Учасники «Молодої науки-2015» на філологічному факультеті обговорили розвиток вітчизняної лінгвістики та актуальні проблеми дидактики
У рамках проведення загальноуніверситетської конференції молодих вчених «Молода наука-2015» на філологічному факультеті відбулися засідання трьох секцій: «Сучасні проблеми літературознавства», «Сучасні проблеми мовознавства» та «Сучасні проблеми методики викладання філологічних дисциплін». У їхній роботі взяли участь студенти всіх курсів факультету та представники спеціальності «Видавнича справа та редагування» Економіко-правничого коледжу ЗНУ. Вони розглянули актуальні проблеми вітчизняної лінгвістики, дослідили творчість сучасних письменників, висвітлили цікаві аспекти розвитку мовознавства та літературознавства, а також презентували результати власних пошуків інноваційних методів викладання мови та літератури в закладах середньої ланки освіти.
Так, 7 квітня у роботі секційного засідання «Сучасні проблеми мовознавства» взяли участь 38 студентів 1-4 курсів та магістрантів напрямів підготовки «Українська мова та література» й «Російська мова та література». На початку заходу їх привітали та побажали плідної роботи заступник декана філологічного факультету з наукової роботи, доцент кафедри російської філології Іван Мацегора та керівник секції, доцент кафедри української мови Ірина Ільченко.
За словами Ірини Ільченко, цього року всі студентські наукові роботи, представлені на конференції, були виконані на високому рівні. Усі учасники секції сумлінно й відповідально підійшли до участі в конференції, обрали для вивчення теми, які їх справді цікавлять, і доклали чимало зусиль для їх всебічного дослідження. Так, Ірина Іванівна наголосила, що навіть студенти 1 курсу продемонстрували гарний рівень підготовки, особливо виділилися серед інших наукова розвідка Юлії Буселкової.
Крім того, на завершення роботи секції найкращими визнали роботи другокурсниці Таїсії Живиці, яка з лінгвістичної точки зору проаналізувала назви українських цукерок; студентки третього курсу Дар’ї Кліпіліної, котра досліджувала семантику фразеологізмів з антропонімічними компонентами, четвертокурсниці Віри Расихіної, яка розглянула традиційні й частотні клички тварин у мовні картині світу мешканців нашого міста.
Традиційно багато сильних робіт було серед студентів магістратури. Особливо, підбиваючи підсумки секційного засідання, виділили наукові розвідки Олени Заболотньої («Особливості функціонування фразеологізмів у драматичних творах (на прикладі п’єс М. Кропивницького)») та Вікторії Теодорової («Аксіосфера ‘’Щоденників’’ Олеся Гончара»). А от магістрантка спеціальності «Російська мова та література» Олена Медвецька не лише дослідила конотативні антропоніми грецького походження у творчості Марини Цвєтаєвої, але й була секретарем засідання секції.
Крім того, цього ж дня під керівництвом доцента кафедри української літератури Валентини Кравченко пройшло засідання секції «Сучасні проблеми літературознавства», у якій взяли участь не лише студенти 1-4 курсів та магістратури, але й представники Економіко-правничого коледжу. Свої доповіді присутнім представили першокурсниці спеціальності «Видавнича справа та редагування» ЕПК ЗНУ Марія Бондаренко й Анастасія Чуприна та другокурсниця Ольга Мішевська. Усього під час засідання пролунало 40 доповідей. Найкращими серед них визнали наукові дослідження Марії Ленок («Специфіка композиції роману Василя Шкляра ‘’Маруся’’» й «Феміністичний погляд на стосунки чоловіків і жінок у драмі Ірен Роздобудько ‘’Ґудзик’’), Віри Расихіної («Індивідуальний стиль Івана Андрусяка у творах для дітей»), Аліни Алексєєнко («Особливості авторської концепції образу Тараса Шевченка в романі Зіновія Легкого “Тарасові страсті”») й Оксани Качури («Містичний антураж у романі Володимира Лиса ‘’Графиня’’»).
8 квітня відбулося засідання секції «Сучасні проблеми методики викладання філологічних дисциплін». Його учасники обговорили проблеми історії методики української мови і літератури та сучасних проблем викладання цих предметів у школі. У роботі секції під керівництвом кандидатів педагогічних наук, доцентів кафедри української літератури Олесі Слижук та Ірини Бакаленко взяли участь студенти третього, четвертого та п’ятого курсів. Усього під час її роботи було виголошено 21 доповідь.
На початку засідання учасників привітали декан філологічного факультету професор Тамара Хом’як та заступник декана з наукової роботи Іван Мацегора. Вони побажали молодим науковцям творчої наснаги у наукових дослідженнях та нових досягнень на методичній ниві.
Із цікавістю учасники секції обговорювали доповіді, присвячені вивченню творчості сучасних українських письменників Зірки Мензатюк, Володимира Рутківського, Юрія Винничука, Валентина Чемериса на уроках української літератури та під час бесід із позакласного читання, впровадженню ігрових технологій на уроках української мови, особистісно зорієнтованого навчання української літератури, оцінили внесок науковців Ізмаїла Срезневського, Івана Огієнка, Софії Русової, Бориса Степанишина, Олександри Бандури у розвиток методики як науки.
Підсумовуючи роботу секції, кращими за наукову новизну й повноту розкриття теми визнали доповіді Марини Гребенюк «Роман Макса Кідрука ‘’Бот’’ на уроці позакласного читання в 11 класі», Галини Пишної «Твори Володимира Рутківського у шкільній програмі з української літератури» та Юлії Чеборай «Концепція національного навчання та виховання Софії Русової». Наукові роботи студентів будуть опубліковані у збірнику праць студентів, аспірантів та молодих вчених ЗНУ.
Коментуючи цьогорічну роботу секцій конференції «Молодий університет», заступник декана філологічного факультету Іван Мацегора зазначив: «Усього на участь у цьому загальноуніверситетському науковому заході цього разу надійшло 92 заявки від наших студентів. Також варто відзначити те, що зростає кількість представників різних факультетів, які прагнуть підготувати не одну, а більше наукових розвідок, виступити відразу в кількох секціях. Таких активних юних науковців цього року було десь 15% від учасників конференції, і ми маємо надію, що у майбутньому їхня кількість зростатиме. Так, студентка напряму підготовки «Українська мова та література» Марія Ленок підготувала відразу дві доповіді: дві на літературознавчу секцію, та одну – на мовознавчу. Загалом, хочеться відзначити гідний рівень наукових виступів усіх учасників конференції, а також велику працю, яку провели для її успішного проведення представники професорсько-викладацького складу всіх кафедр факультету, особливо – кафедр української мови та української літератури. Зокрема, варто відзначити ґрунтований науковий підхід до організації роботи секції доцентів Олесі Слижук та Ірини Бакаленко й академічне спрямування роботи учасників секційного засідання, яке пройшло під їхнім керівництвом».