11 грудня на юридичному факультеті ЗНУ відбувся семінар-колоквіум для студентів 3 курсу на тему: «Проблеми відмежування «насильницького» пограбування від розбою при кваліфікації злочину». Модератором заходу виступила доцент кафедри кримінального права та правосуддя Оксана Узунова.
На початку доцент Оксана Узунова зазначила, що в практичній діяльності судових та правоохоронних органів часто виникають труднощі щодо відмежування окремих злочинів в процесі їх кваліфікації. Особливу увагу в таких випадках необхідно звертати на злочини, які відмежувати можна лише за однією із ознак. Тож проблеми розрізнення «насильницького» пограбування від розбою при кваліфікації злочину, в умовах сьогодення, набувають неабиякої актуальності.
Під час семінару-колоквіуму студенти обговорювали кримінально-правову характеристику, намагалися з'ясувати характерні особливості та ознаки «чужого майна», що є предметом злочину грабежу чи розбою. Окрему увагу учасники заходу приділили кваліфікуючим та особливо кваліфікуючим ознакам «насильницьких» злочинів проти власності. Найбільшу активність та зацікавленість при цьому виявили студенти: Лілія Андрусяк, Анастасія Гусак, Катерина Лузан, Тетяна Федосієнко, Наталія Малишенко, Лілія Бойко та Валерія Скользнєва.
Підбиваючи підсумки проведення семінару, його учасники дійшли висновків, що найпоширенішими злочинами проти власності є крадіжка, пограбування та розбій. Кожен із них передбачає протиправне заволодіння чужим майном, але вони відрізняються один від одного. Крадіжка відбувається завжди в таємниці від потерпілого і свідків. При цьому деякі свідки можуть споглядати процес крадіжки, але можуть не вважати, що йде протиправне заволодіння чужим майном. Як тільки процес вилучення стане очевидним для потерпілого або очевидця, крадіжка переростає в пограбування. Пограбування відмежовується від розбою настанням суспільно-небезпечних наслідків, а також моментом закінчення злочинного посягання. Тобто розбій вважається закінченим із моменту нападу на особу, незалежно від того, чи заволодів суб’єкт злочину чужим майном, чи ні, пограбування – лише з моменту заволодіння майном потерпілого.
На думку модератора заходу, доцента Оксани Узунової, проведення таких семінарів-колоквіумів допомагає студентам якнайкраще засвоїти навчальний матеріал з дисципліни «Кримінальне право (частина Особлива)».
Юридичний факультет