Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Фестиваль ім. Марини Брацило «Хортицькі дзвони» об’єднав молодих поетів і бардів

Фестиваль ім. Марини Брацило «Хортицькі дзвони» об’єднав молодих поетів і бардів

08.12.2014 16:12 Все Факультети Філологічний ЗНУ філологічний факультет фестиваль свято

5 грудня стало особливою датою для всього Запорізького національного університету: цього дня в актовій залі навчального корпусу № 2 відбувся гала-концерт І Всеукраїнського конкурсу молодої української поезії та української авторської пісні імені Марини Брацило «Хортицькі дзвони». Захід зібрав не лише переможців творчого змагання із різних куточків України, але й відомих київських та запорізьких письменників та співаків, які увійшли до складу журі конкурсу. На свято завітали високопосадовці й представники громадських і творчих організацій Запорізького краю, викладачі та студенти ЗНУ, а також численні шанувальники творчості видатної поетеси й виконавиці авторських пісень Марини Брацило.

Організатори заходу – представники Запорізького національного університету, зокрема філологічного факультету й кафедри українознавства – початок цього фестивалю приурочили до 200-річчя із дня народження Тараса Шевченка. А в грудні, за підсумками конкурсу, відбулося визначення переможців, що збігається із датою народження Марини Брацило – 2 грудня. Таких часових рамок засновники фестивалю планують дотримуватися і у подальшому.
Незвичний формат вшанування пам’яті чудової поетеси, активного громадського діяча, випускниці нашого університету обрали не випадково: сама Марина була невтомним організатором різноманітних творчих змагань, які часто ставали стартовим майданчиком для талановитої української молоді, зокрема вона була багаторічним членом журі конкурсу живої поезії «Молоде вино». Крім того, увага молодих поетів і бардів уже до першого фестивалю засвідчила, що в Україні існує потреба саме в подібних заходах.
Окрім проведення підсумкового гала-концерту конкурсу, організатори заходу також подбали, аби він перетворився на справжнє свято для всіх поціновувачів сучасного поетичного слова. Перед початком самої церемонії нагородження переможців «Хортицьких дзвонів» усі охочі змогли поспілкуватися з відомими письменниками – членами журі фестивалю. Так, у творчій зустрічі зі студентами та професорсько-викладацьким складом філологічного факультету взяли участь Іван Андрусяк, Сергій Пантюк, Олена Степаненко та Оксана Куценко. У рамках заходу Іван Андрусяк повідомив про відкриття нового видавництва, яке було створено ним у липні цього року, – «Фонтан казок». За цей час його засновники представили читачам вже майже з десяток книг. Іван Михайлович розповів окремо про кожну з них. А для презентації він вибрав з чаклунської серії твір «Коротунчик» Олега Чаклуна, з улюбленим своїм персонажем Ліхтариком, з поетичної серії – «Добрі книжки». Розповів автор і про свою власну казку «Третій сніг», а згодом зачитав з неї яскраві уривки.
Свої поезії представили гостям також Олена Степаненко та Оксана Куценко. Чимало їхніх віршів було присвячено коханню, людським стосункам, також окремою лінією у їх творчості проходять «важкі» теми, пов’язані з гіркими й жорстокими подіями, що відбуваються сьогодні в нашій державі, спогадів про події Євромайдану. Під час декламування цих творів не обійшлося без сліз у голосі їхніх авторів.
Більш мужньо, але не менш трагічно виглядали виступи харизматичного автора Сергія Пантюка, який передав пафос сучасних подій у своїх декламаціях і прозових цитатах. Спеціально для філологів він зачитав кілька віршів, як-то кажуть на «професійну тематику», зокрема, свій знаменитий твір, у якому всі слова починаються на літеру «Ч» – «Чітка чечітка». Як координатор Всеукраїнського мистецького об’єднання «Інша література» та однойменного інтернет-ресурсу – www.inlit.com.ua – Сергій Дмитрович розповів і про свої новітні проекти.
Наприкінці зустрічі гості провели автограф-сесії, під час яких усі охочі могли придбати книги авторів.
Треба зазначити, що у змаганні в номінації конкурсу «Поезія» взяли участь творчі доробки 27 молодих поетів віком від 15 до 25 років не лише із Запорізької, але й із Львівської, Чернівецької, Київської, Тернопільської, Хмельницької, Івано-Франківської областей. Можливість презентувати свої таланти в номінації «Українська авторська пісня» зацікавила 7 виконавців із Києва, Чернівців, Львова, Запоріжжя та Мелітополя.
Під час брифінгу організаторів конкурсу, влаштованому після зустрічі зі студентами ЗНУ спеціально для представників місцевих ЗМІ, голова конкурсного журі – поет, прозаїк, критик, перекладач, член НСПУ Іван Андрусяк зазначив, що, на його думку, участь у таких заходах украй необхідна для творчої молоді. Мова йде навіть не про нагороди, які отримали переможці, а про можливість представити свої творчі доробки на розсуд публіки, отримати схвалення тих, хто є для них авторитетами. Також метр зазначив, що зараз важко передбачити, хто з учасників конкурсу вирішить продовжити поетичну кар’єру і присвятити життя творчості. Однак серед конкурсних робіт було чимало творів, які звернули на себе увагу журі, і це свідчить про гарний мистецький старт молодих письменників.
