Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Урочисті збори аспірантів і докторантів ЗНУ

Урочисті збори аспірантів і докторантів ЗНУ

02.11.2006 10:45

У Запорізькому національному університеті пройшли урочисті збори випускників аспірантури та докторантури ЗНУ і аспірантів першого року навчання.

Захід розпочався з інформації проректора з наукової роботи ЗНУ, професора Віктора Грищака стосовно випуску з аспірантури та докторантури нашого університету у 2006 році. На початку свого виступу він зробив короткий історичний екскурс, повідомивши, що аспірантура при нашому вищому навчальному закладі почала функціонувати з 1962 року за двома спеціальностями: «Фізика» і «Українська мова» (тоді Запорізькому державному педагогічному інституті). Тоді як на сьогодні ця наукова структура університету включає в себе 43 спеціальності, за котрими готують 200 майбутніх кандидатів наук. Докторантура зараз діє за 12 напрямами (навчаються у ній 10 чоловік). У поточному році докторантуру при ЗНУ закінчило чотири докторанти, а аспірантуру – 40 осіб, з них 24 поповнили викладацькі ряди ЗНУ, а останні роз’їхалися по вищим навчальним закладам інших міст. До речі, наш університет готує науково-викладацькі кадри не лише для Запорізького регіону, але й для Дніпропетровської, Донецької, Хмельницької, Сумської, Полтавської, Херсонської, Луганської, Рівненської, Чернігівської, Чернівецької областей та Кримської АР.

У 2005-2006 навчальному році за кількістю захищених дисертацій ЗНУ посів четверте місце по Україні серед вищих навчальних закладів, що мають статус національних (після Київського, Львівського, Харківського національних університетів).

Далі слово взяв перший проректор ЗНУ, професор Федір Турченко. Він наголосив, що із молодим поколінням учених завжди пов’язані великі надії, адже саме молодь завжди була в авангарді нових починань у науці. До того ж, саме на плечі випускників аспірантури та докторантури покладені великі зобов’язання щодо інтеграції української вищої освіти, зокрема на рівні нашого університету, до Болонського процесу. Також Федір Григорович поздоровив від імені ректорату та усіх деканів університету випускників аспірантури та докторантури нашого ВНЗ, їхніх наукових керівників та завідувача відділу аспірантури і докторантури Вікторію Меняйло, для якої кожен такий випуск – важлива подія.

Далі відбулося урочисте вручення посвідчень про закінчення докторантури та аспірантури. Від імені випускників докторантури зі словами подяки до представників ректорату та відділу аспірантури і докторантури звернулася доцент кафедри теорії і практики перекладу Санія Єнікєєва, а від імені випускників аспірантури – викладач кафедри цивільного права Максим Ткалич. Найтепліші побажання усім випускникам висловила професор Ніна Байкіна, донька якої – Яна Крет – у цьому році закінчила докторантуру, крім того, ще у 2003 році Яна Віталіївна стала лауреатом премії Президента України для молодих вчених. У 2005 році вона була нагороджена дипломом ІІ ступеня у номінації «Вчитель року» у Північній Ірландії, а у березні 2006 – Кришталевим кубком від Департаменту муніципального управління графства Тайрон (Великобританія) за послуги в області освіти. Крім усього іншого, цей факт є підтвердженням того, що дипломи Запорізького національного цінуються і на міжнародному рівні. Ніна Григорівна сказала: «Бажаю вам успішно долати все нові і нові перепони на своєму науковому шляху, творчого вам натхнення, здоров’я та усього найкращого. Але не забувайте, що вам треба інтегруватися у досить жорстке суспільство, що живе за ринковими законами. Головний товар, яким ви зараз володієте, – це ваші знання. Тому не забувайте, що вам необхідно весь час їх вдосконалювати, щоб бути конкурентноспроможними на ринку праці».

Далі професор Віктор Грищак повідомив, що цього року до докторантури ЗНУ зі спеціальності «Математичне моделювання та обчислювальні методи» зарахований доцент Луганського національного педагогічного університету Ростислав Кричевський, до аспірантури ж ЗНУ вступило 70 осіб, з них 40 за цільовим призначенням нашого університету, 14 – інших навчальних закладів, а 16 – на контрактну форму навчання. Перший проректор особливо наголосив на тому, що у нас створені всі умови для продуктивної наукової праці. А Віктор Грищак звернув увагу присутніх на деякі особливості сучасної аспірантури, зокрема, на необхідність вести журнал експериментальних досліджень, який необхідно надавати аспірантам на кожну піврічну атестацію. А особливо важливо для тих, хто прагне бути в авангарді науки, постійне підвищення свого рівня володіння іноземною мовою, адже, щоб бути у курсі світових наукових розробок, необхідно весь час читати наукові статті мовою оригіналу. Наприкінці своєї промови Віктор Захарович підкреслив значення працьовитості і навіть деякого самозречення для реалізації наукових здібностей майбутніх учених.

