Львівські науковці провели в ЗНУ лекцію, присвячену життю та творчості Митрополита Андрея Шептицького
10 березня на базі Запорізького національного університету провели лекцію, присвячену видатним віхам життя, невтомної культурно-просвітницької та миротворчої діяльності видатного українського суспільного діяча та духовного пастиря – Митрополита Андрея Шептицького. Більше дізнатися про цю визначну постать вітчизняної історії зібралися викладачі, аспіранти та студенти історичного й філологічного факультетів, факультетів соціології та управління і журналістики нашого вишу, а також представники запорізьких суспільних організацій та духовних кіл. Доповідачі – молоді науковці з Українського католицького університету (Львів) та Національного університету «Львівська політехніка» – у своїх виступах намагалися розглянути діяльність митрополита під незвичним кутом зору, показати слухачам, наскільки актуальними і на сьогодні є пастирські послання Андрея Шептицького, його духовні настанови.
На початку зустрічі її ведучий – завідувач відділу аспірантури і докторантури, кандидат історичних наук, доцент Юрій Каганов – наголосив, що такий захід став можливим завдяки налагодженню дієвої співпраці між Запорізьким національним університетом та Українським католицьким університетом. Останній, за його словами, у багатьох галузях життєдіяльності, зокрема таких, як впровадження інновацій та євроінтеграція навчального процесу, є взірцем для наслідування для багатьох українських вишів. На захід завітали: керівник проектів і програм інституту релігії і суспільства Українського католицького університету, молодший науковий співробітник Інституту Івана Франка НАН України Ігор Медвідь, аспірант кафедри церковної історії філософсько-богословського факультету Українського католицького університету Назарій Петрів й аспірант кафедри історії України та етнокомунікації Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Скіра.
Почесний гість заходу – проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук – привітав усіх присутніх на заході з особливим днем: саме того дня в Запоріжжі в рамках процесу декомунізації розпочалося демонтування пам’ятника Феліксу Дзержинському. Тож лекція, присвячена духовному минулому нашого народу, на думку проректора, стала закономірним продовженням діяльності, спрямованої на відродження та розвиток національної самоідентичності українців. Крім того, Геннадій Миколайович наголосив, що саме історична освіта, яку мають багато з присутніх на лекції, дає підстави оптимістично дивитись на майбутнє нашого народу, враховуючи його віковічне прагнення до незалежності.
До цієї думки приєднався завідувач кафедри новітньої історії України, автор багатьох наукових та науково-популярних праць, професор Федір Турченко. Федір Григорович зазначив, що нещодавно був у Львові в Українському католицькому університеті. Коли він намагався для себе сформулювати основну відмінність між світоглядом мешканців двох міст, то дійшов висновку, що вона відображається в тому, що у Львові пам’ятник Леніну знесли в 1990 році, а в Запоріжжі лише в цьому місяці заплановано провести таку акцію. «Наше формування як нації неможливе без уваги до розвитку моральної складової», – наголосив він, відзначивши всю важливість таких заходів.
Автор та ведуча програми «Знак запитання», журналістка телерадіокомпанії «Запоріжжя» Ольга Вакало відзначила,відзначила, що влітку минулого року вона побувала на літній школі на базі Українського католицького університету, присвяченій дослідженню діяльності Митрополита Андрея Шептицького. Саме там у неї виникла думка запросити до нашого краю молодих львівських дослідників. Не випадковим став і вибір місця для проведення лекції, адже, за її словами, «Запорізький національний університет – то не науковий, але й культурний центр нашого регіону».
Під час своїх виступів гості зі Львова намагалися зробити постать видатного галицького культурного і духовного діяча ближчою для запорізьких слухачів. Так, вони поділилися цікавим фактом із життя митрополита. Виявляється, у львівських семінаристів наприкінці ХІХ – початку ХХ століття існувала традиція на літніх канікулах приїжджати до Києва, відвідувати в Каневі могилу Тараса Шевченка, милуватися дніпровими порогами, що знаходилися на території сучасної Запорізької області. Сам Андрей Шептицький у 1912 році відслужив панахиду за Тарасом Шевченком у Київському римо-католицькому костьолі, надавши ще один приклад своєї громадської мужності.
Так, Ігор Медвідь у своєму виступі висвітлив тему: «Герої і покоління: чому Митрополит Андрей Шептицький важливий для сучасної молоді?». Пан Ігор не лише розповів про цікаві факти з життя родини Шептицьких, причини, які сприяли вибору духовної кар’єри та переходу майбутнього митрополита до греко-католицької церкви. Крім того, він наголосив, що не лише у своїх творах, але й всім своїм життям Митрополит Шептицький стверджував загальнолюдські цінності як взірець для наслідування.
Цю тему більш детально розглянув у своєму виступі «Духовна формація Митрополита Андрея Шептицького» Назарій Петрів.
У доповіді Юрія Скіри йшлося про участь Митрополита Андрея Шептицького і монарших спільнот у порятунку євреїв під час Голокосту на території Львівської архієпархії УГКЦ. Зокрема, пан Юрій зазначив, що саме завдяки ініціативі митрополита священство УГКЦ протягом Другої світової війни врятувало близько 2 000 єврейських дітей. Шептицький у своїх пастирських посланнях закликав мешканців Галичини зберігати людяність, не влаштовувати погроми, які проворкували фашисти. Він написав лист до тодішнього Папи Римського Пія ХІІ, привертаючи його увагу до страшного становища євреїв на галицьких землях. Також він звернувся з листом до Генріха Гіммлера, і лише знаменитість Андрея Шептицького вберегла його від арешту.
Наприкінці заходу завідувач відділу аспірантури та докторантури ЗНУ, доцент Юрій Каганов від імені всіх присутніх на зустрічі подякував гостям університету й висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю між вищими навчальними закладами.
Таміла Тарасенко