Вчора, 9 грудня, Запорізький національний університет відвідали спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Алмазбек Усенов та П’єр Дей. Вони зустрілися із представниками ректорату ЗНУ, відділу міжнародних зв’язків та роботи з іноземними студентами, а також зі студентами різних факультетів. Метою заходів за участю представників міжнародної делегації з освітянами та студентами українських ВНЗ стала просвітницька діяльність із ознайомлення широких кіл української громадськості із діяльністю ОБСЄ у галузі моніторингу ситуації та забезпечення прав і свобод громадян, а також безпеки громадянського суспільства у державах Європи.
Від ЗНУ гостей зустрічали проректор з наукової роботи, доктор історичних наук, професор Геннадій Васильчук, начальник відділу міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами Вікторія Вертегел, фахівці цього відділу – Марина Доля та Катерина Касьян. Спілкування відбулося у Музеї історії ЗНУ.
На початку заходу Алмазбек Усенов розповів про основні напрями діяльності Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, яка за запрошенням українського уряду працює на території нашої держави з березня 2014 року. Зараз в кількох найбільш проблемних областях України знаходяться представники Місії ОБСЄ. Команди спостерігачів є у Дніпропетровську, Донецьку, Івано-Франківську, Києві, Луганську, Львові, Одесі, Харкові, Херсоні та Чернівцях. Зокрема в Донецькій та Луганській областях зараз працює близько 350 міжнародних спостерігачів. Їхнім головним завданням є моніторинг ситуації: збір інформації (правдивої, підтвердженої фактами і думками представників різних сторін), робота експертів з урегулювання конфліктів. До речі, з результатами діяльності Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні можна ознайомитися на офіційному сайті цієї організації.
Питання забезпечення безпеки громадянського суспільства у країнах ЄС і взагалі в усіх країнах Європи є першочерговим завданням представників ОБСЄ. Однак, як повідомили гості, їхні експерти не можуть втручатися у перебіг конфліктів і впливати на будь-яку сторону. Вони лише надають інформацію суспільству. А те, в свою чергу, має приймати виважені стратегічні рішення з урегулювання даних конфліктів.
Відтак, спостерігачі СММ ОБСЄ спілкуються із різними групами населення країни, у який виникає конфліктна ситуація – представниками владних структур різних рівнів, громадянського суспільства, місцевих громад та різних групових утворень. І таким чином, виступають у ролі посередників, які мають запобігати впливу інформаційної війни (або блокади), котру ведуть сторони конфлікту між собою, сприяти зниженню напруги у суспільстві та налагодженню конструктивного діалогу.
Алмазбек Усенов та П’єр Дей також відповіли на запитання студентів. Молодь ЗНУ, зокрема, цікавило: чи довго ще триватиме конфлікт на Донбасі і яким чином представники ОБСЄ можуть зарадити її продовженню, які методи моніторингу та перевірки інформації використовують у своїй діяльності представники Місії тощо. На ці та інші запитання і відповіли гості ЗНУ. Також вони наголосили, що головним завданням їхньої організації є не втручання у хід конфлікту, а сприяння налагодженню діалогу обох сторін. Вже самі українці мають вирішувати, яким чином створити безпечний простір у країні, а завдання представників Місії – їм у цьому допомогти через забезпечення правдивою інформацією.
Окрім того, експерти повідомили, що в різних містах України працюють «ОБСЄ – кафе». В них можна в неформальному спілкуванні отримати відповіді на будь-які цікаві запитання у рамках теми створення безпечного простору в Європі. Окрім того, студентська молодь може долучитися до роботи ОБСЄ і брати участь у волонтерській діяльності та різного роду програмах, які пропонує їхня організація. Для цього треба налагодити самостійний зв’язок через електронну поштову скриньку сайту, володіти англійською мовою, а також мати суттєву мотивацію, аби працювати у рамках СММ ОБСЄ.
Олена Хлистун