Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Кафедрі акторської майстерності – 15 років

Кафедрі акторської майстерності – 15 років

27.11.2015 12:50 Все Факультети Соціальної педагогіки та психології Факультет соціальної педагогіки та психології кафедра акторської майстерності всеукраїнська наукова конференція 15-річний ювілей

Вчора, 26 листопада і сьогодні, 27 листопада у ЗНУ триває всеукраїнська науково-практична конференція «Стратегія розвитку професійної підготовки та естетичного виховання майбутніх акторів у третьому тисячолітті», присвячена 15-річчю кафедри акторської майстерності факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету.

Метою конференції стало залучення науковців та творчих діячів до обговорення актуальних проблем театрального мистецтва, мистецької освіти, питань стратегії розвитку професійної підготовки та естетичного виховання майбутніх акторів.
Співорганізаторами заходу виступили: Харківський національний університет мистецтв імені І.П. Котляревського, театральний факультет, кафедра майстерності актора, Тернопільський національний педагогічний університет імені В. Гнатюка, факультет мистецтв, кафедра театрального мистецтва.
Відкрила пленарне засідання конференції завідувач кафедри акторської майстерності Галина Локарєва. Вона привітала її учасників, викладачів, студентів, журналістів із науково-творчим святом та запросила до слова вельмишановних гостей.
Так, у своєму вступному слові проректор ЗНУ з наукової роботи Геннадій Васильчук зауважив: «Давні греки вважали, що окрема богиня має відповідати за вашу галузь. А їх було ж небагато: історикам подарували, вам подарували, психологам тощо, отже Ви, напевно, варті такого рівня пошани. Адже дух театру, дух Мельпомени – це ті висоти, той політ, який надихає кожного з нас». Також Геннадій Миколайович із великою приємністю висловив своє захоплення від експонатів масштабної виставки з нагоди ювілею кафедри, яка чекала на всіх гостей у холі навчального корпусу: численних монографій, статей, виставкових афіш та почесних нагород митців і науковців.
Крім того, Геннадій Васильчук вручив Почесні грамоти Запорізького національного університету з нагоди 15-річчя кафедри акторської майстерності її завідувачці, професору Галини Локарєвій, професору Олександру Королю, доцентам Юліанні Гончаренко, Лілії Гринь, Людмилі Білозуб.
З привітаннями звернулася до вельмишановної спільноти й генеральний директор Запорізької обласної філармонії, заслужений працівник культури Ірина Конарєва: «Так приємно бачити в залі покоління тих, хто хоче творити; тих педагогів, котрі допомагають вам у цьому, підтримують; поціновувачів вашого таланту. Я переконана, рішення, яке було прийнято 15 років тому – однозначно правильне. Бажаю вам натхнення, гарного настрою, аншлагів, та прихильності муз».
Щиросердні привітання з 15-річчям – віком розвитку – прозвучали на святі і від декана факультету соціальної педагогіки та психології Ольги Пономаренко. Вона з теплом згадала знаних випускників кафедри, а також тих науковців і митців, які стояли у її витоків. Зокрема, Людмилу Міщик, В’ячеслава Толока, Олександра Короля. Ольга Вікторівна побажала колегам мирного неба, злагоди й миру, а також й надалі нести суспільству добро та красу, закликаючи до толерантності і взаємоповаги.
Із творчим подарунком – театральними масками Китаю – завітала на свято завідувач кафедри соціальної педагогіки Наталія Заверико, яка відзначила спільність із роботою митців навіть у назві спеціальності, яка спершу звучала як «Актор і соціальний педагог». А ось яскраві музичні віншування підготувала викладач кафедри акторської майстерності, солістка Запорізької обласної філармонії Юлія Кир’янова.
Змістовну презентацію про історію і становлення кафедри-ювіляра представила присутнім її завідувач – професор Галина Локарєва. Вона зазначила, що за спеціальністю «Театральне мистецтво» у ЗНУ готують акторів театру і кіно. 2006 року з’явилася спеціалізація «актор театру ляльок», 2011 – «сольний спів (естрадний та академічний), 2012 – «хореограф-постановник». Також з 2012 року почав творчу діяльність Навчальний театр (Кристина Бондарєва), який став базою для практики творчого, споглядального і педагогічного характеру. На кафедрі працюють три професори, три кандидати педагогічних наук, кандидат наук з мистецтвознавства, три доценти, сім магістрів. Творчі звання викладачів кафедри також вражають: до її складу входять два народних артиста, чотири заслужених артиста, два заслужених працівника мистецтва. Науковий складник діяльності також представлений доволі результативно. Йдеться про чотири монографії, сім посібників, 15 методичних рекомендацій, понад сто статей та велику кількість тез. Вже традиційним стало проведення й щорічного Всеукраїнського міжвишівського фестивалю-конкурсу акторів-вокалістів.
Творчий доробок митців – це такі відомі (деякі не тільки в Україні, але й к світі) вистави, як «Моя сім’я», «Замарашка», «Снігова королева», «Весілля Фігаро», «Звичайна історія», «Морозко», «Трубадур та його друзі», «Міщани», «Кімната наречених», «Старший син», «Мина Мазайло», «Наталка-Полтавка» та багато інших.
Уже під час навчання студенти проявляють свої численні таланти і посідають перші місця обласних та всеукраїнських конкурсів. Під час свята, зокрема згадали перемоги Ульяни Удовиченко, Олексія Воротнікова, Анни Михайличенко, Наталії Зайковської, Андрія Новіченка, Богдана Рубана, Жанни Смірнової, Дмитра Бабчука, Юліанни Пилипчук, Таїсії Рибалко та багатьох інших.
