25 жовтня на базі Запорізького національного університету та Національного заповідника «Хортиця» відбулася Всеукраїнська наукова конференція «П’яті Новицькі читання». Організаторами конференції виступили Запорізьке наукове товариство ім. Я. П. Новицького (голова правління к.і.н., доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ Сергій Білівненко), історичний факультет Запорізького національного університету (декан к.і.н., доцент Віктор Ткаченко), Східний інститут українознавства ім. Ковальських (керівник д.і.н., професор, завідуючий кафедри джерелознавства, історіографії та СІД ЗНУ Володимир Мільчев), а також Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Інститут усної історії ЗНУ та Український інститут національної пам’яті.
Проведення «Новицьких читань» було започатковано у 2003 році доктором історичних наук, професором кафедри джерелознавства, історіографії та СІД Анатолієм Бойком. За цей час науковий захід став традиційним і протягом останніх п’яти років набув всеукраїнського масштабу.
Цього року участь у конференції взяли представники українських науково-освітніх, культурних, академічних закладів та установ Запоріжжя, Києва, Дніпропетровська, Херсону та Львова. У рамках «П’ятих Новицьких читань» на обговорення науковцями були винесені проблеми соціально-культурного розвитку Степового Подніпров’я в умовах поліетнічності Півдня України. Вчені розглянули такі малодосліджені на сьогодні аспекти розвитку південного краю, як переселення корсиканців у 1768-1774 рр. на територію Степової України, будівництво інженерних споруд на Дніпрі під час російсько-турецьких війн, вплив процесів модернізації ХІХ ст. на розвиток торгівлі та підприємництва у нашому краї.
У рамках святкування 70 річниці визволення Запорізької області від фашистської окупації також відбулося засідання спеціальної секції «Людина в умовах війни: бойові дії та локальні конфлікти на півдні України в XVIІ–XX ст.». Тут були обговорені проблеми соціальної адаптації населення, що не брало участі у воєнних діях під час збройних конфліктів та війн.
Варто також підкреслити, що під час «Новицьких читань» відбувається апробація дисертаційних досліджень молодих науковців, які можуть отримати наукову та методологічну підтримку провідних учених-істориків України. Найкращі матеріали друкуються у фаховому виданні Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.
Під час роботи конференції відбулася презентація книги д.і.н., доцента кафедри всесвітньої історії Херсонського державного університету Віталія Андрєєва «Віктор Петров. Нариси інтелектуальної біографії вченого», яка увійшла до десятки кращих книг 2013 року за результатами Львівського книжкового форуму.
Таким чином, є усі підстави сподіватися, що наступного року «Новицькі читання» набудуть статусу вже міжнародної конференції, на якій відбуватиметься обмін досвідом та досягненнями між представниками провідних українських та зарубіжних наукових установ.
Тетяна Молдавська,
старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України
Сергій Білівненко,
к.і.н., доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