Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У Науковому ресурсному центрі зі сталого розвитку ФСУ відбулося перше робоче засідання

У Науковому ресурсному центрі зі сталого розвитку ФСУ відбулося перше робоче засідання

24.01.2015 09:53 Науковий ресурсний центр зі сталого розвитку тренінг

У рамках роботи Наукового ресурсного центру зі сталого розвитку, який нещодавно відкрили на базі факультету соціології та управління Запорізького національного університету, відбулося перше засідання робочої групи. Присвячене воно було презентації Проекту ЕС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду - ІІІ», у рамках якої відбувся також тренінг для студентів.

З 2014 року в Україні почала діяти ІІІ фаза міжнародного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». За період, коли розпочав впроваджуватися проект у різні галузі господарської діяльності, була реалізована ціла низка мікропроектів, спрямованих на відновлення комунальної інфраструктури місцевих громад, налагоджена взаємодія між громадами та урядовими організаціями, бізнесовими структурами, а також проводився постійний моніторинг відповідних процесів та розроблялася науково-теоретична база для підвищення ефективності і результативності зазначеного проекту. Тринадцять ВНЗ України, у тому числі Запорізький національний університет, включили в навчальні програми курси зі сталого розвитку.
У засіданні, що проходило 23 січня у ЗНУ, взяли участь координатор Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у Запорізькій області Олександр Рябий, доцент кафедри соціології, куратор Наукового ресурсного центру у ЗНУ Інна Дударева, викладачі ФСУ - директор Центру незалежних соціологічних досліджень при ЗНУ Надія Кузьмичова та викладач кафедри соціології Інна Коваленко, а також студенти 1-3 курсу факультету соціології та управління – майбутні соціологи та соціальні працівники.
На початку заходу куратор Наукового ресурсного центру ЗНУ Інна Дударева привітала присутніх і представила гостя і керівника першого тренінгу із серії, присвяченої темі сталого розвитку. Олександр Рябий під час свого виступу розкрив значення поняття «сталий розвиток» і заглибився в історію впровадження проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в Україні, акцентувавши увагу на пунктах, які були реалізовані за час дії проекту, починаючи з 2006 року. Основні положення він продемонстрував прикладами із досвіду роботи у громадах. Фахівець представив студентам специфіку роботи у галузі проектного менеджменту, управління громадою, енергоаудиту та енергозбереження тощо.
Учасники засідання розглянули низку проблемних питань, пов’язаних із діяльністю місцевих громад та впровадженням програми сталого розвитку. Зокрема, Олександр Володимирович детально розповів майбутнім управлінцям про роботу координаторів у сільських громадах Запорізької області. У нашому регіоні таких фахівців працює двоє, і за кожним закріплено приблизно по 24 сільських ради. Ретельна увага була приділена схемам та механізмам реалізації проекту місцевого розвитку, за якими працюють координатори у цих громадах.
Експерт відповів на запитання присутніх, які стосувалися проблемних моментів системи оподаткування в Україні, економічного розвитку в регіонах, зокрема, перспектив розвитку сільських громад. Мова також йшла про можливі способи та методи вирішення проблем економічної галузі на загальному законодавчому рівні, зокрема, одним із них Олександр Рябий бачить встановлення граничних рівнів цін. Олександр Володимирович також зауважив, що моменти, пов’язані із корупцією, під час роботи із громадами майже усунуті завдяки дії фінансової програми ATLAS (ООН). Роботу координаторів проекту у регіоні контролюють (моніторинг, звіти) фахівці безпосередньо у Брюсселі, при чому вони постійно змінюються, що практично виключає можливість створення корупційних схем на будь-якому рівні. Окрім того, фахівець висловив думку, що кількість членів місцевих виконавчих органів в Україні невиправдано велика. Для порівняння він навів таку цифру: виконавчий комітет міської ради Нью-Йорку складають лише 12 фахівців, які сумлінно і відповідально виконують свої обов’язки.
Насамкінець, Олександр Рябий запросив студентів ФСУ взяти участь у поїздках до місцевих громад, аби на власні очі побачити ситуацію, яка склалася в області, і познайомитися зі специфікою роботи у місцевих громадах.
Треба також зазначити, що курс тренінгів зі сталого розвитку, який розпочався у ЗНУ, розрахований на 10-12 занять (до 2 місяців). По завершенню слухачі отримають сертифікат, в якому зазначатиметься, що вони пройшли курс тренінгів з фінансового управління та управління проектом спільного планування, оцінювання та децентралізації. Під час наступних засідань зі студентами будуть працювати не тільки експерти та викладачі, а й голови сільських громад. Також передбачено практичну частину курсу, яку студенти проходитимуть безпосередньо у місцевих громадах.

Олена Хлистун

Схожі новини