7-9 квітня на факультеті фізичного виховання у рамках роботи VIII університетської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих учених «Молода наука-2015» відбулося засідання секцій «Актуальні аспекти олімпійського, професійного спорту та медико-біологічні проблеми фізичної культури та спорту», «Здоров’я людини та фізична реабілітація», «Сучасні проблеми розвитку туризму», «Корекційна педагогіка та адаптивна фізична культура», «Актуальні проблеми розвитку фізичного виховання».
З привітальним словом виступив проректор з наукової роботи ЗНУ, професор Геннадій Васильчук, який зазначив, що на заході присутні представники всіх курсів, які беруть активну участь у науковій діяльності, та побажав молодим науковцям впевнених перших кроків до отримання нових знань та наукового досвіду.
Очолили роботу секцій «Актуальні аспекти олімпійського, професійного спорту та медико-біологічні проблеми фізичної культури та спорту», «Здоров’я людини та фізична реабілітація» завідувач кафедри спортивних ігор, доктор педагогічних наук Роман Клопов та завідувач кафедри здоров’я людини та фізичної реабілітації, доктор біологічних наук Надія Богдановська. На секціях було представлено понад 70 наукових робіт молодих науковців факультету.
Учасники наукового зібрання висвітлювали найрізноманітніші питання щодо історії виникнення, особливостей тренування спортсменів у різних видах спорту та їх вплив на організм людини. Також темами для обговорення стали застосування різних методик фізичної реабілітації осіб із певними фізичними вадами, отриманими внаслідок хвороб або травм. Велику зацікавленість учасників заходу викликали питання щодо ролі фізичної культури у реабілітації інвалідів, а також вплив занять з плавання на функціональний стан фізіологічних систем організму студентів.
За результатами роботи засідання секції «Актуальні аспекти олімпійського, професійного спорту та медико-біологічні проблеми фізичної культури та спорту» кращою була визнана доповідь Інни Терзієвої на тему: «Історія розвитку потрійного стрибку», 2 місце отримала Ірина Олійник за роботу на тему: «Теоретико-прикладні аспекти відбору дітей у секцію волейболу на етапі початкової підготовки», 3 місце розділили Величко Єлизавета за роботу: «Особливості технічної підготовленості жінок у бігу з бар'єрами» та Антон Момот за доповідь на тему: «Профілактика хронічних фізичних перенапружень у юних футболістів».
За результатами роботи засідання секції «Здоров’я людини та фізична реабілітація» кращою була визнана робота Тетяни Яковенко на тему: «Оцінка ефективності застосування комплексної реабілітації в умовах реабілітаційного центру». 2 місце посіли Таміла Чуєва за роботу на тему: «Застосування засобів фізичної реабілітації хворих на ревматоїдний артрит» та Вадим Німенко ( доповідь на тему: «Вплив занять з плавання на функціональний стан дихальної системи студентів»). 3-тє місце розділили Віталій Торба за роботу на тему: «Фізична реабілітація жінок після радикальної мастектомії за Мадденом засобами гідрокінезотерапії в післялікарняному періоді» та Анна Сайгак (робота на тему: «Механотерапія у фізичній реабілітації осіб з наслідками травм хребта і спинного мозку»).
У засіданні секції «Сучасні проблеми розвитку туризму», яку очолювала завідувач кафедри туризму, доктор педагогічних наук, доцент Наталя Маковецька, взяли участь студенти 1-3 курсів напряму підготовки «Туризм» та п’ятикурсники спеціальності «Туризмознавство (за видами)», до яких приєдналися студенти Економічно-правничого коледжу ЗНУ.
Серед тем, які розглядали молоді науковці, були питання про розвиток туризму на регіональному рівні, проблеми організації дозвілля людей похилого віку, особливості розвитку екстремального туризму, технології розробки турів тощо. Найкращими доповідачами було визнано учасників секції, серед яких були як студенти факультету фізичного виховання, так і Економіко-правничого коледжу, а саме: Юлія Давиденко (1 курс), Анна Бойко, Анастасія Дицюра, Юрій Шевченко, Тетяна Місько, Віталій Хромильов (2 курс), Вікторія Владенко, Мехрі Дурдиєва, Юлія Кузьменко, Ольга Пшенична (3 курс), Катерина Бондар та Марія Суркова (5 курс), Анастасія Овсієнко та Крістіна Скоріченко (ЕПК, 3 курс).
