Наприкінці минулого тижня на факультеті соціології та управління ЗНУ відбулася зустріч науковців та викладачів цього факультету із колегами зі Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля та Луганського національного університету ім. Т. Шевченка. Під час зустрічі представники Наукового ресурсного Центру зі сталого розвитку ЗНУ розповіли про практику впровадження на Запоріжжі програм сталого розвитку і поділилися із гостями власними напрацюваннями з впровадження проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» і теоретичними розробками науковців факультету.
Зустріли гостей та відкрили захід керівник Наукового ресурсного Центру зі сталого розвитку ЗНУ, доцент кафедри соціології Інна Дударева та заступник декана з питань міжнародної співпраці ФСУ , доцент кафедри соціології Ігор Кудінов. Вони презентували діяльність нещодавно відкритого на базі ФСУ Центру зі сталого розвитку і познайомили учасників зустрічі з напрямами діяльності цієї структури і факультету.
У складі делегації, яка відвідала ФСУ, були: завідувач Центру міжнародної та навчально-виховної роботи ЛНУ ім. Т. Шевченка Ірина Мигович, директор Інституту економіки та управління СНУ ім. В. Даля Руслан Галаш, проректор з АГР цього університету Андрій Федоров, викладач СНУ ім. В. Даля, директор ДП НДІ «Іскра» Андрій Жидков, радник голови Луганської обласної державної адміністрації Олександр Стрельнік, головний фахівець відділу зовнішніх зносин та протокольної роботи Управління інвестиційної політики та зовнішніх зносин Департаменту економічного розвитку, торгівлі, зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності Луганської обласної державної адміністрації Олена Гемусова та стажер Луганського Обласного Ресурсного Центру Розвитку Громад, координатор проектів та програм ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону» Дмитро Курочка.
У ході презентації діяльності Наукового ресурсного Центру зі сталого розвитку ЗНУ Інна Дударева розповіла гостям про започаткування на базі нашого вишу, зокрема на факультеті соціології та управління, нового напряму діяльності, який почали розвивати у 2012 році – від моменту підписання меморандуму представниками нашого вишу про приєднання до участі у міжнародному проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».
Як відзначила Інна Володимирівна, сьогодні в Україні існує 8 спеціалізованих центрів із сталого розвитку, і один з них діє саме на базі нашого університету. Сьогодні завдяки підтримці координаторів цього проекту у Запорізькій області, зокрема Олександра Рябого, у ЗНУ розвивається ціла низка наукових та практичних напрямів: діє програма з енергоефективності, яка реалізовується не лише на базі університету, а має продовження і в різних програмах з господарської діяльності, які реалізовує Запорізька облдержадміністрація, науковці і студенти ФСУ ведуть активну дослідницьку роботу у галузі проблем сталого розвитку, проводять практичну діяльність на базі місцевих громад Запорізької області, викладачі ФСУ розробляють програми, методичні матеріали, посібники, займаються створенням тематичних ділових ігор у рамках теми, на факультеті викладається спеціалізований курс «Сталий розвиток суспільства», а також відбувається підготовка фахівців з цього напряму тощо.
На базі Центру в ЗНУ також відбуваються тренінги, відпрацьовуються дебатні технології, проходять теоретичні та практичні заняття, у яких беруть участь не тільки студенти, а й фахівці різних галузей, які працюють з даного напряму у нашій області, проходять зустрічі із представниками і менеджерами міжнародного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», студенти ЗНУ відвідують літні школи, які проходять на базі інших ВНЗ України, проводять науково-дослідну роботу, а також беруть участь в онлайн-вебінарах та соціологічних дослідженнях, які проводять представники ЗНУ у цьому напрямку. Зокрема, цього літа було проведене соціологічне дослідження з теми «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду: підсумки та перспективи реалізації (Кейс Запорізької області)». Про його проведення і результати розповіла викладач кафедри соціології, директор Центру незалежних соціологічних досліджень Надія Кузьмичова.
Зустрівся із гостями і декан ФСУ, професор Максим Лепський. У колі однодумців він поділився досвідом і розповів про діяльність факультету у роботі, яку проводять представники ФСУ у галузі вирішення проблем сталого розвитку та підготовки управлінських кадрів, які мають ефективно керувати розвитком і реалізацією потрібних громаді ідей і проектів. Він також відповів на запитання, які цікавили аудиторію. А Ігор Кудінов представив ігрові технології навчання, які сприяють формуванню навичок майбутніх управлінців – фахівців зі сталого розвитку суспільства. Він продемонстрував новітні розробки представників факультету, співавтором яких виступає він сам, з теми «Місто сталого розвитку»: це ділові ігри «Неділя мера», «Ранок на дачі» та «Робінзони». Учасникам засідання також були надані інформаційні та роздаткові матеріали з теми. Окрім того, представники ФСУ підкреслили, що дані технології були успішно апробовані не тільки у студентській аудиторії, а також у колі вже працюючих управлінців та менеджерів громадських структур.
Докладно про дебатні технології та ефективність їхнього використання у навчанні сталому розвитку суспільства розповіла студентка ФСУ Єлизавета Глухова, а студентка юридичного факультету Альона Лепська представила присутнім досвід наукової роботи студентів та їхньої участі у літній школі зі сталого розвитку. Про тренінгові та ігрові технології та їхнє значення для розвитку фахових навичок у студентів ФСУ докладно розповіла студентка ФСУ, випускниця тренінгів зі сталого розвитку Євгенія Крашевська – на прикладі ділової гри «Сільська рада», а також продемонструвала можливості використання супутніх технологій таких як «Боротьба із запереченнями», «Мікропроектні пропозициї» тощо.
Під час заходу із гостями ЗНУ також поділився досвідом реалізації проектів сталого розвитку та технологій енергоефективності у ЗНУ проректор з АГР Сергій Кушнір. Він розповів про введення нової високотехнологічної автоматизованої системи теплопостачання, яка була розроблена фахівцями університету, і про економічний ефект, який сьогодні має ЗНУ від її впровадження.
Під час проведення заходу гості отримали науково-методичну літературу та розробки, які підготували науковці та викладачі ФСУ із проблем сталого розвитку. Вони також познайомилися із факультетом соціології та управління, відвідали Ресурсний центр зі сталого розвитку та ознайомилися із його матеріально-технічною базою, а також оглянули Музей історії університету.
Олена Хлистун