У ЗНУ відомі письменники зустрілися з молоддю, представниками професорсько-викладацького складу, журналістами та іншими прихильниками сучасної літератури. Більше того, в залі зібралися поціновувачі особливого її прийому, а саме – містифікацій, майстром яких і є Юрій Винничук. Модерував зустріч із ним не менш відомий письменник – Андрій Курков, який зізнався, що пише тільки тоді, коли його самого дивує історія. Прихильники їхніх талантів цікавилися творчими планами гостей, перспективами бачити українських письменників серед нобелівських лауреатів, твором «Місце дракона» Винничука, який вивчають школярі в межах шкільної програми, та світовими стереотипами про Україну.
Організатором унікальної зустрічі у читальному залі Наукової бібліотеки із письменниками виступив філологічний факультет Запорізького національного університету. Захід відбувся в рамках всеукраїнського промотуру трьома містами (Харків-Запоріжжя-Дніпропетровськ) українського прозаїка, літературознавця, публіциста та перекладача – Юрія Винничука спільно з видавництвом «Фоліо».
Зі вступним словом звернулася до гостей кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури, заступник декана з виховної роботи – Валентина Ніколаєнко. Валентина Миколаївна привітала всіх присутніх та відрекомендувала письменників.
Згодом Андрій Курков щиро подякував Запорізькому національному університету за гостинність, відзначивши, що він відвідує наш виш вже вшосте, а Юрій Вінничук – вдруге. Перший свій монолог письменник присвятив кільком історіям про свої подорожні відкриття Японії та Південної Африки, де презентував англійський переклад «Щоденника майдану». Згадав пан Курков і кумедну історію з «Пікніком на льоду», після якої в одному з німецьких зоопарків йому запропонували опікунство над хворим пінгвіном (історія ж бо про безробітного журналіста, який і присвячує себе також догляду за кволою тваринкою).
Літературну естафету колеги перехопив і Юрій Винничук. Він згадав, як починав творче життя в Івано-Франківську, Львові, як мусив внутрішньо мігрувати й писати лише для себе, адже пильне око КДБ завжди було напоготові. Письменник, звичайно, не оминув увагою і свої видатні містифікації з «Плачем над градом Кия» Ріангабара і «Піснею світовою» Анни Любовичівни, що їх він опублікував як знайдені тексти XIII та XVII століть відповідно. Ці вигадки були настільки успішними, що розкрив їх, врешті-решт, сам Винничук, а не якийсь інший дослідник чи науковець. Більше того, як достовірні, вони увійшли в науковий світ. Про пристрасть пана Юрія до містифікацій свідчать навіть його щоденник «Житіє гаремноє» (щоденник Роксолани) і роман «Мальва Ланда». Зараз він готує ще й «Антологію відьом».
У відповідь Андрій Курков порадив студентам: «Якщо ви любите слово – можете сміливо гратися в містифікації і збагачувати цим своє життя». А потім пан Курков згадав і свої експерименти з власноствореною течією «глумізм» (складається з англійських слів: «gloomy» − похмурий, «glue» − клей), автор трактував її основи в глумлінні одного слова над іншим.
Далі розповідь продовжив Юрій Винничук. Письменник згадав про «Груші в тісті», «Діви ночі», «Аптекаря» і, звичайно, своє останнє «Танго смерті». Роман було відзначено премією «Книга року Бі-Бі-Сі за 2012 рік». Події в ньому розгортаються у двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові і під час Другої світової четверо друзів — українець, поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули у 1921 році під Базаром, - переживають різноманітні пригоди, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби. Паралельно у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не лише у Львові, але й у Туреччині.
Крім історій про власну творчість митці поділилися й поглядами на сучасну українську літературу та на слов’янський, дещо нелогічний, спосіб написання твору. Андрій Курков згадав такі нові імена: Маркіян Камиш, Артем Чапай, Антон Кушнір, Артем Чех та інших.
Митці зачитували уривки зі своїх творів, Андрій Курков розповів про «Львівську гастроль Джимі Хендрікса», ідея якої, до речі, народилася в кав’ярні, куди Куркова запросив на каву мер Львова – Андрій Садовий. Він попрохав митця ефектно обіграти образ міста у одному зі своїх творів. У цьому контексті пан Андрій зауважив, що українській літературі бракує цікавого образа Запоріжжя.
Під час зустрічі читачі змогли поставити й власні запитання письменникам. Їх цікавили творчі плани митців, перспектива присудження нобелівської премії представникам українського арт-простору, твір Винничука «Місце для дракона» у шкільній програмі, розвіювання міфів про Україну тощо.
Своїми враженнями про зустріч поділилася викладач факультету журналістики Катерина Доценко: "Сказати, що відвідувачі отримали задоволення від заходу - це нічого не сказати. Чудова манера вести розмову, невимушена й щира посмішка відомих і таких відверто близьких для читачів письменників просто вражала. Зустріч постійно переривалася гучними оплесками й дружним сміхом глядачів. Спасибі організаторам - філологічному факультету й чудовим авторам - за таку теплу атмосферу сонячної осінньої днини".
Наприкінці заходу присутні мали змогу придбати книжки та отримати автографи у авторів.
Марія Канцелярист
Катерина Щербак
Марія Ленок