Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Нові горизонти міжнародної співпраці Запорізького національного

Нові горизонти міжнародної співпраці Запорізького національного

02.10.2015 14:16 Семінар міжнародна діяльність відділ міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами

Начальник відділу міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами Вікторія Вертегел нещодавно повернулася з Києва. Там вона взяла участь у семінарі для керівників міжнародних відділів вищих навчальних закладів України «Інтернаціоналізація української вищої освіти». На заході були присутні представники Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства освіти і науки та Національного Еразмус+ офісу в Україні.

Як відзначила Вікторія Вертегел, яка представляла Запорізький національний університет на поважному зібранні, семінар був дуже насичений актуальною та пізнавальною інформацією. Скажімо, начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства освіти і науки України Анна Новосад зазначила, що з прийняттям нового Закону «Про вищу освіту» вітчизняні вищі навчальні заклади отримали багато можливостей, аби підвищити власну активність та співпрацю із закордонними університетами.
Крім того, Міністерство розробило нове положення, відповідно до якого підставами для мобільності можуть бути міжнародні та міжвідомчі договори, міжнародні програми та проекти, а також ініціативна мобільність, яку також було рекомендовано активно підтримувати вишами.
Одним із ключових елементів цього положення є забезпечення безперервності освітнього процесу. Навчання за кордоном має бути складовою навчання у ВНЗ в Україні. Для цього планується введення так званих вікон мобільності, коли студенти-учасники програм заздалегідь знатимуть про можливість певний час провчитись за кордоном, і будуть готові до цього, зокрема й фінансово.
Також у положенні даються визначення видів академічної мобільності: ступенева мобільність, що передбачає отримання диплома, а також кредитна мобільність – коли загальний період навчання залишається незмінним, а перераховується кредитами. Для учасників академічної мобільності, зокрема студентів, зберігається місце навчання та стипендія, для викладачів – місце роботи та заробітна плата.
Варто нагадати, що датована вказана доповідачем Постанова Кабміну серпнем 2015 року. ЇЇ офіційна назва – «Про затвердження Положення про порядок реалізації права на академічну мобільність». Як зазначає начальник відділу міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами Вікторія Вертегел, провідні аспекти цього нововведення – це автоматичне зарахування результатів академічної мобільності, збереження соціальних прав тощо.
Ще одним важливим етапом семінару став виступ директора Національного Еразмус+ офісу в Україні Світлани Шитікової. Вона провела презентацію «Проектний менеджмент: реалізація проектів за програмою ЄС Еразмус+», де звернула увагу на три головні напрями програми: мобільність, співпраця та підтримка інтернаціоналізації. Доповідач розповіла про розширення географії партнерів України за міжнародними програмами, серед яких – Нова Зеландія, Малайзія, Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка, Китайська Народна Республіка.
Директор Національного Еразмус+ офісу розповіла про проекти кредитної мобільності та зауважила, що важливою умовою їхнього втілення є автоматичне визнання результатів навчання після повернення студента до України. Програма дає українським студентам також можливість практичного стажування та підвищення кваліфікації за кордоном.
Між іншим, за попередньою домовленістю під час попереднього вересневого семінару в Києві «Інтернаціоналізація української освіти» проректора з наукової роботи ЗНУ Геннадія Васильчука та Світланою Шитікової відповідна презентація вказаних проектів відбудеться наприкінці 2015 року і в Запорізькому національному університеті.
Крім того, під час семінару його учасникам розповіли про новий формат видачі запрошень на навчання іноземним студентам, який почав діяти з 3 серпня 2015 року. Це питання висвітлила в.о. директора Українського державного центру міжнародної освіти Інна Чміленко.
Що ж до визнання іноземних кваліфікацій в Україні, то цей нюанс допомогли розкрити представники Інформаційно-іміджевого центру МОН України, а саме заступник директора Наталія Науменко та керівник відділу Леся Петрук. Варто відзначити, що саме ця структура на сьогодні має змогу допомогти із визнанням освітніх документів. Саме в її компетенції – консультації та посильна допомога вишами у цьому питанні. До того ж ця ланка освітньої діяльності стала вкрай актуальна після Наказу МОН України від 5 травня 2015 року «Про деякі питання визнання в Україні іноземних документів про освіту».
Під час семінару представники ВНЗ України мали нагоду поділитися власним досвідом, поставити питання, якими переймалися. Скажімо, начальник відділу міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами Вікторія Вертегел, цікавилася: хто має нести відповідальність за співставлення академічних планів вишу й закордонної сторони? Фахівці семінару для прикладу згадали досвід деяких навчальних закладів України зі створення Ради з питань академічної мобільності, до якої могли б увійти керівництво, вишу, проректори, декани, представники навчального відділу та відділу міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами. За словами Вікторії Леонідівни Запорізький національний університет також міг би використати досвід такої роботи.

Марія Канцелярист

Схожі новини