Після завершення урочистої частини заходу розпочалася консультація, присвячена організаційним питанням, пов’язаним із першим роком навчання в аспірантурі.

Коментар завідувача відділу аспірантури і докторантури, кандидата фізико-математичних наук, доцента Вікторії Меняйло:

– Запорізький національний університет може пишатися своїм першим аспірантом Віктором Чабаненком, котрий у 1962 році вступив до аспірантури тоді ще Запорізького державного педагогічного університету за спеціальністю «Українська мова». На сьогоднішній день він є доктором філологічних наук, професором, завідувачем кафедри загального і слов’янського мовознавства. Під його керівництвом захищено 15 кандидатських дисертацій. З того часу щороку ми відкриваємо одну-дві нові спеціальності (на сьогодні у нашому університеті існує аспірантура з 43 спеціальностей). У минулому році відкрили такі перспективні спеціальності: «Економіка. Організація виробництва», «Теорія і методика професійної освіти», «Генетика», «Порівняльно-історичне та типологічне мовознавство». До того ж, можна простежити чітку позитивну динаміку розвитку цього структурного підрозділу нашого університету: у 2005 році до аспірантури ЗНУ вступило 60 осіб, а у 2006 – 70. Зросла кількість бажаючих навчатися в аспірантурі на контрактній формі навчання: у 2005 році лише 4 особи, а у 2006 – 16. Останній показник свідчить про формування позитивного іміджу нашого університету як вищого навчального закладу, у якому можна отримати якісну наукову підготовку. Розширюється географія аспірантури: якщо ще п’ять-шість років тому, в цілому, до нас приїздили з цільовими направленнями лише із сусідніх з нашою областей, Дніпропетровської та Донецької, а переважно з Бердянська та Мелітополя, то зараз у цей перелік входять навіть Сумська, Чернівецька і Чернігівська області. Тобто, наші науковці гідно представляють університет на різноманітних наукових конференціях, зав’язуються певні наукові зв’язки, створюються нові наукові школи. Усе це сприяє формуванню позитивного наукового іміджу нашого ВНЗ. Слід відзначити, що аспіранти, які прибули до нас з інших міст, прагнуть зробити усе можливе, щоб за час, відведений на навчання в аспірантурі, встигнути написати свою науково роботу та представити її на захист до спеціалізованої вченої ради. Хоча, звичайно, усі аспіранти нашого вищого навчального закладу відзначаються старанністю, про що свідчить хоча б той факт, що показник дисертацій, підготовлених до захисту і захищених у встановлений термін, у нашого університету становить близько 70%, тоді як по країні він значно нижчий (приблизно лише кожна п’ята дисертація). До того ж, при тому, що в Україні середній вік науковців катастрофічно високий (72 роки для доктора і 56 для кандидата наук), за останніми підрахунками співробітників нашого відділу, у ЗНУ середній вік докторів наук – 57 років, а кандидатів – 42 роки. Це пояснюється зростанням кількості тих, хто вступає до аспірантури та докторантури, а потім захищається у молодому віці. Така тенденція не може не радувати, бо саме молодь активно сприяє розвитку науки.

Усього у 2005–2006 навчальному році у Запорізькому національному університеті було підготовлено 50 кандидатських дисертацій. Сорок з них – викладачами й аспірантами нашого університету. Для порівняння: у Запорізькому національному технічному університеті – п’ять, у Запорізькій інженерній академії – п’ять, Запорізький юридичний інститут – вісім, ГУ «ЗІДМУ» – 21. Тому ЗНУ сміливо можна назвати центром підготовки науково-педагогічних кадрів нашого краю. Особливо слід відзначити, що у цьому році достроково захистив кандидатську дисертацію Володимир Бондаренко, котрий, незважаючи на важку травму, що призвела до втрати зору, вирішив присвятити себе науці, і у трирічний термін підготував і блискуче захистив свою роботу, присвячену «Вільнокозацькому руху на півдні України у 1917-1918 роках». Крім того, цього року у ЗНУ вперше закінчує аспірантуру, підготувавши до захисту кандидатську дисертацію, іноземець – громадянин Марокко Ель-Гуессаб Карим. Його робота стосується «Арабо-мусульманського світогляду у вимірі повсякденного буття особистості».

Усім аспірантам і випускникам аспірантури та докторантури нашого університету я хотіла б побажати наполегливості у досягненні своєї мети, здатності долати усі перешкоди на шляху до неї, а також успіху в реалізації їхніх планів.

Таміла ТАРАСЕНКО