Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Висловлюємо співчуття

Висловлюємо співчуття

01.12.2013 14:31

29 листопада 2013 р. пішов з життя Володимир Миколайович Тихомиров – професор кафедри російської філології, доктор філологічних наук, член редакційної колегії «Вісника ЗНУ. Філологічні науки».

39 років життя він присвятив Запорізькому національному університету, створивши наукову школу «Літературний процес: проблеми типології та спадкоємності» та виховавши кілька поколінь учителів і викладачів, які працюють у школах і вищих навчальних закладах України та за її межами. Серед них – кандидати філологічних наук, доценти О. Д. Войнов, О. В. Муравін, О. Ю. Пода, І. Г. Абрамова, О. О. Ніколова, О. В. Темна, Н. П. Гура, І. Ю. Тонкіх, доктори філологічних наук В. Л. Погребна, І. Я. Павленко, М. С. Васьків, Н. Б. Мантуло.
Народився відомий науковець 5 березня 1936 року в с. Свобода Курської області. Вищу освіту здобув у Одеському педінституті ім. К. Д. Ушинського (1954-1959 рр.). Після закінчення аспірантури захистив кандидатську дисертацію на тему «Романтические традиции в романах И. С. Тургенева «Дым» и И. А. Гончарова «Обрыв» у Львівському держуніверситеті. Працював старшим викладачем Кіровоградського педінституту з 1972 по 1974 рр., а пізніше – доцентом кафедри російської літератури Запорізького педінституту. У 1985 році захистив докторську дисертацію на тему «Просветительские тенденции в русском критическом реализме (И. С. Тургенев, И. А. Гончаров, А. Н. Островский)». З 1985 до 1992 року був членом спеціалізованої ради Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України із захисту докторських дисертацій, а 1993 до 2004 р. - членом спеціалізованої ради Дніпропетровського національного університету із захисту кандидатських дисертацій. З 1986 по 2008 рік очолював кафедру російської та зарубіжної літератури Запорізького державного (з 2004 – національного) університету, а з 2008р. і до кінця життєвого шляху – професор кафедри російської філології ЗНУ. Сфера його наукових інтересів – історія літератури ХІХ століття та проблеми компаративістики, що знайшли відображення в численних наукових працях, серед яких – монографії «Тургенев и просветительство», «И. Гончаров. Литературный портрет», навчальний посібник «Русско-зарубежные литературные связи» тощо. В останні місяці свого життя Володимир Миколайович підготував та подав до друку збірку наукових праць «Диалог великих писателей. Контактно-типологические связи (Тургенев, Толстой, Достоевский, Чехов, Бунин)». Викладав курси «Історія зарубіжної літератури», «Історія російської літератури», спецкурси «Проблеми компаративістики», «Російсько-зарубіжні літературні зв’язки». В. М. Тихомиров був членом редакційних колегій наукових та науково-методичних журналів «Вісник ЗНУ. Серія: Філологічні науки», «Нова філологія» (Запоріжжя), «Актуальні питання слов’янської філології», «Актуальні питання іноземної філології» (Бердянськ), «Зарубіжна література в навчальних закладах України», «Всесвітня література та культура» (Київ).
Багато зусиль Володимир Миколайович поклав на створення доброзичливої та творчої атмосфери на очолюваній ним кафедрі, тому в серцях колег він залишиться не тільки як науковець, але й як людина, яка вчила життєвій мудрості та несла високі гуманістичні цінності.
Світла пам'ять Вчителеві!