Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студенти історичного факультету повернулися з етнографічної практики

Студенти історичного факультету повернулися з етнографічної практики

13.07.2015 13:10 Все Факультети Історичний Історичний факультет практика

11 липня завершилася етнографічна практика студентів 3 курсу історичного факультету під керівництвом доцентів кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Сергія Білівненка та Романа Молдавського. Цього року експедиція відбулася до двох найстаріших населених пунктів Запорізького краю – сіл Юрківка і Кірове.

Ці два села були обрані не випадково. Юрківка виникла на місці золото-ординського поселення Аул наприкінці 18 ст., а Кірове було засновано у козацькі часи як зимівник козаків Кальміуської паланки Війська Запорозького низового.
Впродовж експедиції студенти третього курсу історичного факультету опитали більше 120 мешканців сіл Юрківка і Кірове. Мешканці зазначених сіл розповіли студентам-практикантам про історію своїх родин, події періоду громадянської війни, Голодомор 1932-1933 р., Другу світову війну, голод 1946-1947 рр. через призму власного життя.
Впродовж роботи експедиції вдалося поповнити і колекції факультетських музеїв: «Музею побуту народів Південної України» та «Музей радянського періоду». Місцеві мешканці охоче передали на зберігання до музею такі предмети: черепицю, макітри, горщики, саморобні доріжки із тканини, вишиті панно, господарські вироби з дерева. Особливу радість у членів експедиції викликав родинний фотоальбом з чудовою колекцією листівок 1950-60-х років.
До речі, біля с. Юрківка працює археологічна експедиція історичного факультету ЗНУ на чолі з доцентом кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Михайлом Єльніковим, яка кілька років поспіль досліджує золото-ординське місто епохи пізнього середньовіччя. Тож цього року зусилля двох пошукових загонів вдалося поєднати. Результатом цього є знахідка на городі місцевих мешканців фрагменту кам’яної колони (а саме капітелі) датованої 13-16 ст.
Варто зазначити, що на етнографічну практику до населених пунктів Запорізької області студенти історичного факультету виїздять вже 15 років. Протягом цих років на історичному факультеті вдалось сформувати величезну базу усних інтерв’ю, виявити та передати на зберігання більше 30 щоденників і спогадів мешканців півдня України. Науковою реалізацією цих надбань стали численні наукові публікації як студентів, так і викладачів факультету. Зокрема, мова йде про фундаментальне видання «Усна історія Степової України», яке вже налічує десять томів. На жаль, економічна ситуація в Україні призводить до погіршення можливостей з організації наукових досліджень, проте в організації наукової студентської експедиції проблем цього року не виникало. Завдяки допомозі адміністрації та особисто ректора Миколи Олександровича Фролова, всі організаційні питання були вирішені, матеріально-технічне забезпечення експедиції було поліпшено, що дозволить продовжити наукову роботу у галузі дослідження етнології та усної історії.

Історичний факультет