Кафедра акторської майстерності за 15 років підготувала 12 випусків. Відтак у 122 талановитих акторів назавжди залишилися надзвичайна вдячність своїй альма-матер за цю неоціненну путівку в життя. Зараз вони працюють не лише по всій Україні (Київ, Житомир, Чернігів, Миколаїв тощо), але й за кордоном (США, Єгипет, Китай, Туреччина). Завідувач кафедри акторської майстерності Галина Локарєва зазначила, що 80% акторів Театру юного глядача Запоріжжя – це випускники ЗНУ, восьмеро – працюють у театрі імені В.Магара, четверо – у Театрі ляльок, шестеро – в Обласній філармонії.
На цій піднесеній ноті учасники конференції гучними оплесками привітали присутніх – колег кафедри-ювіляра та продовжили роботу в секціях. Учені порушили теми: «Теоретико-методологічні проблеми театрального мистецтва», обговорили «Психолого-педагогічне забезпечення підготовки майбутнього актора» та «Мистецьку освіту та професійну підготовку і виховання майбутніх акторів».
Доповідь «Фантастичний реалізм Євгена Вахтангова» представив Олександр Король. «Майстерність корифеїв українського театру як основу професійної підготовки майбутніх акторів» дослідила Наталія Соколовська, «Психофізичний треніг як засіб формування професійного спілкування актора» - Надія Стадніченко, «Теоретичні аспекти формування вокального голосу як професійного інструменту актора муздрамтеатру» – Лілія Гринь. Про важливість систематичного вдосконалення техніки сценічної мови на шляху до професійної творчості майбутніх акторів йшлося у виступі Юрія Бакума, а про хореографічну діяльність як засіб естетичного виховання – у доповіді Юліани Гончаренко.
Важливі питання порушили й гості конференції. Скажімо доцент кафедри соціальної педагогіки Бердянського державного педуніверситету Катерина Петровська дослідила застосування елементів театральної анімації в танцювальній терапії майбутнім фахівцем соціальної сфери. А її колега – доцент кафедри дошкільної та початкової освіти Вінницького державного педуніверситету ім. М. Коцибинського Оксана Деркач – доповіла щодо арт-педагогіки та її місця в системі засобів духовно-ціннісного виховання студентської молоді.
Змістовними були й доповіді студентів: Вікторії Пташинської, Євгена Пономарьова, Алли Лазько, Анни Слоковенко, Катерини Слатвінської та інших.
Також у перший день роботи конференції хореографічну виставу «Аліса в країні чудес» за мотивами однойменної казки Льюїса Керрола представили п’ятикурсники спеціальності «Театральне мистецтво» (головний хореограф-постановник – Юліана Гончаренко). Роль Аліси зіграла Аліна Тотмяніна, Капелюшника - Олексій Блінов, Кролика - Роман Капітанов, Червоної Королеви – Анастасія Ляшиченко, Чеширського Кота - Костянтин Кузьмін, Білої Королеви – Аліна Церпицька. Ролі Квітів виконали: Ярослава Перегінець, Ірина Левчук Ірина, Катерина Цаприка та Ганна Акішина, а Картами-Охоронцями були: Євген Славінський, Семен Гапонов і Ростислав Анасійчук Ростислав. Також у виставі взяли участь студенти 2-го, 3-го, 4-го та 5-го курсів).
За сюжетом творчої роботи життя героїні - 19-річної Аліси Кінгслі – несподівано змінюється. На вечірці, що влаштована на її честь, батьки нав'язують стосунки із забезпеченою, але небажаною для неї людиною. У момент освічення Аліса втрачає свідомість й опиняється в чудовому фантастичному світі.
Тут вона за традицією зустрічає Кролика, Чеширського Кота, з яким на неї чекає божевільне чаювання; Капелюшника. Вони розкривають Алісі правду про Червону Королеву, яка прагне володіти Підземним світом. Супротивники називають її «кривава відьма», тому що вона убила багатьох мирних мешканців і теж саме може статися й із ними, якщо вони вчасно не прибудуть до неї. Аліса просить нових друзів взяти її із собою, але Кролик швидко покидає чаювання, тому Аліса напрошується йти з Капелюшником. Під час подорожі між ними зароджується кохання...
Згодом Аліса встигає зіграти з Червоної Королевою партію в крокет, вирушити до царства Білої Королеви та отримати Вострий меч для боротьби зі злом. Червона Королева намагається підкорити серце Капелюшника. Аліса викликає її на дуель, у якій перемагає. Правительці Підземного світу нічого не залишається, як поступитися й звільнити Капелюшника. Чеширський Кіт знімає з її з голови корону й віддає Білій Королеві, яка відправляє «криваву відьму» в заслання. Нарешті в Підземній країні запанував мир. Аліса змогла відстояти своє кохання та побороти страхи.
Від надлишку почуттів вона знову втрачає свідомість. Повернувшись у реальний світ вже іншою, впевненою в собі людиною, яка знає чого хоче, Аліса говорить небажаному нареченому «ні», і «так» - справжньому коханню.
Після такого яскравого творчого подарунку на гостей всеукраїнської науково-практичної конференції «Стратегія розвитку професійної підготовки та естетичного виховання майбутніх акторів у третьому тисячолітті» провели екскурсію до національного заповідники «Хортиця».
Вже сьогодні, 27 листопада, робота заходу продовжилася. На учасників чекали численні майстер-класи талановитих митців, а по обіді для них пройде святковий концерт. Про ці події можна буде прочитати на сайті ЗНУ вже в понеділок, 30 листопада.

Марія Канцелярист

Схожі новини