9 лютого на факультеті соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету відбулася презентація офіційного сайту Центру гендерної освіти (http://web.znu.edu.ua/gender.edu/).
У заході взяли участь в. о. начальника відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації Вікторія Шапошнікова, декан факультету СПП, кандидат педагогічних наук, доцент Ольга Пономаренко, керівник Центру гендерної освіти ЗНУ, радник голови ЗОДА з гендерних питань, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності Тетяна Голованова (модератор заходу), голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів та молодих вчених факультету СПП Оксана Пятнік, а також студенти та викладачі.
Центр гендерної освіти на базі факультету СПП був створений ще у 2013 році з метою надання науково-практичної допомоги викладачам і студентам вищих навчальних закладів щодо впровадження ідей гендерної рівності у навчально-виховний процес шляхом посилення гендерного компонента в змісті соціально-гуманітарних дисциплін, організації науково-дослідної роботи для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації будь-яких форм дискримінації, запобігання насильству в усіх сферах життя суспільства, протидії торгівлі людьми, проведення виховних заходів тощо.
Зібрання відкрила декан Ольга Пономаренко та висловила сподівання, що новостворений сайт Центру гендерної освіти стане методичним та методологічним осередком для студентів нашого університету з написання науково-дослідних робіт та досліджень. Із вітальними словами до присутніх на заході звернулася також в. о. начальника відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення ЗОДА Вікторія Шапошнікова. Вона привітала представників факультету СПП і Центру гендерної освіти з відкриттям сайту, а також окреслила основні напрями та результати роботи міської влади з подолання проблем гендерної нерівності.
Керівник Центру гендерної освіти ЗНУ Тетяна Голованова розповіла присутнім про діяльність Центру та майбутні плани його співробітників. Зокрема, протягом минулого року на базі факультету СПП відбулася низка тематичних заходів: семінар-тренінг «Планування діяльності ініціативи «Університет – заклад, дружній до молоді» у рамках загальноукраїнського проекту «Рівні можливості для здобуття професії молодими матерями-студентками ВНЗ», традиційний «Гендерний форум-2014», засідання круглого столу «Комплексний підхід щодо профілактики насильства в сім’ї» в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» тощо. Окрім того, представники Центру гендерної освіти взяли участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих учених «Гендерна освіта в сучасному університеті: досвід, проблеми та перспективи» (м. Кривий Ріг), у проекті Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти «Гендерний аудит ВНЗ та уніфікація діяльності ЦГО» (м. Харків), міжнародній конференції «Гендерна політика в контексті Європейської інтеграції та міжнародних зобов’язань України» (м. Київ) та інших.
Тож, новостворений сайт Центру гендерної освіти, за словами Тетяни Петрівни, став яскравим прикладом результативної роботи Центру та платформою для подальшого дослідження гендерних проблем нашого суспільства. Ресурс був створений для забезпечення активної співпраці з освітніми, громадськими та державними установами як нашого міста, так і всієї України.
Головним розробником сторінки на волонтерських засадах став магістр факультету СПП Дмитро Шнуров за підтримки співробітників Лабораторії інформаційних систем та комп’ютерних технологій ЗНУ. Окрім того, він створив відкриту групу Центру в «Фейсбуці», яку можна знайти за посиланням: https://www.facebook.com/groups/genderznu.
За словами Дмитра Шнурова, хоча сайт Центру гендерної освіти з’явився на просторах Інтернету нещодавно, у найпопулярніших пошукових системах він знаходиться майже на першому місці і вже сьогодні користується популярністю серед мешканців Запоріжжя та інших регіонів України. Це свідчить про актуальність питань гендерної нерівності у наш час та зацікавленість людей у цій темі.
Студенти Запорізького національного університету також досить обізнані у цій тематиці. Так, за словами голови НТСАДМВ факультету СПП Оксани Пятнік, протягом останніх років кількість наукових робіт студентів нашого університету з гендерних проблем значно збільшилась. Окрім того, деякі з них були написані іноземними мовами. Такій значній активності студентів з дослідження питань гендерної нерівності сприяє як їхня особиста цікавість до теми, так і наявність відповідних навчальних дисциплін на факультеті.
Олена Ярошенко