Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ під час Всеукраїнського вебінару проаналізували формування громадянської ідентичності молоді

У ЗНУ під час Всеукраїнського вебінару проаналізували формування громадянської ідентичності молоді

09.12.2015 16:12 Все Факультети Історичний Соціальної педагогіки та психології Юридичний Вебінар СПП істфак юрфак

Запорізький національний університет став базовою платформою для проведення у виші вчора, 8 грудня, вебінару «Формування громадянськості молоді в умовах інформаційного суспільства: правові та комунікативні аспекти», який пройшов у рамках Всеукраїнського тижня права. В онлайн студії нашого вишу працювали представники професорсько-викладацького складу ЗНУ, обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги», координаційної ради юристів при Головному територіальному управління юстиції. Також під час вебінару до онлайн обговорення важливих питань із теми долучилися вчені Київського університету права Академії наук України, Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б.Хмельницького (в тому числі й ректор цього вишу) та представники Донецького та Хмельницького обласних інститутів післядипломної і педагогічної освіти.

Варто відзначити, що проведення такого важливого проекту стало можливим за активного сприяння ректора Запорізького національного університету Миколи Фролова, який всіляко підтримав ініціативи освітян та висловив глибоке переконання в тому, що саме під час колегіального обговорення можна дійти того спільного знаменника, якого так потребує на сьогодні система національно-патріотичного виховання дітей та молоді, зокрема у таких ключових документах, як Стратегія національно-патріотичного виховання дітей та молоді та Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді.
Першим привітав учасників Всеукраїнського вебінару «Формування громадянськості молоді в умовах інформаційного суспільства: правові та комунікативні аспекти» проректор ЗНУ з наукової роботи Геннадій Васильчук. Він відзначив той факт, що обговорення таких важливих питань сьогодення відбувається за участю фахівців різних галузей. «Мені приємно бачити тут істориків, юристів, психологів, педагогів. Переконаний, що тільки спільними зусиллями ми зможемо визначити й сформувати ті основні концепти, на яких ґрунтуватиметься наша подальша діяльність», - підкреслив Геннадій Миколайович.
Згодом до роботи конференції долучилися й інші освітяни. Модераторами в онлайн студії Запоріжжя виступили начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, керівник громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги» Юлія Паскевська та голова Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області, співробітник Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Наталя Богомолова.
Крім того, в студії працювали й чимало експертів. Їх відрекомендувала загалу Юлія Паскевська. Зокрема, вона представила: декана факультету соціальної педагогіки та психології Ольгу Пономаренко, завідувача кафедри теорії та методики виховання Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Оксану Барліт та інших.
Так, однією з перших висловила свою думку декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць. «Це досить знаково, що над цим питанням ми працюємо разом. Адже важливо обговорити етапи формування ідентичності саме з точки зору фахівців різних галузей. Це буде підґрунтям для подальшої ефективної нормотворчої діяльності», - зазначила Тетяна Олександрівна.
Подякував ЗНУ за гостинність та можливість втілити ідею проведення вебінару у життя у своєму вступному слові завідувач Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Микола Мальований. У першу чергу, він підкреслив, що зараз питання громадянськості можна б було поставити на рівні з питанням виживання нашої держави. Тож завдання створити відповідне правове поле – без зволікань треба втілювати в життя якнайосмисленіше.
Також в рамках вебінару обговорили й інші важливі аспекти. Зокрема, про етапи формування української ідентичності доповіла доцент кафедри історії України ЗНУ Інна Шугальова. Вона згадала про причетність спільноти до певних цінностей, мову, традиції народу. Вчена зазначила, що населення України є доволі не однотипним. Українців умовно можна поділити на дві групи: це ті, хто тонко сприймають випробування долі, їм притаманна туга, сум, а також ті, хто схильний до небезпек, випробувань, є людиною степу. Нашому народу часто було характерне так зване межеве існування. Історик відзначила й одну цікаву світову тенденцію. В минулому столітті провідною була точка зору Фукуями, котрий передбачав, що якщо закінчиться ера комунізму, весь світ стане вільним. Проте зараз більш об’єктивною є позиція Херінгтона, який стверджує, що Україна перебуває вже на завершальному етапі формування нації, є її достатній капітал, вона вільна внутрішньо.
