Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На медіа-дні в ЗНУ розглядали тему місцевого розвитку громад

На медіа-дні в ЗНУ розглядали тему місцевого розвитку громад

16.11.2015 14:32 Все Факультети Соціології та управління Факультет соціології та управління міжнародна співпраця ЄС/ПРООН

Минулого тижня на факультеті соціології та управління Запорізького національного університету відбувся медіа-день, під час якого презентували результати соціологічного дослідження з місцевого розвитку громад на прикладі Запорізької області. Дослідження здійснювалося Науковим ресурсним центром зі сталого розвитку ЗНУ та Центром незалежних соціологічних досліджень ЗНУ в рамках спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Учасники заходу дізналися також і про налагодження ефективної співпраці з медіа області. Крім того, вони взяли участь у медіа-тренінгу.

Відкрила медіа-день спеціаліст Проекту ЄС/ПРООН МРГ з комунікацій та моніторингу Світлана Слабінська, яка подякувала представникам Запорізького національного університету за їхній вагомий внесок у поширення знань про сталий розвиток. Вона також зазначила, що Запоріжжя для проведення заходу було обране невипадково, адже тут є приклади успішної реалізації програм з енергоефективності та з допомоги внутрішньопереміщеним особам.
Думку про те, що питання місцевого розвитку громад має міждисциплінарний характер, висловив перший проректор ЗНУ Олександр Бондар. Саме тому вивченням цієї теми займаються науковці різних факультетів нашого вишу, працюючи на користь всієї області. Олександр Григорович подякував і представникам ЗМІ, присутнім на заході, за висвітлення теми успішного розвитку місцевих громад, адже завдяки публікаціям у медіа пробуджується ініціатива громад.
Про налагодження ефективної співпраці Проекту з медіа області коротко розповіла голова Запорізького відділення Національної спілки журналістів України Наталія Кузьменко. Вона анонсувала відкриття Інформаційно-ресурсного центру на базі Спілки, а також згадала про проект «Сільська глибинка», у рамках якого журналісти висвітлювали життя та проблеми сільських мешканців.
Діяльність ЗНУ в рамках проекту висвітлила координатор Національної мережі університетів-партнерів Проекту ЄС/ПРООН МРГ, доцент кафедри соціології Запорізького національного університету Інна Дударева. Вона нагадала, що в Запорізькому національному університеті діє Науковий ресурсний центр зі сталого розвитку, який є потужним осередком для навчання студентів та проведення тренінгів. Минулого року був укладений Меморандум про розуміння між програмою розвитку ООН та Запорізьким національним університетом, а також видана монографія «Сталий розвиток суспільства: Запорізький регіональний досвід».
Результати соціологічного дослідження «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду: підсумки та перспективи реалізації (кейс Запорізької області)» презентувала директор Центру незалежних соціологічних досліджень ЗНУ Надія Кузьмичова. У рамках дослідження його організатори вивчали, яким чином укорінюються цінності проекту в громадах, а також як ці спільноти змінюються протягом участі в проекті. Основні результати можна звести до кількох тез. По-перше, активні учасники громади сприймають середовище, що їх оточує, більш позитивно, ніж пасивні учасники. По-друге, навіть у добре організованій громаді мають бути лідери, які б підштовхували спільноту до дій та розвитку. Цікаво, що в деяких громадах пасивність провокується активністю бізнесу, який бере на себе вирішення важливих питань. У цьому випадку порушується принцип партнерства, коли всі учасники громади певною мірою задіяні в суспільному житті. Зокрема, мова йшла про село Приморський посад, де встановлені вітрогенератори, завдяки яким мешканці користуються певними пільгами. По-третє, згадувалося про невисокий рівень упізнаваності інституту влади та не сприйняття влади як партнера. Цей факт дослідники пов’язують з неправильним інформуванням громад владою.
Були присутні на зустрічі й самі представники місцевих громад, зокрема – сільський голова с. Жовтневе Наталя Антипенко та голова кооперативу цього села Руслан Горленко. Вони розповіли про свою діяльність у рамках проекту ЄС/ПРООН та наголосили на важливості для представників спільноти брати участь у вирішенні важливих питань громади. «Коли люди вкладають власні кошти, нехай навіть і 10 гривень, вони відчувають себе господарями», - зазначив Руслан Ахметович. Варто зазначити, що кооператив займається переробкою молока, а залучені до роботи в ньому 176 осіб із 16 сіл. Зараз у селі відкриваються родинні ферми, а голова кооперативу має мрію заснувати торгову марку молочних продуктів.
Про інші досягнення Проекту в нашому регіоні розповів координатор Проекту МРГ у Запорізькій області Геннадій Устімов. Він зазначив, що з 2008 року, завдяки проекту, в області було відремонтовано 117 об’єктів, а ще 45 перебувають зараз на стадії ремонту. Якщо говорити про соціальну складову, то за час роботи програми в громади об’єдналися 18600 людей із переважної більшості районів області. Зацікавила присутніх на заході й інформація про автомобіль для енергоаудиту, який оснащений усім необхідним обладнанням для визначення втрат енергії на різних об’єктах. Дані, отримані під час його роботи, заносяться на спеціальну інтерактивну карту, за допомогою якої можна відстежувати витрати на енергоносії на однакових за параметрами будівлях та робити висновки про доцільність використання коштів.
Продовжився медіа-день презентацією від представників телевізійної лабораторії ЗНУ Катерини Вавілової та Тетяни Рогової на тему: «Співпраця ЗМІ, університетів та Проекту з метою популяризації знань про місцевий розвиток громад». А студентки ЗНУ Єлизавета Глухова та Альона Лепська зупинилися на темах використання тренінгових та дебатних технологій у навчанні сталому розвитку суспільства та участі студентства в літніх школах зі сталого розвитку.
Наприкінці заходу на його учасників чекав медіа-тренінг від президента Асоціації журналістів України «АЖУР» Дмитра Іванова, а наступного дня вони вирушили у прес-тур до села Давидівка Якимівського району Запорізької області.

Олександра Усенко

Схожі новини