Протягом липня у м. Єреван (Вірменія) проходив міжнародний молодіжний тренінг «Be active youth», спрямований на виявлення і вирішення проблем мотивації молоді, котра проживає в сільській місцевості. Серед його учасників – 26 студентів вищих навчальних закладів України, Вірменії, Італії, Грузії, Румунії та Естонії – була й представниця нашого вишу, студентка факультету соціальної педагогіки та психології Катерина Тюпа. Дівчина відвідала тренінг як учасниця міжнародної програми академічного обміну «Erasmus+».
Організатори тренінгу подбали не лише про насичену навчальну програму, розробивши для студентів низку симуляційних вправ, але й забезпечили учасникам цікаве дозвілля. Справжнім святом для іноземних студентів стало відвідування місцевих пам’яток культури й знайомство з вірменськими традиціями.
Так, за словами Катерини Тюпи, це була найемоційніша та найцікавіша подорож у її житті. Особливо студентці сподобався Вардаварський фестиваль: «Не щодня за тобою бігає натовп, намагаючись облити тебе водою – а саме це і є головною особливістю цікавого й веселого фестивалю, в основі якого лежить давня язичницька традиція. Крім того, цього дня ми побачили вірменські національні костюми й почули чарівні народні ритми музики вірмен. А найсміливіші з нас навіть спробували станцювати їхній старовинний національний танок».
Не менше враження на всіх учасників тренінгу справило святкове зібрання «Intercultural Evening», на якому вони представляли традиції своїх країн. Так, цього вечора українські студенти зустріли своїх нових друзів у вишиванках й запропонували їм скуштувати страви, з якими традиційно іноземці пов’язують національну українську кухню: сало, горілку та солодощі. Окрім того, українці розповіли учасникам заходу багато цікавого про свою країну та виконали пісню гурту «Mad Heads» – «Надія є». Їхня презентація неабияк сподобалася студентам з інших країн.
Також на Катерину велике враження справила екскурсійна програма, розроблена для учасників тренінгу. Студенти відвідали меморіал жертвам Геноциду вірмен «Цицернакаберд». Вони побували у стародавньому язичницькому Храмі Сонця у селищі Гарні, завітали до історичних пам’яток міста Аштарак та селища Ошакан. В останньому мандрівників найбільше вразила церква Святого Месропа Маштоца – видатного вченого-просвітника, який уклав вірменський алфавіт в 405-406 рр. н. е. А найбільше запам’яталися екскурсантам незвичайні статуї, що прикрашають церкву: 39 зображень літер вірменської абетки.
Велике значення для учасників тренінгу мав і візит до місцевого інноваційного центру «TUMO», орієнтованого на молодь 12-19 років. Зокрема, Катерину приємно вразило, що там усі охочі можуть безкоштовно навчитись створювати мультиплікаційні фільми, записувати музичні композиції, конструювати роботів, розробляти комп’ютерні ігри, а також ознайомитись із найновішими технологіями та літературою в галузі анімації та веб-дизайну.
За результатами участі у тренінгу студенти отримали сертифікати й молодіжний паспорт волонтера «Youth Pass». Крім того, усі вони запевнили, що отримали від перебування у Вірменії незабутні враження, здобули нові, важливі й актуальні для них знання, зустріли нових друзів.
Олена Ярошенко