Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ стартує Проект сприяння академічній доброчесності

У ЗНУ стартує Проект сприяння академічній доброчесності

20.04.2016 10:16 Все Факультети Соціології та управління

Запорізький національний університет – один із десяти вітчизняних вишів, в яких працюватиме Проект сприяння академічній доброчесності в Україні (Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project - SAIUP). Він реалізується Американськими радами з міжнародної освіти в партнерстві із Міністерством освіти і науки України та за підтримки Посольства США. Вчора, 19 квітня, презентували проект в нашому виші його координатор Тарас Тимочко та спеціаліст проекту Юлія Солодько. Під час візиту до ЗНУ гості зустрілися з адміністрацією вишу, викладачами та студентами.

Як пояснив Тарас Тимочко, визначення поняття «академічна доброчесність» на законодавчому рівні зустрічається в проекті рамкового Закону України «Про освіту». Ним позначають сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових досягнень.
В англійській мові є два відповідники слова «доброчесність»: «honesty» та «integrity». «Якщо перше з них означає чесність під зовнішнім тиском, зокрема законів, то друге – це свідоме сповідування певних етичних норм і принципів. Ми працюємо з останнім», – зазначив координатор проекту.
Сам проект розрахований на чотири роки і має охопити ціле покоління студентів-бакалаврів, які до моменту отримання дипломів мають стати носіями певних цінностей. Планується, що формуванню таких цінностей сприятимуть декілька складників. Це – просвітницький компонент, зокрема проведення семінарів та тренінгів для студентів та викладачів, мотиваційний компонент (організація конкурсів із брендингу та соціальної реклами), а також превентивна складова, яка полягає в розробці нормативної бази як на всеукраїнському рівні, так і на рівні вишів. Йдеться про створення так званих «кодексів честі ВНЗ», які регулюватимуть відносини між викладачами, студентами та адміністрацією вищих навчальних закладів. Там мають бути прописані питання запобігання та санкцій щодо списування, плагіату та хабарництва у вишах.
У той же час представники проекту наголошують, що його метою не є покарання недоброчесних учасників освітнього процесу, радше – зміна суспільної свідомості. «Ми не є антикорупційним чи каральним проектом, скоріше – просвітницькою програмою. Основний наш лейтмотив: «Доброчесність винагороджується». Студентам академічна доброчесність надасть справжні знання, викладачам – підвищення їхнього статусу, а адміністрації вишу – покращення рейтингів та іміджу вищого навчального закладу», – пояснила Юлія Солодько.
Підтримують Проект сприяння академічній доброчесності в Україні його партнери: Міністерство освіти та науки України, Федерація роботодавців України, Українська асоціація студентського самоврядування, аналітичний центр CEDOS, компанія Microsoft Україна, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Український католицький університет та Fairfield University (США, Коннектикут).
За словами Тараса Тимочка, три згадані виші мають ґрунтовні напрацювання в галузі боротьби з академічними порушеннями та готові ділитися своїм досвідом. До речі, десять українських університетів-учасників програми обирали за регіональним принципом. Їхній успішний досвід впровадження академічної доброчесності надалі буде використовуватися іншими українськими вишами.
Адміністрація Запорізького національного університету переконана, що Проект сприяння академічній доброчесності в Україні є корисним для системи вищої освіти. Перший проректор Олександр Бондар зазначив: «Головне – це те, що є прагнення студентів до позитивних змін. На ЗНУ дивиться вся Україна, тому в нас усе вийде».
До речі, в університеті вже призначили вишівських координаторів програми. Ними стали проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук та студентка факультету соціології та управління Оксана Ковтун.
Геннадій Васильчук впевнений, що і у студентів, і у викладачів попереду – багато нелегкої роботи. «Але лише той, хто змінюватиметься відповідно до вимог часу, випереджатиме всіх інших», – сказав він.

Олександра Усенко