Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Круглий стіл «Актуальні проблеми новинної європейської та української журналістики»

Круглий стіл «Актуальні проблеми новинної європейської та української журналістики»

22.11.2006 15:48

Сьогодні у Запорізькому національному університеті відбувся круглий стіл із представниками запорізьких медіа на тему «Актуальні проблеми новинної європейської та української журналістики». Його почесним гостем став координатор проекту з реформування журналістської освіти в Україні, консультант ВВС World Service Trust, практикуючий журналіст-радійник Марек БЕКЕРМЕН (Лондон).

Головним організатором круглого столу став факультет журналістики ЗНУ. Крім журналістів у круглому столі також взяли участь помічник ректора із зв’язків з громадськістю та ЗМІ Галина Микитів, декан факультету журналістики, професор Володимир Манакін, його заступник Катерина Буслаєва та інші. Володимир Манакін на початку спілкування представив гостя журналістам та надав йому слово. У першу чергу, Марек Бекермен подякував університету за запрошення, а журналістам за те, що вони виявили бажання поспілкуватися та взяти участь у обговоренні досить актуальної теми. Також пан Марек зазначив:

- Останні 20 років я працював журналістом відділу міжнародних новин інформаційної служби ВВС. Мій досвід пов'язаний, здебільшого, із висвітленням подій глобальної проблематики. Останнім часом я почав займатися програмами з передачі міжнародного досвіду країнам, які є новими членами Європейського Союзу або носять статус «перехідних». Я маю на увазі й Україну. І основним завданням цих держав вбачаю реформування існуючих стандартів у новинній журналістиці. Відокремивши пропаганду від новин, можна буде почати запровадження певних чітких стандартів: точності, неупередженості та правдивості. У них не повинно бути коментарів, аналітики, PR-елементів, пропаганди тощо. Лише факти. Наш проект має на меті змінити на краще навчальні програми з викладання новинної журналістики у ВНЗ України. Я у вашій державі лише рік, але вже встиг зафіксувати, що основною проблемою вашої журналістики є недотримання стандартів та норм при подачі новин.

Із судженням гостя погодився і декан факультету журналістики Володимир Манакін, який зазначив, що, побувавши на кількох тренінгах й майстер-класах гостя, дійшов висновку про малу присутність справді якісної новинної інформації в українському медіапросторі.

Своїми думками про причини такої ситуації поділилися і журналісти регіональних ЗМІ. Зокрема, кореспондент газети «Позиція» Володимир Марчук сверджував, що «Україна не живе у вакуумі. Ми живемо в епоху інформаційних війн, коли йде світова боротьба за сфери впливу. Тож ідея відокремлення пропаганди від новин є міфічною. Зважаючи на реалії, сьогодні правильним буде відстоювання такої тези: «Якщо громадську думку не формує вітчизняний журналіст, її формуватимуть іноземні спецслужби».

Марек Бекермен натомість згадав «теорію глобальних змов» та підкреслив той факт, що вона є зручним вибаченням для тих, хто не хоче дотримуватися професійних стандартів. Проблема полягає в існуванні підміни понять. Журналістика в Україні задовольняє проблеми держави, але абсолютно забуває, що її основна функція – це задоволення проблеми громадського суспільства.

У продовження дискусії Володимир Марчук відзначив, що європейські країни формують стандарти, але самі їх не дотримуються. Нову тему порушила редактор Обласної академічної газети «Запорізький університет» Марія Канцелярист:

- Пане Мареку, Ви прихильник думки про те, що в Україні новинна журналістика більше тяжіє до літератури. Але чи не вбачаєте Ви причини цього в отриманні відповідної журналістської освіти. Наприклад, я – минулорічний випускник факультету журналістики ЗНУ,- згадуючи своє навчання, вирізняю два типи сучасного викладача журналістики: прогресивний і дещо консервативний. Перший учив у новині подавати лише факти. Другий – використовувати елементи публіцистики, художнього мовлення, вдаватися до коментарів. Студенти слухали і одних і других, а в результаті маємо ту новинну журналістику, про яку Ви говорите. То чи не здається Вам, що ситуація зміниться лише тоді, коли станеться зміна поколінь?

За це питання спочатку подякував декан факультету журналістики Володимир Манакін, зазначивши, що така щира демократія у питаннях дуже втішає його як викладача, і додавши, що з цією проблемою викладачі його факультету зіштовхуються дуже часто на засіданнях, нарадах. До речі, сам Володимир Миколайович вважає, що проблема не у поколіннях, а у ментальності різних людей. І лише зміна ментальності може призвести до позитиву в динаміці розвитку новинної журналістики. Марек Бекермен погодився, що в Україні відбувається досить суворе зіткнення поколінь. «На поверхневому рівні здається, що українські медіа засвоїли сучасні формати, - зазначив пан Марек, - але на рівні змісту, творчості, креативності ЗМІ не мають динаміки і легкості, які притаманні світовим аналогам. Це пояснюється тим, що медіа в Україні координує старий істеблішмент».

Питання розвитку вітчизняного телебачення порушила кореспондент інформаційної служби телеканалу «Алекс» Інна Христич. Вона поцікавилася телевізійними уподобаннями гостя. Бекермен підкреслив, що особливу увагу звертає саме на новинний продукт. І досить часто зустрічає сюжети, які повністю відповідають світовим нормам і стандартам новинної журналістики. Як правило, авторами таких сюжетів є саме молоді кореспонденти, але редактори довіряють їм не топ-події, а лише другорядні теми.

Також свої питання мали змогу поставити й інші журналісти. Кореспондента радіо «Юніверс» Дарину Клімуш хвилювали причини проблем у галузі новин, журналіст газети «Позиція» Олена Орєхова говорила про шляхи вирішення ситуації, а журналіст локального телебачення ЗНУ «Юніверс-ТБ» Олександр Загуменний висловив сподівання, що ми вже на шляху до вирішення багатьох складних питань. Адже все у руках молоді, а вона в Україні – сильна й амбіційна.

«В Україні я бачу велику асиметрію між людським потенціалом та змістом медіа. Ваші ЗМІ залишаються дуже слабкими з точки зору змісту. Вам треба запроваджувати нові високі професійні стандарти новинної журналістики. А ще я вважаю, що Україна потребує професійної потужної якісної щоденної газети з великими накладами, яка б орієнтувалася саме на подачу новинної інформації», - підбив підсумки своїх роздумів гість університету.