1991).
Читальний зал суспільно-політичної, юридичної, економічної літератури та наукової періодики (к. 137) презентує на стендовій виставці у розділі «День Державного Прапора України (23 серпня)» видання, присвячені головному символу державності.
Читальний зал для викладачів (к. 134) пропонує ознайомитись з науковою добіркою «Розбудова державності України. Праці викладачів ЗНУ».
Наукова бібліотека ЗНУ пропонує своїм відвідувачам не тільки друковані джерела. Зал електронних ресурсів (к. 126) та читальний зал для викладачів запрошують на он-лайн заходи, які надають доступ до історико-документальних ресурсів. Офіційний веб-портал Державної архівної служби України на виставці «Незалежність: глибоке коріння» (http://www.archives.gov.ua/Sections/Nezalezhnist/) відкриває в он-лайновому режимі документальні джерела від часів Української козацької держави ХVІІ-ХVІІІ ст. до періоду незалежної України (1991-2006). Тут можна ознайомитися з документами 1991 р., які не були надруковані у підручниках з історії, побачити зовнішній вигляд оригіналів.
Віртуальна екскурсія «Історія українського парламентаризму: від Віча Київської Русі до Верховної Ради України» представлена на сайті бібліотеки Верховної Ради України (http://lib.rada.gov.ua/static/excursion/parlamentaryzm.html). Вона розкриває традиції українського парламентаризму від часів Звичаєвого віча давньоруської княжої доби до створення Верховної Ради України.
Фонд Президентів України Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського на віртуальній книжковій виставці "Інститут президенства в Україні та зарубіжних державах" (http://www.nbuv.gov.ua/fpu/knvistavka/presidency.html) представляє колекцію книг і збірників чотирьох президентів незалежної України – Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми, Віктора Ющенка та Віктора Януковича. Тут представлені матеріали особистих наукових праць, вибраних статей, спогадів і роздумів, а також витяги із щоденників, виступів та інтерв'ю, в яких висвітлюється процес становлення та розвитку української державності наприкінці ХХ – початку ХХІ століть.
Електронний бібліографічний покажчик Національної парламентської бібліотеки України «Політика і політики у дзеркалі періодичних видань» (http://cuprc.nplu.org/index.htm) також дозволяє здійснити пошук публікацій про події 1991 р., про особистості політичних діячів та журналістів, які творили і відстоювали незалежність, у загальнодержавних і регіональних ЗМІ України та Російської Федерації.
Центральний державний архів вищих органів влади та управління України надає можливість ознайомитися з архівними документами з історії Державного Прапора України (1947-1992 рр.) у віртуальному читальному залі архіву (http://tsdavo.org.ua/4/webpages/62692255.html).
Державним архівом Запорізької області підготовлена віртуальна виставка: «Запоріжжя у серпні 1991 р.» (http://www.archivzp.gov.ua/index.php?option=com_ content&view=article&id=141&Itemid=49&lang=uk), на якій представлені електронні копії публікацій запорізьких газет та документи органів влади Запорізької області з 20 серпня по 6 вересня 1991 р.
Побачити обличчя людей, відчути настрої періоду становлення незалежності дозволяють також відео- та фоторесурси інтернету «День Независимости – события августа 1991 р.» (http://video.online.ua/98549/),
фоторепортаж «Украина неизвестная. Первое празднование Дня независимости»:
(http://www.ukrinform.ua/rus/news/ukraina_neizvestnaya_imeem_li_mi_23_nezavisimosti_fotoreportag_1546979)
та «Фотогалерея: 24 серпня 1991 року»:
(http://www.bbc.co.uk/ukrainian/entertainment/story/2007/08/070821_independence_foto_oh.shtml).
Підсумком інформаційно-пошукової роботи Наукової бібліотеки ЗНУ став науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Україна: утвердження незалежної держави (До Дня Незалежності України)», створений на бібліографічних і повнотекстових ресурсах електронного каталогу. Джерельна база видання станом на 08.08.2013 складає 1 146 бібліографічних описів (статті з періодичних видань, наукових збірників, книги). Публікації згруповано за відповідними розділами.
До окремого розділу покажчика «Викладачі, аспіранти, студенти ЗНУ про державотворення в незалежній Україні» увійшли публікації науковців ЗНУ, присвячені історичному періоду незалежної України. Це - статті з газет, журналів, наукових збірників, енциклопедій, а також підручники та розділи підручників, що висвітлюють питання державотворення, конституційної, виборчої та політичної систем, місцевого самоврядування та процесів демократизації суспільства. Із покажчиком можна ознайомитись у довідково-бібліографічному відділі (к. 136).
Наукова бібліотека запрошує науковців та студентів ознайомитися з представленими на виставках та електронних ресурсах матеріалами.
Ніна Чала,
заступник директора Наукової бібліотеки ЗНУ