Питання викликало жваве обговорення серед присутніх і в студії, і на зв’язку. Зокрема, представники Донеччини відзначили той факт, що в пошуках єдиних стандартів громадянськості обов’язково треба враховувати певні регіональні аспекти. Крім того, донечани впевнено резюмували, що українці – це, однозначно, проєвропейська нація, а не проазіатська. Також працівники Донецького обласного інституту післядипломної і педагогічної освіти поділилися й деякими попередніми результатами соцопитування, яке вони проводять на разі серед молоді краю. Його вони вирішили організувати доволі інноваційно, а саме – зорієнтуватися на емоційному контексті у відповідях респондентів, яких в анкетах прохали продовжити ту чи ту тезу (вони, здебільшого, стосувалися розмірковувань над повагою до національних символів, готовності захищати Батьківщину, ставлення до своєї мови тощо). У підсумку, таке опитування виявило низький рівень загальних цінностей як таких у молоді. Юлія Паскевська також згадала проведені в Запоріжжі соцдослідження, які показали, що осередок родини в системі виховання опинився на найнижчому рівні. Тож одним із провідних завдань Асоціації лишається його відродження, а також підвищення ролі жінки у суспільстві як берегині роду.
Також із доповіддю «Забезпечення громадянських прав в умовах полікультурності українського суспільства» долучилася до вебінару й завідувач кафедри конституційного, адміністративного, господарського права та процесу Київського університету права НАН України Надія Армаш. Вона відзначила, що починати всі вказані процеси треба саме з правової освіти. Тож всі свої зусилля освітяни мають направити на те, щоб Стратегія патріотичного виховання стала саме дієвим документом, а не просто декларувала факти на папері.
Не менш змістовною та інформаційно насиченою була доповідь ректора Мелітопольсьского педагогічного університету ім. Б.Хмельницького Валентина Молодиченко на тему «Роль міжкультурної комунікації як фактор формування громадськості». Валентин Вікторович підкреслив, що в їхньому виші досліджують ці процеси на достатньо високому рівні, адже у Мелітополі мешкає близько ста народностей, які живуть тут уже більше 200 років. І основним секретом такого мирного співіснування є, передусім, їхня толерантність один до одного.
Згодом до обговорення приєдналися представники Хмельницького обласного інституту післядипломної і педагогічної освіти, зокрема Ігор Гіджеліцький, котрий відзначив той факт, що як меседж патріотизм присутній у нашому сьогоденні, але він має стати і його повсякденністю за змістом. Освітянин розповів і про досвід Хмельниччини в цьому питання: про функціонування клубу юних миротворців, проведення уроків мужності, видання посібника з національно-патріотичного виховання, проведення для педагогів курсів із навчання тренерів із національно-патріотичного виховання тощо. Голова Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області, співробітник Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Наталя Богомолова також відзначила на цю тему, що за результатами деяких опитувань зустрічалися статичні дані, згідно яких близько 50% педагогів не вважали себе українцями!
Також своїм досвідом поділилася й директор Обласного Центру патріотичного виховання молоді Марина Шконда. Молодіжним сленгом свої нововведення вона представила як «фішки» діяльності. У її огляді йшлося про проведення Школи патріотів, тематичної квест-гри, яка проходила за такими правилами: кожен учасник отримував свою легенду (це була свого роду історія життя простого українця, який закінчує школу, складає ЗНО, вступає до вишу, шукає роботу, створює свою родину, в якій народжується дитина, оформлює субсидію тощо). Тож учасники гри вчилися взаємодіяти з різними установами, оформлювати документи, в тому числі й електронно.
Чимало статистичних даних представила загалу й старший інспектор відділу молодіжної превенції Управління з превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Олена Юхимчук. Вона згадала 348 кримінальних правопорушень за 2015 рік (здебільшого, це злочини майнового характеру).
В той же час про позитивний досвід пілотного проекту «Кроки до порозуміння» розповіла заступник директора з виховної роботи 109 гімназії, вчитель історії права ЗОШ №38 та Запоріжжя Наталія Шаринова. Про продуктивні проектами з патріотичного виховання (гра «Джура», «Сокіл») розповів й представник Обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій Олексій Ніколаєв.
Слово для підбиття загальних підсумків надали завідувачеві Регіонального інформаційно-аналітичного центру «Освіта та громадянське суспільство» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Миколі Мальованому, який підкреслив, що тепер провідним завданням освітян є донесення тлумачень понятійно-правового апарату до молодій й дітей у доступних для них формах – зручних їм для сприйняття.
Наостанок начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування, керівник громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги» Юлія Паскевська подякувала усім учасникам за такі ґрунтовні доповіді, жваві обговорення. Крім того, вона відзначила й відмінну роботу технічного оргкомітету, зокрема начальника відділу технічних засобів навчання, ремонту та їх обслуговування Олександра Осадчого та співробітника цього відділу Дмитра Бузайла. Також Юлія Анатоліївна висловила переконання, що такі заходи ще не раз збиратимуть у Запорізькому національному університеті фахівців із обговорення важливих питань галузі.

Марія Канцелярист

Схожі новини