10 липня на базі Центру гендерної освіти факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету відбулася презентація проекту «Ґендерний мейнстримінг у вищих навчальних закладах України» в межах підтримки з боку посольства Фінляндії в Україні. На презентації соціального проекту учасники та гості познайомилися з цілями, завданнями проекту, проблемою гендерного аудиту у вищих навчальних закладах. У презентації взяли участь організатори проекту, в т. ч. партнери, представники профспілкового комітету, представники деканату факультету соціальної педагогіки та психології, волонтери.
Проект «Ґендерний мейнстримінг у вищих навчальних закладах України» є Всеукраїнським. У проекті планується взаємодія 15 українських ВНЗ з 6 різних регіонів України.
Головна мета цього проекту - сприяти досягненню гендерної рівності та реалізації ґендерночутливих підходів в українських вишах через проведення процедури гендерного аудиту. Завдання проекту: підвищити компетенцію у питаннях гендерного аудиту гендерних експерток/-ів від університетів-учасників, створити робочу групу з числа осіб, які здійснять процедуру гендерного аудиту у власному ВНЗ, провести процедуру гендерного аудиту, представити результати університетами-учасниками на Всеукраїнській конференції.
Результати проекту його учасники вбачають в тому, що вперше в університетах України буде проведено гендерний аудит, адміністрація університетів-учасників буде мати можливість оцінити необхідність і корисність ґендерночутливої політики в університетах, підвищення гендерної чутливості закладу внаслідок проведення процедури гендерного аудиту сприятиме загальній справедливості в університетах. Також відбудеться забезпечення гендерної рівності в університетах дозволить студентам і співробітникам повною мірою реалізувати свій потенціал, досвід гендерного аудиту в університетах буде представлений на Всеукраїнській конференції за участю Міністерства освіти і науки України та засобів масової інформації, а університети-учасники проекту отримають кваліфікований кадри, здатні провести процедуру гендерного аудиту не лише в даному проекті, але і в подальшій роботі. Тривалість проекту: 1 липня – 31 жовтня 2015 року.
Для ЗНУ робота у ґендерночутливій соціально-педагогічній проблематиці – справа не нова. З 2000 року проведено 15 ґендерних форумів у партнерстві з Департаментом соціального захисту населення, та громадськими організаціями, працює ЦГО, досвід якого поширюється у Запорізьких вишах.
Довідка. Процедура гендерного аудиту є інструментом і процесом, який базується на методології участі та націленій на організацію навчання щодо гендерної чутливості як на індивідуальному рівні, так і на рівні адміністрації установи. Ґендерний аудит за своєю суттю є «соціальним аудитом» і належить до категорії «перевірок якості», що відрізняє його від традиційних «фінансових аудитів». Аудит створює передумови для ідентифікації ключових прогалин і проблеми, рекомендує шляхи їх вирішення, пропонуючи можливі поліпшення і нововведення. Ґендерний аудит є можливістю продемонструвати кращі практики з досягнення гендерної рівності. Ґендерний аудит підвищує колективний потенціал організації та дає можливість визначити сильні і слабкі сторони в просуванні гендерної рівності.
Він контролює і оцінює прогрес, досягнутий в гендерній проблематиці, допомагає організувати ініціативи, спрямовані на досягнення ґендерної рівності, реалізує навчання колективу з гендерних питань через роботу у команді та обмін інформацією. Важливою складовою ґендерного аудиту є розробка рекомендацій за його результатами, перелік яких відповідає специфіці втілення ґендерних підходів в університетському середовищі.
Центр гендерної освіти факультету СПП ЗНУ