Серед учителів нашого міста великою популярністю користується Школа філологічних наук, що вже не перший рік діє на базі Запорізького національного університету. Так, 27 січня в другій сесії цьогорічної роботи Школи взяли участь понад 100 вчителів української мови та літератури, російської мови і літератури, зарубіжної літератури. Організатори заходу – співробітники філологічного факультету ЗНУ та фахівці Інформаційно-аналітичного методичного центру Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради – підготували для представників середньої ланки освіти тематичні виступи щодо проблем функціонування і розвитку української мови в ХХІ столітті, методики створення сучасних уроків, особливостей висвітлення в школі окремих літературних творів. Також гості університету отримали багато корисної інформації щодо особливостей цьогорічної вступної кампанії, надзвичайно актуальної для старшокласників.
На початку заходу декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як привітала гостей університету, зазначивши, що особливо приємно бачити серед учасників Школи філологічних наук випускників ЗНУ, які приєдналися до почесної вчительської когорти. Тамара Володимирівна побажала усім учасникам заходу плідної роботи, а також здобутків у щоденній відповідальній праці. Крім того, декан згадала про особливості цьогорічної вступної кампанії. Також вона висловила сподівання, що вчителі розкажуть своїм учням, зацікавленим у навчанні за філологічним фахом, про переваги здобуття вищої освіти у Запорізькому національному університеті – провідному освітньому центрі нашої області.
Методист Інформаційно-аналітичного методичного центру Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради Віолета Кушнаренко у своєму виступі розглянула сучасні проблеми функціонування української мови і літератури. Зокрема, вона наголосила на загрозі для функціонування української мови, пов’язану із використанням суржику в розмовно-побутовому стилі, а також відзначила не поширене використання нашої мови у галузі комп’ютерного програмування. Також вона закцентувала увагу на унікальних особливостях української мови та перспективах її розвитку.
Доцент кафедри української літератури Ірина Бакаленко детально розглянула особливості зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії 2016 року. Її виступ супроводжувався відеопрезентацією, у якій були висвітлені ключові етапи підготовки до реєстрації на ЗНО, його успішного складання, участі у вступній кампанії й, як результат проходження цього квесту, здобуття омріяного для абітурієнтів статусу студента нашого вишу. Також Ірина Миколаївна нагадала вчителям, що участь у безкоштовних тренінгах із зовнішнього незалежного оцінювання, які традиційно проходять навесні на базі ЗНУ, відчутно збільшує шанси старшокласників у майбутньому впоратися із тестуванням. Вона навіть запропонувала, аби на пробне ЗНО завітали не лише цьогорічні випускники, але й десятикласники, аби учні завчасно могли ознайомитися із офіційною процедурою складання тестів.
Далі робота продовжилася за секційними напрямками. Перед вчителями української мови та літератури виступила доцент Наталія Горбач. Учасники засідання неабияк зацікавилися її доповіддю, присвяченою ідеї пустельницького подвижництва Івана Вишенського в контексті його доби. Розповідь Наталії Вікторівни дозволила вчителям по-новому підійти до вивчення творчості відомого вітчизняного письменника-полеміста.
Активне обговорення в аудиторії викликала доповідь доцента Лариси Бойко «Тенденції розвитку сучасного українського лексикону». Лариса Петрівна звернула увагу присутніх на особливості поповнення словникового складу української мови в епоху євроінтеграції нашої держави.
Не менш цікава програма очікувала на слухачів секції «Російська мова і література. Зарубіжна література». Перед ними виступила завідувач кафедри російської філології, професор Ірина Павленко. Ірина Яківна здійснила порівняльний комплексний аналіз підручників із російської літератури для 7 класів. Вона окреслила сильні сторони та недоліки окремих навчальних посібників, надала рекомендації вчителям щодо вибору літератури для проведення уроків.
Доцент Олександр Муравін темою свого виступу обрав «Літературу й історію. Запоріжжя на сторінках роману Юрія Трифонова ‘’Нетерпіння‘’». У його доповіді йшлося про художні засоби створення літературного портрета міста у відомому історичному романі.
Це - друга із трьох сесій Школи філологічних наук, які мають пройти у цьому навчальному році. По завершенню занять усі її слухачі отримають сертифікаті, які будуть враховуватися під час проведення атестації вчителів.
Представники шкіл залишились дуже задоволеними як тематичним наповненням занять на цих інформаційно-методичних семінарах, так і організаційною складовою заходу. Усі вчителі отримали копії відеопрезентацій, використаних під час проведення цієї сесії Школи філологічних наук, а також інформаційні матеріали щодо особливостей вступу на різні спеціальності ЗНУ та умови навчання на них, а також рекомендації щодо успішного проходження вступної кампанії-2016.
Таміла Тарасенко