29 лютого у Запорізькому національному університеті відбулася відкрита лекція з нагоди святкування 100-річчя відкриття Альбертом Ейнштейном загальної теорії відносності. Захід, на який завітали старшокласники шкіл, гімназій і ліцеїв міста й області, організували співробітники Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації й науково-дослідна лабораторія-філія Національного центру «Мала академія наук України» за підтримки представників нашого університету. Лектором став доцент кафедри теоретичної фізики Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара, постійний член журі Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики, відомий науковець Олег Орлянський.
На початку заходу його ведуча – директор Запорізької науково-дослідної лабораторії-філії Національного центру «Мала академія наук України» Світлана Білоус – представила викладачам й учням запорізьких шкіл почесних гостей свята. Зокрема, провідного фахівця Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Оксану Устименко, декана фізичного факультету ЗНУ, доцента Віталія Горбенка,начальника відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування нашого вишу Юлію Паскевську, радника ректора Класичного приватного університету,академіка Академії наук вищої школи України, професора Олександра Горбаня й декана загальнотехнічного факультету Запорізького національного технічного університету Євгена Соколова.
Вітаючи присутніх на заході, Оксана Устименко від імені керівництва департаменту подякувала представникам Запорізького національного університету, який не залишився осторонь від нового важливого починання: популяризації серед учнівської молоді Запорізької області наукових знань у формі відкритих лекцій. Також Оксана Сергіївна відзначила, що науковці ЗНУ завжди дієво підтримували розвиток молодіжної науки. Зокрема, вчені нашого вишу часто входять до журі конкурсу-захисту МАН, на фізичному факультеті для старшокласників проводять заняття «Школи юного фізика» тощо. Крім того, Оксана Устименко висловила сподівання на подальшу плідну співпрацю між керівництвом області та вищим навчальним закладом щодо підготовки висококваліфікованих фахівців, починаючи із шкільного віку.
Декан фізичного факультету, доцент Віталій Горбенко привітав усіх присутніх, які хочуть присвятити своє життя такій чудовій науці, як фізика. Він побажав усім старшокласникам та їхнім науковим керівникам отримати задоволення від цікавої лекції. Також він висловив сподівання, що серед сучасних учнів шкіл – членів МАН, цілком можливо, є майбутні відомі науковці.
Начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування нашого вишу Юлія Паскевська у своєму привітанні наголосила на тому, що керівництво нашого університету всебічно підтримує тих студентів, які обрали для здобуття вищої освіти фізичний і математичний факультети. Також вона запросила майбутніх вступників завітати на пробні безкоштовні тестування з математики та фізики, які пройдуть на базі ЗНУ 27 березня. За словами Юлії Анатоліївни, під час цих тренінгів повністю відтворюватиметься атмосфера й процедура проведення офіційних сесій ЗНО із відповідних дисциплін, що стане в пригоді майбутнім абітурієнтам.
До щирих привітань приєдналися Олександр Горбань і Євген Соколов. Вони відзначили усю важливість для розвитку науки відкриття «найкрасивішої в історії фізики» теорії – теорії гравітації, й висловили сподівання, що присутні на лекції дізнаються багато нового і цікавого.
У свою чергу, Світлана Білоус презентувала різнопланову діяльність науково-дослідної лабораторії-філії Національного центру «Мала академія наук України», зокрема запросивши всіх старшокласників брати участь у конкурсі «МАН-юніор дослідження», який проходить за природничими номінаціями.
Доцент кафедри теоретичної фізики Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара Олег Орлянський на початку лекції зазначив, що не випадково темою свого виступу обрав саме відому теорію Альберта Ейнштейна: минулого року світова наукова спільнота відзначала сторіччя з дня відкриття його загальної теорії відностності. Саме на цю теорію спирався розвиток фізичної науки у ХХ столітті. Так, зокрема завдяки її положенням вчені змогли передбачити існування «гравітаційних хвиль», які поширюються в просторі-часі. Цей висновок зробили, спираючись на трансформаційні зміни властивостей простору-часу, що виникають через потужні нестаціонарні процеси у Всесвіті. Однак лише нещодавно. Через сто років після теоретичного обґрунтування їхнього існування, відбулося наукове відкриття, яке неможливо переоцінити: науковці зафіксували гравітаційні хвилі в космосі, остаточно підтвердивши, що свого часу видатний вчений виходив із правильних тверджень.
Олег Орлянський у своїй лекції наголосив на важливості підготовки висококваліфікованих фахівців із точних наук як обов’язкової умови розвитку та процвітання будь-якої сучасної країни. Він із жалем відзначив, що на сьогодні в Україні фізичні факультети не користуються належною популярністю серед вступників, і висловив сподівання, що в недалекому майбутньому ця картина зміниться. Також він навів приклади, коли випускники фізичних факультетів українських вишів ставали відомими далеко поза межами нашої країни вченими, культурними діячами, бізнесменами тощо.
Головну частину свого виступу Олег Юрійович присвятив розповіді про основні постулати теорії гравітації, її значення для побудови сучасної моделі Всесвіту, а також історії пошуків доказів цієї теорії вченими різних країн.
Його лекція відзначалася не лише пізнавальністю й цікавістю, але й інтерактивністю. Сам лектор, а також кращі представники Запорізького фізичного відділення Малої академії наук демонстрували досліди. А ті з учнів, які давали правильні відповіді на поставлені запитання, отримували призи в рамках втілення у життя вітчизняної програми з підготовки STEM-освіти «Зроби свій внесок». Ця програма – соціальна ініціатива телеком-оператора «Київстар».
Таміла Тарасенко