Під час гала-концерту у своєму привітальному слові начальник Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко зазначив, що діяльність усіх організаторів й учасників фестивалю дуже важлива для нашої країни саме зараз, у нелегкий для неї час, бо наповнює життя України новим змістом, нагадує всім, що талановита молодь – то майбутнє нашої держави, за яке й точиться боротьба. До привітань приєдналася і начальник управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької облдержадміністрації Наталія Власова.
Проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук, звертаючись до членів журі, учасників фестивалю і гостей свята, зазначив, що варто докласти всіх зусиль, аби цей захід став щорічним. «Ми пам’ятаємо Марину Брацило й пишаємося тим, що вона навчалася у нашому виші й саме під час свого студентства, в 19 років, стала наймолодшим членом Спілки письменників України», – зазначив Геннадій Миколайович.
Поетичну, музичну й виконавчу майстерність учасників заходу оцінювало професійне журі: його голова – поет, прозаїк, критик, перекладач, член НСПУ (м. Київ) Іван Андрусяк, його співголова, автор-виконавець (м. Київ) Віктор Нестерук, заступник голови, поетеса, член НСПУ (м. Гуляйполе, Запорізька область) Любов Геньба, художній керівник Театру поетичної пісні, член Національної спілки театральних діячів України (м. Запоріжжя) Олена Алексєєва, заслужений працівник культури України (м. Запоріжжя) Володимир Артемьєв, доктор філологічних наук, професор ЗНУ Петро Білоусенко, поетеса, член НСПУ (м. Київ) Оксана Куценко, співак, композитор, заслужений артист естрадного мистецтва України, заслужений працівник культури України (м. Запоріжжя) Анатолій Сердюк і поетеса, член НСПУ (м. Київ) Олена Степаненко.
Усі вони не лише привітали присутніх із вдалим стартом фестивалю «Хортицькі дзвони», який від самого початку справді вийшов на всеукраїнський рівень, але й згадали про свою співпрацю із Марною Брацило. Вони намагалися донести до присутніх свої враження від знайомства із нею – не лише талановитою письменницею і співачкою, але й неординарною творчою особистістю. Так, Іван Андрусяк зазначив, що йому досі здається, що Марина поруч зі своїми колегами й друзями, що вона теж брала дієву участь в організації та проведенні цього фестивалю. Також на святі зі своїми спогадами про Марину Брацило та враженнями від конкурсу виступив відомий український поет, який упродовж останніх років діяльності у Національній Спілці письменників України опікувався роботою з молодими авторами, Сергій Пантюк.
Найважливішим моментом гала-концерту стало нагородження переможців фестивалю. Цього разу члени журі в номінації «Проза» вирішили нікому з учасників не присуджувати І місце. А от ІІ розділили між собою Наталія Марій (м. Івано-Франківськ) і Сніжана Біла (м. Запоріжя). ІІІ місце посіла Крістіана Мушкудіані із Запоріжжя. Крім того, дипломантом цієї номінації стала запоріжанка Ірина Сажинська. Диплом за висвітлення теми патріотизму отримала Аліна Чилій із Вільнянська. Альоні Матійчук із Гуляйполя вручили Спецприз за розробку теми «Збереження родинних цінностей». Усі вони продекламували власні вірші, за що були винагородженні бурхливими оплесками присутніх.
На жаль, через об’єктивні обставини, не всі молоді барди, які вирішили взяти участь у змаганні, прибули на гала-концерт, тож перед глядачами виступили лише чотири виконавиці авторських пісень зі Львова й Запоріжжя. Юлія Григорук, Юлія Чилікіна й Ольга Чикалова стали лауреатами номінації «Українська авторська пісня», а Марія Пак – її дипломанткою.
Вручили призи, грамоти та дипломи переможцям фестивалю, а також побажали їм нових творчих надбань почесні гості заходу – директор Запорізької обласної наукової бібліотеки Інна Степаненко, редактор газети «Запорізька Січ» Олександр Верьовкін, заступник Генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Тетяна Лисенко, голова Запорізького відділення Союзу Українок «Роксолана» Оксана Яценко та інші.
Під час фестивалю зі сцени лунали пісні на слова Марини Брацило та її вірші у виконанні Ансамблю української пісні та побутового танцю «Оксамит» (під керівництвом Лариси Купчинської), керівника Театру поетичної пісні Олени Алексєєвої, актриси Запорізького академічного обласного театру юного глядача Надії Вечері, співака та композитора Анатолія Сердюка, вихованців запорізької студії «Юність» Анни й Валерії Лисенко, студенток факультету соціальної педагогіки та психології Ганни Михайличенко й Аліни Церпицької тощо.
Під час заходу в залі тривав збір коштів для благодійного фонду «Лебедія», які будуть використані на допомогу воїнам, що перебувають в зоні антитерористичної операції. Насамкінець творчого вечора організатори оприлюднили зібрану суму: усього учасники заходу пожертвували близько 1001 гривні.
Завершуючи свято, заступник голови оргкомітету, завідувач кафедри українознавства Ольга Стадніченко подякувала всім організаторам та учасникам творчого заходу. Ольга Олександрівна запевнила, що оргкомітет готовий, починаючи із наступного дня, розпочати підготовку до наступного конкурсу «Хортицькі дзвони». Крім того, вона розповіла про ще один творчий проект, який буде започаткований на базі ЗНУ: для всіх молодих поетів, які мають бажання удосконалити свою майстерність, на базі нашого вишу відкриється літшкола імені Марини Брацило.

Таміла Тарасенко,
Марія Канцелярист

Схожі новини