Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Візит до ЗНУ льотчика-космонавта Леоніда Каденюка

Візит до ЗНУ льотчика-космонавта Леоніда Каденюка

14.02.2006 13:33

13 лютого відбулося чергове засідання політологічного клубу ЗНУ, на яке був запрошений Леонід КАДЕНЮК – льотчик-космонавт, народний депутат і Герой України. Обговорювалася тема: «Космічні технології як елемент глобалізації».

Незважаючи на те, що зустріч проходила ввечері, бажаючих поспілкуватися з видатною людиною зібралося чимало. Розмова вийшла цікавою. Леонід Костянтинович, який працює в парламенті у складі депутатського блоку «Народна партія України» Володимира Литвина, не обмежився розповіддю про свої політичні погляди. Він пояснив, що оскільки космонавтів мало, кожен із них, як він висловився, «приречений стати політиком». Однак наша країна занадто заполітизована в порівнянні з іншими країнами світу, наприклад, з Америкою. Леонід Каденюк не раз бував за кордоном. Бував він і в космосі (це перший космонавт незалежної України). Гість з готовністю поділився своїми враженнями.

Він розповів, як ретельно відбирали космонавтів для польоту, в якому йому пощастило брати участь: з 254 чоловік спочатку виділили дев’ятьох, яким потім ще довелося доводити свою спроможність витримувати значні фізичні навантаження і вміння керувати технікою. Один із відібраних кандидатів в процесі підготовки загинув.

Леонід Каденюк змалював свої відчуття в той момент, коли космічний корабель стартує. Це один із найвідповідальніших етапів польоту, тому що понад дві тисячі тонн треба відірвати від поверхні. Ознака того, що все відбулося успішно, - стан невагомості. Але це ще один стрес. В земних умовах абсолютно точно змоделювати його неможливо, тому навіть добре підготовлені космонавти переживають його вельми важко: у когось болить голова, когось нудить. Найдужче турбує незвичний приплив крові до голови, але з часом всі адаптуються.

В космосі треба було проводити різні дослідження, зокрема, над рослинами. Цікаво, що рослини в умовах невагомості дають більше біомаси, ніж звичайно.

Повернутися на Землю треба вміти. Спочатку необхідно розвернути корабель, щоб він зменшив свою швидкість. Сам процес падіння через атмосферу дуже відповідальний і хвилюючий, адже вберегти корабель і його екіпаж від згорання може тільки спеціальна обшивка, якщо вона не пошкоджена.

Леонід Каденюк зізнався, що перебування на орбіті значно вплинуло на його світогляд. Коли людина на власні очі переконується в тому, яка маленька наша планета, яка тендітна навколо неї повітряна оболонка, то починає ставитися до природи по-іншому: хочеться берегти кожну травинку.

Наприкінці зустрічі Леонід Каденюк подарував нашому ректору фотоальбом, студентам – календарі, а у відповідь отримав «Енциклопедію запорозького козацтва».