Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ пройшла міжнародна науково-практична конференція «Трансфер технологій: реалії та перспективи»

У ЗНУ пройшла міжнародна науково-практична конференція «Трансфер технологій: реалії та перспективи»

02.02.2015 14:42 Центр трансферу технологій ЗНУ міжнародна конференція

Під час проведення конференції учасники розглянули низку питань, які стосуються законодавства в галузі трансферу технологій, інструментів комерціалізації наукових розробок, молодіжного інноваційного підприємництва, а також ухвалили рішення про створення регіональної промислової технологічної платформи на базі Запорізького національного університету.

Відкрив міжнародну конференцію проректор ЗНУ з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук. Він презентував почесним гостям та учасникам шановного зібрання Центр трансферу технологій ЗНУ, створений у грудні 2013 року. Геннадій Миколайович акцентував увагу присутніх на основних завданнях цього підрозділу, а саме: на впровадженні сучасних комерційно-перспективних наукових, науково-технічних та науково-практичних розробок ЗНУ у виробництво й у соціальну галузь на основі ефективного використання наукового потенціалу й отримання прибутку від комерціалізації цих розробок. До поточних завдань, які стоять перед співробітниками Центру, він також відніс організацію та забезпечення сучасних методів управління в галузі інтелектуальної власності, просування на ринок та комерціалізацію науково-технічних розробок університету, координацію інноваційної діяльності вишу, забезпечення набуття вищим навчальним закладом майнових прав на об’єкти права інтелектуальної власності, створеної в результаті його наукової та науково-технічної діяльності, та сприяння введенню їх в господарський обіг. «Так склалося, що довгі роки наші науковці плідно та ефективно працювали, але не вчилися тому, як комерціалізувати свої розробки. Тепер цю прогалину й має заповнити Центр трансферу технологій Запорізького національного», – резюмував проректор.
Продовжилася робота міжнародної конференції обговоренням дії інструментів комерціалізації результатів науково-технічних розробок. Про це розповіла менеджер національної мережі трансферу технологій NTTN (м Київ) Тетяна Покшевницька. Вона підкреслила, що координує її роботу Міністерство освіти і науки України, а задіяні в мережі більше, як 60 учасників (http://nttn.org.ua/).
Основними завданнями Національної мережі трансферу технологій є презентація ноу-хау між науковими секторами та промисловістю, пошук партнерів та інвесторів для кооперації при розробці та впровадженні високотехнологічного наукового продукту як в Україні, так і за кордоном, організація взаємодії НМТТ із міжнародними мережами трансферу технологій тощо. Детально Тетяна Василівна зупинилася на підготовці технологічних пропозицій, що викликало бурхливе обговорення серед присутніх у залі. Зокрема, проректор з науково-педагогічної роботи, професор Володимир Волков поцікавився, наскільки вони відповідають європейським стандартам.
Продовжив цю інформаційну лінію виступ наступного гостя наукового зібрання – заступника директора Київського міського центру з інвестицій та розвитку Миколи Ушакова. Він розповів про підготовку технологічних профілів у європейській мережі підприємств та узагальнив роботу своєї державної бюджетної установи, що належить до структури Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України. Підрозділ був створений з метою розбудови інвестиційної інфраструктури, активізації інвестиційної діяльності та сприяння розвитку економіки міста Києва. Доповідач підготував інформацію про найактуальніші запити за останній час, серед яких було замовлення на технологічне покриття матеріалів плівками з низьким коефіцієнтом тертя тощо. Присутні на конференції вчені цікавилися й екологічною проблематикою. Фахівець відзначив, що загальну інформацію з проектів можна знайти на інформаційному ресурсі їхньої організації за посиланням: http://investkyiv.gov.ua/ua/.
Начальник Центру трансферу технологій ЗНУ, професор Наталія Гуржій представила на конференції доповідь про технологічні платформи як ефективний інструмент інноваційних програм. У цьому ж контексті науковець озвучила пропозицію створити на базі нашого вишу регіональну промислову технологічну платформу, сформувати склад її учасників і робочу групу, налагодити партнерські відносини з представниками ділових кіл Запоріжжя та інших міст України, зарубіжних компаній, органів державної влади національного та регіонального рівня, навчальних закладів, науковцями – з метою пошуків і організації нових форм взаємодії в рамках зазначеної платформи.
Завідувач кафедри прикладної фізики ЗНУ та керівник лабораторії «Металспецпрокт», академік АН ВО України, лауреат державної премії України у галузі науки та техніки, професор Валерій Міщенко висловив згоду очолити новостворену структуру. До кола наукових інтересів Валерія Григоровича входять розробка нових матеріалів з підвищеними фізико-механічними властивостями та технологій їхнього виробництва. Чимало пропозицій щодо складу учасників та напрямів роботи цієї структури надійшло також від начальника технічного відділу ВАТ «Дніпроспецсталь» Бориса Левіна.
Після невеличкої перерви робота вчених та практиків продовжилася за напрямами чотирьох секцій. Їхні учасники представили доповіді з таких тем: політика, законодавство, методологія й освіта в галузі трансферу технологій та захисту прав інтелектуальної власності, міжнародні інструменти трансферу технологій (мережі трансферу технологій, соціальні мережі, технологічні платформи, аукціони, програми ЄС, молодіжне інноваційне підприємництво, комерціалізація інновацій, системний аналіз і прийняття інноваційних рішень).
Присутні на заході дискутували з багатьох актуальних проблем та нюансів розвитку галузі трансферу технологій: щодо венчурних інвестиційних фондів, технопарків, ролі транснаціональних корпорацій, охорони та захисту інтелектуальної власності, комерціалізації розробок у галузі штучного інтелекту, перспектив створення молодіжних інноваційних бізнес-інкубаторів, маркетингових інноваційних рішень, а саме – нейромаркетингу. Чимало доповідей присвятили й вивченню аналогічного досвіду інших країн, зокрема Білорусі, США.
За підсумками роботи міжнародної конференції ухвалили чимало важливих рішень, більшість із яких стосувалася створення регіональної технологічної платформи в рамках державно-приватного партнерства. Наразі одним із нагальних завдань, що стоїть перед фундаторами, залишається доведення до відповідних інстанцій, органів влади, наукової громадськості важливих ініціатив науковців Запорізького національного університету (http://web.znu.edu.ua/ctt ).

Марія Канцелярист

Схожі новини