Не менш цікавим було і спілкування 26 учасників секції «Проблеми фізичного виховання на етапі націєтворення української держави», якою керував кандидат педагогічних наук, доцент, голова Науково-методичної ради кафедри фізичного виховання Юрій Гришко. Цікаво, що тут були присутні представники всіх факультетів Запорізького національного університету. Юрій Анатолійович зазначив, що участі в секції йому вдалося залучити навіть тих студентів, які звільнені від занять фізкультурою за станом здоров’я. Результат перевищив сподівання – високий рівень доповідей відзначили як керівник секції, так і проректор з наукової роботи.
Розглядали теми мотивації до занять спортом, здорового харчування, сплив командної гри на фізично-психологічний розвиток студентів, вплив нетрадиційних систем фізичного виховання на емоційний стан тощо. Кращими було визнано роботи наступних доповідачів: Єлизавети Кушнір (математичний факультет), Анни Ставицької (факультет журналістики), Маргарити Тіунової (біологічний факультет), Матвія Сущенко (юридичний факультет), Владислава Стащука (економічний факультет), Анастасії Яковлєвої (історичний факультет), Олени Швидкої (факультет іноземної філології).
Керівником секції «Корекційна педагогіка та адаптивна фізична культура» виступила доктор педагогічних наук, професор Ніна Байкіна. Учасниками засідання стали 50 студентів з усіх напрямів підготовки факультету фізичного виховання. Були обговорені наступні проблемні і актуальні доповіді студентів: «Корекція і реабілітація глухих дітей на заняттях з оздоровчого туризму» Катерини Нашиван, «Оздоровчі технології з дітьми дошкільного віку» Сніжани Соломоненко, «Методика навчання волейболу в групах початкової підготовки», Анастасії Мінакової, «Організація і проведення туристичного зльоту в ЗНРЦ Джерело» Марії Кошелевої та Катерини Попкової. Презентували свої дослідження і аспіранти - Олеся Кунінець («Особливості психофункціонального стану глухих дітей молодшого шкільного віку з обтяженим дефектом аутизм, синдромом Канера») та Анна Довгалюк («Методика адаптивного фізичного виховання заїкуватих дошкільників»). Викладач кафедри спортивних ігор, кандидат педагогічних наук Олена Бессарабова виступила з темою «Особливості фізичного розвитку слабозорих дітей 5-6 років».
Ніна Байкіна зазначила, що в рамках конференції молодих науковців було також проведено круглий стіл на тему «Інноваційно-туристичні технології для реабілітації та інтеграції інвалідів у сучасне суспільство», в якому взяли участь 16 четверокурсників заочного відділення напряму «Туризм». З найкращими доповідями на круглому столі виступили студентки Анастасія Саєнко та Аліна Остапенко.
Заключною на факультеті фізичного виховання стала секція «Актуальні аспекти розвитку фізичного виховання» під головуванням кандидата біологічних наук, доцента Тамари Чиженок. В організації та проведенні секції були задіяні такі викладачі: кандидати педагогічних наук, доценти Юлія Коваленко та Галина Омельяненко та кандидат наук з фізичного виховання Ольга Соколова.
Під час роботи секції молоді науковці розглянули питання індивідуалізації фізичного виховання підлітків у загальноосвітній школі, особливості методик навчання школярів різним видам спорту, мотиваційні аспекти рухової активності дітей тощо. Найкращими стали три доповіді, які були відзначені грамотами. Це роботи Яни Кондратенко на тему: «Вплив навчально-тренувальних занять з волейболу на фізичну підготовленість дівчат середнього шкільного віку», Ігоря Луцова – «Обгрунтування ефективності занять атлетизмом з урахуванням індивідуальних темпів зростання м’язової сили у старшокласників» та Рустема Рустемова – «Вивчення динаміки адаптаційних процесів під впливом занять фізичною культурою в учнів старшого шкільного віку».
Усі доповіді молодих науковців, представлені на конференції, будуть опубліковані в університетському збірнику тез «Молода наука».
Факультет фізичного виховання