Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбувся науково-методичний семінар для вчителів-мовників

У ЗНУ відбувся науково-методичний семінар для вчителів-мовників

11.02.2015 13:44 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет Школа філологічних наук

10 лютого на базі філологічного факультету провели вже третій науково-методичний семінар у рамках роботи Школи філологічних наук для вчителів української мови та літератури, російської мови та світової літератури. Присвячений він був правилам та окремим питанням проведення ЗНО-2015. Робота вчителів проходила за двома секціями: з «Української мови та літератури» і з «Російської мови і літератури та світової літератури».

Такі методичні зібрання на філологічному факультеті нашого вишу стали вже традиційними, адже у ЗНУ надають великого значення підготовці до підсумкової атестації та вступної кампанії, зокрема, ознайомленню педагогів із нововведеннями щодо проведення ЗНО 2015 року.
Організатором заходу, як і минулого разу, виступив філологічний факультет ЗНУ спільно з Інформаційно-аналітичним методичним центром Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради. Саме завдяки цій співпраці популярність таких семінарів зростає.
Цього разу на семінар завітали більше 100 вчителів шкіл. Гостей заходу привітали проректор з наукової роботи Запорізького національного університету Геннадій Васильчук, декан філологічного факультету ЗНУ Тамара Хом’як та доцент кафедри української літератури Ірина Бакаленко. Вони наголосили на актуальності продовження такої форми співпраці із вчителями шкіл і побажали плідної та результативної роботи з підготовки учнів до ЗНО.
У ході зустрічі декан філологічного факультету Тамара Хом’як розповіла присутнім про визначні події, які відбулися останнім часом у ЗНУ - наукові читання та відкриття спеціалізованої аудиторії, присвяченої пам’яті видатного громадського діяча та науковця, професора Віктора Чабаненка. Далі мова йшла про можливості використання новітніх науково-методичних розробок у процесі викладання мови та літератури в школі.
Виступаючи перед присутніми, у свою чергу, Ірина Бакаленко відзначила, що серед гостей семінару багато випускників ЗНУ, і висловила сподівання, що такі зустрічі матимуть продовження у ході наступних семінарів.
Організатори заходу також представили вчителям інноваційні методики та новітні матеріали, які стануть їм у нагоді під час підготовки учнів до складання профільних тестувань зовнішнього незалежного оцінювання.
Перед вчителями виступила також методист Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти (ДпРЦОЯО), кандидат філологічних наук, доцент Інна Мамчич. Вона детально розповіла про головні новації ЗНО-2015, особливості проведення тестування з української мови та літератури і звернула увагу на типові помилки, яких припускаються учні Запорізької та Дніпропетровської області під час написання тестів. Фахівець, зокрема, зупинилася на п’ятірці основних новацій цього року, а саме: результат сертифікаційної роботи з української мови (базовий рівень) буде водночас зарахований як оцінка з Державної підсумкової атестації; зменшилася кількість предметів, винесених на ЗНО; вперше введено поняття порогового балу «склав – не склав»; чинним буде тільки сертифікат ЗНО 2015 року; змінилася система визначення результатів ЗНО за допомогою впровадження двох рівнів (базового і поглибленого) для тестувань з української мови і літератури та з математики.
За словами Інни Петрівни, відмінною буде і кількість завдань у тестах для різних рівнів. Так, базовий рівень передбачає 58 завдань, а поглиблений – 74. При цьому змінюється і кількість бланків, на яких учні будуть виконувати роботу. Але види тестових завдань для базового рівня залишаються традиційними. У свою чергу, сертифікаційна робота з української мови поглибленого рівня буде містити 8 додаткових завдань, вони стосуватимуться питань лінгвістики тексту, а завдання з української літератури відрізнятимуться лише за складністю.
Окремо Інна Мамчич торкнулась питання оцінювання робіт. Так, сертифікаційна робота з української мови і літератури передбачає 3 оцінки. При цьому роботи базового і поглибленого рівня будуть оцінюватись окремо, до них додається ще й результат з літератури за шкалою 100-200 балів. До речі, абітурієнт в подальшому може сам визначитись, який сертифікат подавати при вступі до вишу - базового чи поглибленого рівня, в залежності від правил прийому окремого ВНЗ. Як зазначила методист Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти Інна Мамчич, у вишах Запорізької та Дніпропетровської областей не планується впроваджувати у правила прийому наявність сертифікату з української мови та літератури поглибленого рівня. Проте вищі навчальні заклади відтепер визначатимуть на власний розсуд інші конкурсні предмети (окрім української мови та літератури, який є обов’язковим) та кількість прохідних балів.
Під час зустрічі були окремо розглянуті складні питання, які можуть бути представлені в тестах з української мови та літератури. Серед них: завдання на знання лексичних, граматичних, словотвірних норм сучасної української літературної мови, питання з фонетики, вживання прийменників, а також стосовно лінгвістики тексту, історії і теорії літературного процесу України, фольклористики, а також на знання змісту твору та щодо вміння аналізувати текст. Саме вони є найскладнішими і саме у цих розділах учасники тестувань роблять найбільшу кількість помилок. Окрім того, учні припускаються багатьох помилок через неуважність під час прочитання тестових завдань. Треба також відзначити, що плідною була робота секції «Російська мова і література та світова література». Про вивчення творчості запорізького поета Олександра Бродяги-Бродецького на факультативних заняттях з літератури розповів доцент кафедри російської філології Олександр Муравін. А доцент Галина Томиліна розглянула тему історичного коментаря лінгвістичних явищ на уроках мови в середній школі.
Організатори заходу планують провести ще один такий науково-методичний семінар, а по завершенню серії семінарів, присвячених питанням підготовки до ЗНО 2015 року, їх учасники отримають сертифікати слухачів курсів.

Олена Переверзєва

Схожі новини