27 січня в Запорізькому національному університеті відбувся науково-практичний семінар для викладачів біології професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ) та вищих навчальних закладів (ВНЗ) І-ІІ рівнів акредитації за темою «Методика викладання теми «Закономірності спадковості».
Цей захід був ініційований Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області за сприяння Економіко-правничого коледжу Запорізького національного університету, а його координатором виступила методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Наталія Лєвіна. Вона зазначила, що основною метою цього семінару є ознайомлення викладачів із системою управління навчанням Moodle та іншими інформаційно-комп’ютерними технологіями при викладанні біології та хімії, ознайомлення викладачів ПТНЗ з системою тестування та наступність викладання дисциплін в ПТНЗ, а також забезпечення безперервного підвищення кваліфікації шляхом самоосвіти педагогічних працівників та доступу до новітніх технологій навчання. За її словами, це вже не перший подібний досвід взаємодії викладачів коледжів і ПТНЗ з викладачами вишу. На цей семінар завітали більше 30 викладачів біології з усієї області. Такі методичні заходи в нашому виші проводяться вже традиційно, адже у Запорізькому національному університеті надають великого значення підготовці висококваліфікованих фахівців.
Гостей заходу зустрів і привітав проректор з науково-педагогічної роботи Запорізького національного університету Володимир Волков. Він наголосив на продовженні такої форми співпраці із викладачами ПТНЗ, передачі їм професійного досвіду і знань, адже тільки разом можна ефективно працювати і показувати високі результати. Крім того, він запевнив, що університет і надалі буде підтримувати організацію практичних занять з різних дисциплін для викладачів ПТНЗ, побажавши плідної та результативної роботи в процесі підготовки учнів.
У роботі семінару взяли участь директор Економіко-правничого коледжу Олена Грибанова, заступник директора Економіко-правничого коледжу Альона Ходаковська, викладач хімії та біології Економіко-правничого коледжу Ольга Учуєва, доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри фізіології з курсом цивільної оборони ЗНУ Валентина Бовт, викладач біології ДНЗ «Запорізький ПМЛ» Олена Павленко та викладачі ЕПК та інших ПТНЗ області.
Виступаючи перед учасниками семінару, директор ЕПК Олена Грибанова розповіла про створення, головні завдання і напрямки роботи Економіко-правничого коледжу, який є наймолодшим структурним підрозділом ЗНУ. Так, серед головних завдань, над якими працювало керівництво коледжу, було створення самостійної матеріально-технічної бази і підбір висококваліфікованих педагогічних кадрів. На сьогодні в коледжі відкрито 4 комп’ютерні класи. Крім того, база ЗНУ дає можливість ЕПК обирати кращі професійні педагогічні кадри, більшість з яких є випускниками вишу та співпрацювати з науковцями на факультетах. Також Олена Євгенівна наголосила на важливості забезпечення викладання загальноосвітніх дисциплін на рівні державних стандартів, висловивши сподівання, що такі практичні семінари допоможуть викладачам отримати нові знання і практичний досвід.
Під час заходу із вчителями поділилися інноваційними методиками та новітніми матеріалами, які стануть їм у нагоді під час підготовки учнів, познайомили і продемонстрували всі переваги, інтерфейс і можливості роботи в системі Moodle.
Так, були розглянуті такі питання: напрямки використання найсучасніших педагогічних технологій у діяльності навчального закладу, система Moodle-засіб електронного забезпечення навчання, розв’язання типових задач з генетики з використанням системи Moodle, актуальні проблеми та перспективи розвитку викладання біології в навчальних закладах, можливості використання онлайн систем тестування сервісу Майстер-Тест на уроках біології.
Досвідом викладання теми генетичної спадковості поділилась і доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри фізіології з курсом цивільної оборони ЗНУ Валентина Дем’янівна Бовт, яка підготувала доповідь і презентацію «Генетичні задачі: актуальні питання навчання». Вона розглянула скринінг типів генетичних задач у складі ЗНО, особливості схрещування у тварин і людей, генетичні аномалії та біохімічні мутації та інші важливі аспекти генетичних процесів. Також учасникам семінару продемонстрували елементи роботи з учнями з використанням системи Moodle (особливості виконання тестових завдань, розв’язання задач на наслідування груп крові людини) на прикладі практичного уроку «Розв’язання типових задач з генетики. Моногібридне схрещування», який провела викладач вищої категорії, викладач-методист Економіко-правничого коледжу Ольга Учуєва.
Також заступник директора Економіко-правничого коледжу Альона Ходаковська детально розповіла про використання інформаційної системи Moodle для якісної організації самостійної роботи учнів і студентів, органічної взаємодії між викладачем і студентами, проведення поточної атестації, створення електронного контенту усіх навчальних дисциплін і курсів з її допомогою.
Вона звернула увагу присутніх на переваги системи Moodle, серед яких: структурованість навчально-методичного забезпечення дисциплін, зручність обліку і контролю успішності студентів, наявність автоматичної системи рейтингового оцінювання роботи студентів, можливість встановити термін виконання завдань та можливість змінювати, доповнювати і розширювати навчально-методичні матеріали, проводити тестування з застосуванням різних типів запитань, а також можливість дистанційного опанування навчального матеріалу, використання самотестування та розширений доступ до інтернет-ресурсів. Треба зазначити, що цією системою в світі користуються близько 200 країн, а в ЗНУ цю інформаційну систему використовують вже 3 роки.
Також у рамках роботи семінару викладачам біології були запропоновані майстер-класи за вибором, які проводили викладач біології ДНЗ «Запорізький ПМЛ» Олена Павленко, заступник директора Економіко-правничого коледжу Альона Ходаковська та методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Наталія Лєвіна. Ці майстер-класи були присвячені темам використання сервісу Майстер-Тест на уроках біології та для дистанційного навчання, використання системи управління навчанням Moodle як інтегрованої системи для створення персоналізованого навчального середовища, створення інтерактивних модулів LearningApps для підтримки навчання та процесу викладання; інтегрування елементів Master-test, LearningApps у блог викладача.
Наприкінці зустрічі учасники заходу висловили сподівання на подальше проведення подібних практичних семінарів.
Олена Переверзєва