Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Засідання Політологічного клубу ЗНУ

Засідання Політологічного клубу ЗНУ

09.02.2006 17:27

9 лютого відбулося чергове засідання політклубу ЗНУ, на якому обговорювалася тема: «Особливості використання політтехнологій в Україні». В засіданні взяв участь гість нашого університету Вадим Карасьов - відомий український політолог і політтехнолог.

Вадим Карасьов є автором більше ста наукових робіт, співавтором багатьох державних документів, стратегічних доктрин і програм, членом низки експертних комісій і наглядових рад, автором книги «Мысль со скоростью политики», співавтором кількох підручників з політології.

Вадим Карасьов викладав політекономію і політологію в Харківському державному університеті, в 1997-2003 роках був першим заступником керівника Харківського філіалу Національного інституту стратегічних досліджень. З 2003 року працює директором Інституту Глобальних Стратегій. Його наукова спеціалізація – міжнародні стосунки, електоральна політика та інституціональний дизайн.

Розмова точилася навколо майбутньої виборчої кампанії, яка вступає в свій завершальний етап. Не за горами 26 березня, коли громадянам України потрібно буде зробити важливий політичний вибір. Вадим Карасьов підкреслив, що повністю кампанія завершиться лише після створення парламентської коаліції. Це перші вибори, що проходитимуть на основі пропорційної виборчої системи. Парламент вже не буде мати змішану систему, коли половина депутатів формувалась за партійними списками, а половина – за мажоритарними.

Всі депутати в нинішній виборчій кампанії беруть участь у виборах в партійних списках і, оскільки, за новою Конституцією, вводиться імперативний мандат, згідно з яким депутати не можуть переходити від однієї фракції до іншої, то депутат стає «списочником». Вадим Карасьов пояснив, що тепер в Україні, як і в усіх європейських багатопартійних демократіях, найпомітнішою політичною силою будуть політичні партії. Українські партії будуються згори (лише деякі партії будуються знизу), тому роль політичних лідерів – тіньових і очевидних спонсорів – буде досить вагомою в новому парламенті.

Те, що вибори здійснюються за партійними списками, диктує інший технологічний підхід. Це вже не робота індивідуальних «мажоритарників» в округах, а робота партійних ідеологій, якщо вони є, партійних брендів, репутацій лідерів політичних партій, якщо це партії вираженого «вождистського» типу.

Друга особливість нинішньої виборчої кампанії, яку виділив Вадим Карасьов, полягає в тому, що буде обрана не просто Верховна Рада України, а – не прямо, звичайно, - Уряд і Кабінет Міністрів. В європейських демократіях парламентські вибори – це фактично вибори політичних сил, котрі будуть керувати країною і муситимуть довести відповідну спроможність конкретними діями. Через це наступного разу обиратимуться вже не просто партійні бренди чи прізвища, а досвідчені партії, яким вдалося впоратися зі своїм завданням.

Третя особливість: оскільки жодна з політичних сил із тих, які гарантовано пройдуть до парламенту, не зможе сформувати однопартійну більшість, уряд буде або коаліційним, або ж ніяким. Президент має повноваження розпускати парламент і назначати нові вибори у випадку, коли протягом тридцяти днів в парламенті не сформується однопартійна більшість. Тому сьогодні політичні сили вже замислюються над тим, з ким, як і на яких умовах потрібно буде вступати в коаліцію і навіть починають формувати різні коаліційні об’єднання.

Передбачити результат виборів сьогодні неможливо, політолог назвав це непоганою ознакою. На кінець зустрічі Вадим Карасьов відповів на запитання студентів, які виявили щиру зацікавленість його поглядом на ситуацію довкола постачання газу, питання статусу української і російської мов тощо.