Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Інтеграція гендерної компоненти у сферу освіти

Інтеграція гендерної компоненти у сферу освіти

01.12.2005 15:55

У рамках обласної акції «Інтеграція гендерної компоненти у сферу освіти», організованої факультетом соціальної педагогіки та психології, у Запорізькому національному університеті пройшов круглий стіл на однойменну тему та презентація навчального посібника «Основи теорії гендеру».

Співорганізаторами заходу стали «Програма рівних можливостей ПРООН», Запорізька облдержадміністрація та громадська організація «Центр громадянсько-соціальних ініціатив». Почесними гостями заходу стали радник з гендерних питань Міністра України у справах молоді та  спорту, кандидат юридичних наук, співавторка презентованого навчального посібника Тамара МЕЛЬНИК та адміністративний асистент Програми рівних можливостей ПРООН Володимир МОРСЬКИЙ. Круглий стіл на тему «Інтеграція гендерної компоненти у сферу освіти» став основним заходом обласної акції. Разом з почесними гостями проблеми рівності чоловіків та жінок обговорив ректор ЗНУ, доктор історичних наук, професор Сергій ТИМЧЕНКО, який запропонував реалізовувати пілотні проекти з гендерної проблематики у Запорізькому національному університеті.

Під головуванням доктора педагогічних наук, професора, завідувачки кафедри педагогіки і психології ЗНУ Людмили МІЩИК та кандидата педагогічних наук, доцента ЗНУ Тетяни ГОЛОВАНОВОЇ на круглому столі піднімалося чимало гострих питань. Неодноразово учасники дискусій наголошували на тому, що рівноправність жінок і чоловіків є одним з питань прав людини. Крім того, це – одна з умов забезпечення соціальної справедливості, досягнення рівності, розвитку та миру. За словами Тетяни ГОЛОВАНОВОЇ, гендерний підхід – освітня технологія, що має на меті формування професійно важливих якостей особистості майбутніх спеціалістів. У виступах інших науковців – кандидата соціологічних наук, завідувачки кафедри філософії ЗНТУ Ольги БОНДАРЕНКО, старшого викладача кафедри соціології ЗНУ Наталії ОМЕЛЬЧЕНКО, доктора філологічних наук, професора кафедри зарубіжної літератури ЗНУ Вікторії ПОГРЕБНОЇ, кандидата філологічних наук, доцента ГУ «ЗІДМУ» Олени ПОДИ – також розглядалися особливості введення гендерного підходу в професійну підготовку студентів. Голова громадської організації «Центр громадянсько-соціальних ініціатив» Валентина ВАСИЛЬЄВА зазначила, що партнерські стосунки університетів та громадських організацій лише сприятимуть подібному включенню.

Презентуючи підручник «Основи теорії гендеру», його співавторка Тамара МЕЛЬНИК підкреслила, що незважаючи на нововведення у галузі гуманізації національної системи освіти, проблема включення гендерного підходу в професійну підготовку студентів ще не знайшла свого належного наукового обґрунтування. Презентований посібник, на думку радника міністра, сприятиме подоланню такої суперечності, завдяки зрозумілому та чіткому розкриттю сутності гендеру,  систематизації його основ та способів побутування у найрізноманітніших суспільних сферах.

***

Під ґендерними стосунками розуміють відносини між жінкою та чоловіком, які ґрунтуються на культурних стереотипах, пов'язаних з їх статтю. Ґендер - це культурна характеристика поведінки, яка виховується у відповідності до статі в певному суспільстві в певний час, це набір соціальних ролей.