Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ побувала представник Посольства Фінляндії в Україні Ханні ХЮВАРИНЕН

У ЗНУ побувала представник Посольства Фінляндії в Україні Ханні ХЮВАРИНЕН

27.11.2006 16:50

У рамках презентації Всесвітньої акції «16 днів проти гендерного насильства» у ЗНУ побувала начальник відділу преси та культури Посольства Фінляндії в Україні Ханні ХЮВАРИНЕН. Наш університет вона обрала для старту акції через те, що він є одним із найактивніших ВНЗ України у сфері дослідження гендерної проблематики.

Шість років тому в ЗНУ проходив Всеукраїнський форум, який зібрав провідних вчених та практиків гендерної галузі. Саме тоді вони визначили та окреслили проблемні питання з теми. Згодом у ЗНУ при факультеті соціальної педагогіки було створено Центр підтримки гендерної рівності. Студенти факультету на багатьох конференціях посідають провідні місця, саме завдяки ґрунтовним дослідженнями, присвяченим цій темі. Наприклад, минулого року вони повернулися з Тернополя з першим місцем у номінації «Гендерні дослідження». Одне із останніх досягнень науковців ЗНУ у цій галузі – це вихід монографії «Формування гендерної рівності майбутніх соціальних педагогів в умовах соціального партнерства «Факультет – громадська організація». Його авторами стали завідувач, професор кафедри педагогіки та психології Людмила Міщик, доцент цієї ж кафедри Тетяна Голованова та лідер громадської організації «Центр громадянсько-соціальних ініціатив» Валентина Васильєва. У книзі подавалися дослідження концептуального питання гендерної рівності. На підставі аналізу визначалися політико-культурні концепції гендерної рівності. Давалася оригінальна концептуальна модель формування гендерної рівності майбутніх соціальних педагогів. Подавався аналіз досвіду соціального партнерства у формуванні актуальних напрямків діяльності щодо подолання гендерної проблематики у регіоні. Також вносилися пропозиції щодо психолого-педагогічних засад технологій гендерної рівності. Сама монографія була розрахована на науковців, фахівців вищої школи, студентів, аспірантів, кандидатів та докторів наук, громадських діячів тощо.

Ці та багато інших досягнень і стали причиною того, що саме у нашому університеті стартувала акція «16 днів проти гендерного насильства». Її організатором виступив факультет соціальної педагогіки та психології. За його активної участі відбулася зустріч начальника відділу преси та культури Посольства Фінляндії в Україні Ханні ХЮВАРИНЕН, члена громадської ради при Міністерстві України у справах сім’ї, молоді та спорту Марини Саприкіної (Київ), лідера громадської організації «Центр громадянсько-соціальних ініціатив» Валентини Васильєвої із викладачами й студентами ЗНУ.

У першу чергу гостя університету поділилася із присутніми досвідом Фінляндії по вирішенню гендерних проблем. Зокрема, Ханні ХЮВАРИНЕН зазначила:

- Рівно 100 років тому жінки Фінляндії отримали право брати участь у голосуванні. Це було значним досягненням для усіх нас. Бо на сьогодні наш парламент є одним із найсучасніших з точки зору гендерного аналізу: в ньому 37% жінок (до речі, жінки нашої країни є досить політично активними, а також їхня присутність висока ще й у соціальній та освітянських сферах). У нашому парламенті 10 чоловіків і вісім жінок! І ми боремося за рівність у професійній сфері та фінансовій: поки що наші жінки, в цілому, заробляють менше за чоловіків. Дуже гостро в нас стоїть питання із насиллям над жінкою. І це наш головний біль.

Ще одним важливим заходом презентації Всеукраїнської акції стала демонстрація присутнім нового сайту www.gender.net.ua під назвою «Гендерна рівність в Україні і світі». Детально про нього розповіла член громадської ради при Міністерстві України у справах сім’ї, молоді та спорту Марина Саприкіна. Вона зауважила, що це перший проект такого роду, втілений в Україні. На сайті кожен бажаючий зможе знайти анонси подій, інформацію про гранти та конкурси, новини з теми та безліч іншої корисної інформації.

Ще один гість університету лідер громадської організації «Центр громадянсько-соціальних ініціатив» Валентина Васильєва, виступаючи перед аудиторією, відзначила, що її організація саме гендерну рівність ставить в основу громадянського суспільства. Бо лише тоді суспільство матиме право зватися демократичним та справедливим. У рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти гендерного насильства» вони спільно з громадською організацією «Жіночі перспективи» запланували проведення у Запоріжжі семінару-тренінга «Як стати впливовою в політичній партії».

Не залишилися осторонь теми і фахівці нашого університету, активну участь у обговоренні актуальних тендерних проблем взяли заступник декана факультет соціальної педагогіки та психології, доцент Юлія Паскевська та доцент Тетяна Голованова. Остання у своєму виступі зазначила, що активна діяльність щодо впровадження гендерної рівності викладачів ЗНУ направлена, в першу чергу, на те, щоб кожен студент міг самореалізуватися.

По закінченню виступу гостей присутні мали змогу поставити їм запитання. Вони стосувалися розсилки спеціальних жіночих інформаційних бюлетенів і по запорізьким організаціям, а також піднімалося питання про трактування терміну «насильство у родині». Цей аспект з юридичної точки зору окреслила Тетяна Голованова, виокремивши такі види насильства, як фізичне, емоційне, психологічне, сексуальне, економічне. До пані Хюваринен звернулися з питанням, чому так гостро проблема насильства стоїть саме у Фінляндії, на що вона відповіла так: «Якщо б ми знали чому, ми б давно вирішили цей негаразд». Поки ж вони організовують роботу гарячих ліній, ведуть суспільні дискусії. 

Подібна практика має стати у нагоді і для українців, адже проблема гендерної нерівності залишається актуальною і для нас. Наприклад, в Запоріжжі немає жодного кризового центру, до якого б скривджена жінка могла звернутися за допомогою.

Гостям дуже подякували за цікаве спілкування і на згадку про університет подарували диск із фоторепортажем про їхнє перебування у ЗНУ.

Марічка КАНЦЕЛЯРИСТ